Reklama
Reklama

Czy antykoncepcja wpływa na... miesiączkę?

Czy antykoncepcja wpływa na... miesiączkę? Czy antykoncepcja wpływa na... miesiączkę? / fot. Getty

Lena Sikor

19września2018

Okazuje się, że TAK

Zmiana jednej metody antykoncepcji na inną może być trudna. Musisz pamiętać, że twój organizm również się przyzwyczaja, dlatego każda nowa opcja może mieć wpływ na różne rzeczy - w tym na miesiączkę. 

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne

W ciągu pierwszych trzech miesięcy od początku stosowania mogą wystąpić słabe oraz nieregularne krwawienia w dowolnym dniu miesiąca.

Po tym czasie cykl się normuje, a miesiączka pojawia się ściśle według harmonogramu, co 28 dni. Okresy często są lżejsze, niż przed stosowaniem tabletek. Ponadto, za ich pomocą możesz "przełożyć" miesiączkę, na przykład na czas wakacji.

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne

W przypadku tych tabletek 20% kobiet w ogóle nie ma miesiączki, 40% nie narzeka na regularność okresów, a kolejne 40% zmaga się z nieregularnym cyklem. Krwawienia mogą być nieco słabsze niż zwykle.

Implant antykoncepcyjny

Przy tej metodzie antykoncepcji miesiączki są lżejsze i rzadsze. Jednak 1 na 5 kobiet może doświadczyć odwrotnego skutku, a czasami okres znika w ogóle.

Zastrzyk antykoncepcyjny

Po pierwszym zastrzyku mogą pojawić się nieregularne krwawienia, czasem dłuższe niż zwykle. U co dziesiątej kobiety znikają one po trzech miesiącach, u połowy - po roku.

Spirala hormonalna

Miesiączka staje się znacznie lżejsza i szybciej się kończy. U większości kobiet zanika całkowicie w ciągu roku.

Spirala niehormonalna

Może powodować bardzo obfitą i długą miesiączkę.

 

Zobacz także: Nie daj się skurczom: 8 sposobów na złagodzenie bólu podczas miesiączki

 

 

Źródło: cosmo.ru

l
Reklama
1. Wolałabyś...
 
A). Mieć s...
1. Wolałabyś...   A). Mieć skąpą miesiączkę codziennie przez cały rok   czy   B). Skumulowane krwawienie w jednym dniu   A). - 6% B). - 94%

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama