Reklama
Reklama

Jesienne alergie

Jesienne alergie Co uczula jesienią?/fot. Thinkstock

Bożena Szwarc

29września2015

Co uczula nas jesienią?

 

Z alergiami kojarzy nam się głównie wiosna, ale niestety również jesienią alergie nasilają się, choć może wydawać się inaczej.  Jesienią alergicy również nie mają łatwo, ponieważ wówczas uczulenie wywołują niektóre rośliny, a także „domowe” alergeny – m.in. pleśnie i roztocza.

Pyłkowica

Alergia na pyłki roślin wiatropylnych, bywa kojarzona przede wszystkim z wiosną i latem. Jednak jesień, choć nie obfituje już w tak pokaźną ilość alergenów roślinnych w powietrzu, również niesie ze sobą pyłkowe zagrożenia dla alergików.

 

Zarodniki pleśni

Kolejne alergeny wyjątkowo aktywnych jesienią, to te z rodziny z grzybów pleśniowych Popularne określenie alergia na grzyby i pleśnie w gruncie rzeczy oznacza nadwrażliwość na grzyby pleśniowe, popularnie zwane pleśniami. Namnażają się one szczególnie intensywnie przy wysokim poziomie wilgotności powietrza, typowym dla deszczowej jesieni.

 

Roztocze

Wraz z nastaniem chłodniejszych, jesiennych miesięcy chętniej i więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Niestety współczesne zwyczaje mieszkaniowe niekoniecznie można nazwać zdrowymi. Centralne ogrzewanie znacznie podnoszące temperaturę powietrza w pomieszczeniach, szczelne okna utrudniające cyrkulację powietrza oraz bogate wyposażenie wnętrz sprzyjające osiadaniu kurzu tworzą idealne środowisko do namnażania się alergizujących roztoczy. Są to mikroskopijne pajączki bytujące w kurzu domowym. Największe ich stężenie stwierdza się w łóżkach, materacach, dywanach, wykładzinach, tapicerowanych meblach i pluszakach. Dlatego alergia na kurz i roztocza daje o sobie znać najczęściej w momencie sprzątania, zamiatania, odkurzania czy słania łóżka. 

 

Reklama
Reklama
Kroje zaczerpnięte z męskich kolekc...
Kroje zaczerpnięte z męskich kolekcji, jesienne kolory i i miękkie dzianiny - płaszcze Unisono mają wszystkie cechy idealnego okrycia na jesień

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama