Reklama
Reklama

Jak liczy się ciążę? Zobacz, w którym miesiącu jesteś

Jak liczy się ciążę? Zobacz, w którym miesiącu jesteś Fot. materiały prasowe
13czerwca2018

Właśnie dowiedziałaś się o ciąży? Jeżeli znasz termin ostatniej miesiączki i jesteś w stanie określić średnią długość swojego cyklu, możesz szybko oszacować aktualny tydzień ciąży i orientacyjną datę porodu. Dowiedz się jak.

Zasadniczo oczekiwanie na dziecko trwa 40 tygodni – tak wskazuje każdy kalendarz ciąży. Warto jednak mieć świadomość, że biologiczny czas jej trwania jest inny niż ten obliczany orientacyjnie na podstawie tzw. reguły Naegelego.

Biologiczny początek ciąży

Z biologicznego punktu widzenia za początek ciąży uznaje się moment, w którym doszło do zapłodnienia komórki jajowej, a następnie zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej macicy. Zdarza się jednak, że kobieta nie obserwuje dokładnie swoich cykli menstruacyjnych lub nie są one regularne, dlatego nie każda ciężarna jest w stanie podać orientacyjny dzień zapłodnienia.

Reguła Naegelego – na czym polega?

Trudność we wskazaniu daty owulacji sprawia, że wiek ciąży oraz orientacyjną datę porodu wskazuje się na podstawie tzw. reguły Naegelego, zgodnie z którą za początek ciąży uznaje się 1. dzień ostatniej miesiączki.

Jak liczyć wiek ciąży?

Cykl 28-dniowy

Jeżeli Twoje cykle są regularne i trwają dokładnie 28 dni, łatwo obliczysz, w którym jesteś miesiącu ciąży. Wystarczy, że sprawdzisz, ile dni minęło od 1. dnia ostatniej miesiączki.

Przykład 1. 20 kwietnia to 1. dzień ostatniego okresu. Wiek ciąży 10 czerwca będzie wynosił 6 tygodni i 2 dni.

Przykład 2. 25 marca rozpoczęła się ostatnia miesiączka. 6 czerwca wiek ciąży to 10 tygodni i 3 dni.

Cykl trwający dłużej niż 28 dni

Reguła Naegelego sprawdzi się również, gdy Twój cykl trwa dłużej niż 28 dni. W tym przypadku policz, ile dni upłynęło od 1. dnia ostatniej miesiączki, a do uzyskanego wyniku dodaj liczbę dni stanowiących różnicę między długością cyklu a cyklem 28-dniowym.

Przykład 3. Załóżmy, że cykl trwa 31 dni, a ostatnia menstruacja pojawiła się 20 kwietnia. 10 czerwca wiek ciąży to 6 tygodni i 5 dni.

Przykład 4. Jeżeli Twoje cykle trwają 29 dni, a ostatnia miesiączka rozpoczęła się 25 marca, to 6 czerwca wiek ciąży wyniesie 10 tygodni i 4 dni.

Krótszy cykl

Również cykle trwające krócej niż 28 dni nie są przeszkodą do samodzielnego wyliczenia aktualnego tygodnia ciąży. Wystarczy, że obliczysz, ile dni minęło od 1. dnia ostatniego okresu, i od uzyskanego wyniku odejmiesz różnicę między cyklem 28-dniowym a długością Twojego cyklu.

Przykład 5. Załóżmy, że cykle trwają średnio 27 dni, a ostatnia miesiączka pojawiła się 20 kwietnia. 10 czerwca wiek ciąży będzie wynosił 6 tygodni i 4 dni.

Przykład 6. Przyjmijmy, że Twoje cykle trwają średnio 25 dni. Jeżeli ostatnia menstruacja rozpoczęła się 25 marca, 6 czerwca wiek ciąży to 10 tygodni i 1 dzień.

Skorzystaj z internetowego kalkulatora wieku ciąży

Aby szybko i łatwo oszacować wiek ciąży, warto skorzystać z internetowego kalkulatora – to praktyczne narzędzie, które działa w oparciu o regułę Naegelego. Wpisz datę 1. dnia ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu, a dowiesz się, w którym miesiącu aktualnie się znajdujesz.

Przykład 7. Wpisujesz datę ostatniej miesiączki – przyjmijmy, że rozpoczęła się 5 kwietnia, oraz ilość dni swojego cyklu. Zgodnie z kalendarzem ciąży 4 czerwca znajdujesz się w 8. tygodniu.

 

Źródło: https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/kalendarz-ciazy-z-kalkulatorem-daty-porodu

 

Miesiąc ciąży a badanie USG

Nie tylko kalendarz ciąży, ale również badanie USG pozwala określić aktualny wiek płodu. Warto jednak mieć świadomość, że wynik ten może się zmieniać w zależności od tempa rozwoju płodu. Dlatego przyjmuje się, że najbardziej wiarygodne informacje można uzyskać podczas badania wykonanego na wczesnym etapie – ok. 7.-8. tygodnia ciąży.

Eksperci podkreślają, że może się pojawić różnica między wiekiem ciąży ustalonym podczas USG a tym obliczonym na podstawie reguły Naegelego. Jeżeli mieści się w granicach 2 tygodni, uznawana jest za normę.

Termin porodu też może się różnić

Obie wymienione metody mogą także wskazać rozbieżne daty porodu. Chociaż takie zjawisko jest całkowicie normalne, duże różnice mogą wskazywać na ewentualne nieprawidłowości.

- Jeśli różnice w terminie porodu pojawiają się już na początku ciąży, może to być związane z nieregularnością cykli miesięcznych.

- Jeśli różne terminy porodu pojawiają się w II trymestrze, może to wskazywać na cukrzycę ciążową (dziecko bywa większe, niż wskazuje na to rzeczywisty wiek ciąży).

- Jeśli różnice w terminie porodu pojawiają się w III trymestrze, często świadczy to o przeprowadzeniu niezbyt dokładnych pomiarów – mierzenie płodu może być utrudnione z uwagi na nieodpowiednie ułożenie dziecka.

Jeżeli aktualny wiek ciąży nie zgadza się z Twoimi wyliczeniami, porozmawiaj o tym z ginekologiem – lekarz przeprowadzi dokładne badania i rozwieje Twoje wątpliwości.

Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama