Reklama
Reklama

Jak rozpoznać, czy rzeczywiście szkodzi ci... gluten?

Jak rozpoznać, czy rzeczywiście szkodzi ci... gluten? Jak rozpoznać, czy rzeczywiście szkodzi ci... gluten? / fot. unsplash.com

Lena Sikor

11lipca2018

7 (zaskakujących) objawów

Wyjaśnijmy: zjawisko absolutnej nietolerancji glutenu nazywane jest celiakią, i jest to choroba. W tym przypadku wykluczenie go z codziennego menu jest konieczne, ale według statystyk cierpi na to (tylko!) 1% populacji. Lżejsza postać to nadwrażliwość na gluten: istnieją pewne objawy, ale nic złego nie dzieje się w jelitach. Oto 7 oznak, które świadczą o tym, że powinnaś zmienić dietę i ograniczyć spożywanie glutenu.

#1. Czujesz ból lub dyskomfort po zjedzeniu makaronu, pieczywa, lub ciast

Ból brzucha po pokarmach zawierających gluten jest najczęstszym objawem problemów z trawieniem. Niewykluczone jednak, że cierpisz z powodu dodatków do dania - tłustego sosu, nieświeżej wędliny, itp. Dowiesz się, co tak naprawdę ci szkodzi, jeśli zaczniesz prowadzić szczegółowy dziennik żywności.

#2. Często narzekasz na wzdęcia

Najczęściej dzieje się tak po spożyciu nadmiernej ilości roślin strączkowych, albo ze względu na zaburzenia hormonalne. W tym przypadku znów sprawdzi się dziennik i uważne śledzenie tego, co zjadłaś.

#3. Zauważyłaś, że twoja skóra stała się sucha i często się łuszczy

Jest to dość rzadki objaw, dlatego należy go rozważyć jedynie w połączeniu z innymi.

#4. Chudniesz bez wysiłku

Marzenie... Trochę gorzej, jeśli chudniesz, ponieważ jelita nie mogą normalnie strawić jedzenia. W przypadku nadwrażliwości na gluten, po prostu zaczynasz jeść mniej, aby uchronić żołądek przed podrażnieniem, a w rezultacie tracisz na wadze.

#5. Nie potrafisz się skoncentrować

Wrażliwość na gluten może wpływać na funkcje neurologiczne i zmniejszać zdolność do przetwarzania informacji oraz koncentracji.

#6. Nie masz nastroju

Narzekasz również na zbytnią emocjonalność, a nawet rozpoznajesz pierwsze oznaki depresji. Tak, nadwrażliwość na gluten może mieć wpływ również na psychikę.

#7. Zauważyłaś, że pogarsza ci się pamięć 

Wbrew pozorom, to jedna z najczęstszych dolegliwości, na jaką skarżą się pacjenci, którzy nie tolerują glutenu.

 

 

Źródło: cosmo.ru

Reklama
Reklama
Wiele kobiet zmaga się z dodatkowym...
Wiele kobiet zmaga się z dodatkowymi kilogramami podczas okresu. Dużą rolę odgrywają tu zmiany hormonalne, ale też my same przyczyniamy się do tego, że podczas miesiączki przybieramy na wadze. A wcale nie musi tak być! Wystarczy, że przestaniesz sobie folgować tylko dlatego, że masz okres i wprowadzisz w życie parę racjonalnych i prostych zasad. Trzymaj się ich, a nie utyjesz podczas miesiączki ani kilograma!   Wszystkie zdjęcia: iStock/Unsplash

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama