Reklama
Reklama

7 typów upławów: co twoje ciało próbuje ci powiedzieć?

7 typów upławów: co twoje ciało próbuje ci powiedzieć? 7 typów upławów: co twoje ciało próbuje ci powiedzieć? / fot. iStock

Lena Sikor

03stycznia2018

Co jest normalne, a co nie?

Eksperci wyjaśniają, jakie rodzaje wydzielin z pochwy są normalne, a jakie nie (pamiętaj - natychmiast zwróć się po opinię do swojego lekarza, jeśli cokolwiek cię martwi!). Oto kilka różnych typów upławów, na które należy zwrócić uwagę.

1. Jasne

Czysta wydzielina, przypominająca surowe białko, jest normalna. Będzie tak wyglądała od początku cyklu, aż do owulacji.

2. Mleczno-białe

Ponownie, to całkowicie zdrowe upławy. Od połowy cyklu do jego końca wydzielina staje się bardziej kremowa. A jeśli bierzesz pigułki, będzie tak wyglądać częściej.

3. Przypominające konsystencję twarożku

Upławy, przypominające białe grudki, zwykle są objawem infekcji grzybiczej. Ponieważ najlepiej rozwija się w ciepłym, ciemnym i wilgotnym środowisku, noś przewiewną bawełnianą bieliznę i zmieniaj ją, gdy jesteś zbyt spocona. Unikaj syntetycznych rajstop i legginsów (trzymaj się bawełny lub wełny).

Antybiotyki również mogą być winne, ponieważ zabijają dobre bakterie w pochwie, które powstrzymują rozwój infekcji. Wspomnij o tym swojemu lekarzowi.

4. Plamienie między miesiączkami

Jeśli krwawienie to pojedynczy incydent, nie martw się - to dość powszechna reakcja kobiecego organizmu. Jeśli jednak plamienia są uporczywe, odwiedź swojego ginekologa, aby porozmawiać o innych opcjach antykoncepcji, a także sprawdzić, czy nie masz polipów, mięśniaków, zapalenia szyjki macicy lub infekcji.

5. Żółte, podobne do moczu

Jeśli oprócz tego twoja pochwa swędzi, boli lub źle pachnie, jak najszybciej skontaktuj się z ginekologiem. Może to być objaw rzeżączki, chlamydii lub infekcji miednicy. I uwaga: kolor, który widzisz na bieliźnie, niekoniecznie jest kolorem upławów, ponieważ zostaje utleniony i odbarwiony przez powietrze. Jeśli więc na bieliźnie dostrzeżesz żółte ślady, ale sama wydzielina jest przezroczysta lub mleczna, nie powinnaś się martwić.

6. Szaro-zielone, białe lub żółtawe, o konsystencji pianki

Bakteryjnej waginozie może towarzyszyć również rybi zapach i pieczenie pochwy. Jest to powszechna, łagodna infekcja, którą łatwo wyleczyć za pomocą kremu lub leków na receptę. Chociaż może być nieprzyjemna, poczujesz się lepiej w ciągu kilku dni.

7. Wodniste

Wodnista wydzielina może wskazywać na opryszczkę, wywołaną przez otwarte rany wewnątrz pochwy. Możesz także odczuć wyraźny dyskomfort i zauważyć więcej upławów niż zwykle. Musisz zgłosić się do swojego ginekologa.

 

 

Źródło: cosmopolitan.com

Reklama
Reklama
1. Wpływ na serce
Po 3-4 tygodnia...
1. Wpływ na serce Po 3-4 tygodnia słodkiego "nicnierobienia" zmniejsza się pojemność czynnościowa serca. Po trzech do czterech tygodni leżenia w łóżku, twoje tętno spoczynkowe zwiększa się o cztery do 15 uderzeń, a objętość krwi zmniejsza się o pięć procent w ciągu 24 godzin i 20 procent w ciągu dwóch tygodni.    fot. iStock >>>

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama