Reklama
Reklama

Szok! Popularna aplikacja antykoncepcyjna zawiodła aż 37 kobiet!

Szok! Popularna aplikacja antykoncepcyjna zawiodła aż 37 kobiet! Fot. iStock

Beata Dżumaga

18stycznia2018

Jej użytkowniczki zaszły w niechcianą ciążę...

Metody antykoncepcji są różne – mamy różnego rodzaju pigułki antykoncepcyjne, plastry i zastrzyki hormonalne, spirale, prezerwatywy... Można by wymienić jeszcze parę metod polecanych przez ginekologów. Co więcej, wraz z rozwojem technologii pojawiają się nowe rozwiązania w celu zapobiegania ciąży i planowania rodziny.

 

Zobacz także: Pigułki "dzień po" w Polsce - co jest prawdą, a co mitem?

 

Niestety poniższa historia to dobry przykład pokazujący, że nie należy bezkrytycznie polegać na aplikacjach, zwłaszcza w tak ważnej kwestii, jaką jest antykoncepcja. Aż 37 użytkowniczek aplikacji Natural Cycles, reklamującej się jako „naturalna metoda antykoncepcji”, zaszło w nieplanowaną ciążę. Właśnie tyle kobiet (w okresie od września do grudnia 2017 roku) zgłosiło się do szpitala w szwedzkim Sztokholmie z zamiarem poddania się aborcji. Podczas wywiadu z lekarzami pacjentki wyznały, że z myślą o zapobieganiu ciąży korzystało właśnie z Natural Cycles. Niestety, aplikacja je zawiodła.

 

Fot. Facebook/NaturalCyclesNC

 

Z aplikacji Natural Cycles korzysta ponad 625 tys. kobiet, a największą popularnością cieszy się właśnie wśród Szwedek. Z danych zebranych przez Szwedzką Agencję Produktów Medycznych w szpitalu w Sodersjukhuset w Sztokholmie wynika, że 5,5 proc. użytkowniczek apki zaszło w niechcianą ciążę.

 

Jak działa Natural Cycles, czyli aplikacja reklamowana przez producenta jako „bardziej skuteczna niż prezerwatywy”? Aby z niej korzystać, należy zaopatrzyć się w termometr owulacyjny z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku i każdego dnia przed wstaniem z łóżka mierzyć temperaturę (wkładając termometr do ust lub do odbytu). Zmierzony wynik zapisuje się w aplikacji, która pokazuje, czy użytkowniczka ma dni płodne czy nie.

 

 

Producent Natural Cycles zapewnia, że skuteczność aplikacji jest porównywalna do skuteczności pigułek antykoncepcyjnych i wynosi ok. 93 proc. W komentarzu odnośnie ostatnich doniesień o niechcianych ciążach przedstawiciel apki powiedział, że są one „nieuniknioną rzeczywistością”. Powodem zgłaszanych przypadków nieplanowanych ciąż ma być coraz większa popularność Natural Cycles – zdaniem producenta im więcej osób jej używa, tym częściej będą pojawiać się przypadki, w których ta metoda antykoncepcji zawiodła.

 

A ty co sądzisz o takiej metodzie antykoncepcji? Zaufałabyś aplikacji Natural Cycles?

 

Reklama
Reklama
Zobacz, w jakich nieoczywistych syt...
Zobacz, w jakich nieoczywistych sytuacjach możesz zajść w ciążę.   Fot. iStock

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama