Reklama
Reklama

Czy wiesz na czym polega dieta wegańska?

Czy wiesz na czym polega dieta wegańska? Czy wiesz na czym polega dieta wegańska?/fot. Thinkstock

Justyna Sałkowska

23stycznia2016

Chcesz poznać jej zasady? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi! :)

Zdrowe odżywianie to obecnie jeden z najbardziej popularnych tematów. Polacy są coraz bardziej świadomi tego, że dieta wpływa na zdrowie, ale również oddziałuje na ich samopoczucie i wygląd. Na pewno słyszałaś już o wegetarianizmie. A czy wiesz czym jest weganizm?

 

Dieta wegańska jadłospis

 

Terminem weganizmu określa się dietę, która polega na całkowitym wyeliminowaniu ze swojego codziennego jadłospisu artykułów, które pochodzą od zwierząt. Co to oznacza? Weganin nie je nie tylko mięsa, ale również nie pije mleka, nie spożywa jego przetworów, czyli wszelkiego rodzaju jogurtów, serów lub maślanek oraz jajek. Oczywiście, dotyczy to również takich produktów, jak mięso ryb. Dlaczego ludzie przechodzą na dietę wegańską? Powody są bardzo różne. Dla niektórych największe znaczenie mają kwestie związane z dobrem zwierząt, inni natomiast kierują się własnymi preferencjami smakowymi.

 

Dieta wegańska przepisy

 

Co w takim razie jedzą na co dzień weganie? Czy skomponowanie posiłku jest bardzo trudnym zadaniem? Nie! :) W sklepach, najczęściej na półkach ze zdrową żywnością, dostępny jest bardzo szeroki asortyment produktów, których zadaniem jest zastępowanie mięsa, na przykład kotlety sojowe. Co natomiast można pić zamiast zwyczajnego mleka? Mleko roślinne. Weganie mają do wyboru kupić gotowy napój lub przygotować go samodzielnie w domu, na przykład z wiórków kokosowych czy płatków owsianych.

 

W diecie wegan dominują przede wszystkim świeże warzywa oraz kasze. Okazuje się, że przy odrobinie chęci z warzyw można przygotować nawet pyszny pasztet. Masz chęć na kotleciki? Ich podstawą może być ugotowany kalafior czy brokuł. Wystarczy popuścić nieco wodze swojej fantazji.

 

l
Reklama
Awesome - zobacz rewelacyjne płaszcze polskiej marki - zdjęcie 1

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama