Reklama
Reklama

Błona dziewicza? Nie według Norwegów! Proponują nowy termin

Błona dziewicza? Nie według Norwegów! Proponują nowy termin Fot. iStock

Beata Dżumaga

29listopada2017

Uznano, że tradycyjna nazwa jest myląca

Błona dziewicza przybiera najróżniejszy rozmiar i kształt. U każdej kobiety jej elastyczność jest inna, a część z nas w ogóle jej nie ma – takie się rodzimy.

 

Zobacz także: 5 ciekawostek na temat błony dziewiczej

 

W związku z tym nie jest prawdą, że u każdej kobiety do przebicia błony dziewiczej dochodzi podczas pierwszego stosunku seksualnego, oraz że towarzyszy mu ból i krwawienie. Niektóre kobiety w ogóle tego nie doświadczają.

 

Posiadanie błony dziewiczej nie ma nic wspólnego z samym dziewictwem. Na ten fakt zwrócili ostatnio uwagę Norwegowie i ustanowili nowe określenie na ten, jak podaje Wikipedia, „cienki fałd błony śluzowej u wejścia do pochwy”.

 

Jak podaje nportal.no, jakiś czas temu w Norwegii toczyła się dyskusja na temat sprawdzania błon dziewiczych u nastolatek na życzenie pacjentek albo ich rodziców. Tamtejsze ministerstwo zdrowia stwierdziło, że taka procedura nie może zostać wprowadzona.

 

 

"Nie jest możliwym udowodnienie, iż kobieta odbyła lub nie odbyła stosunku seksualnego za pomocą badania tak zwanej „błony dziewiczej”. To, co wielu nazywa „błoną dziewiczą”, żadną błoną nie jest" – przytacza oficjalne stanowisko norweskiego resortu zdrowia nportal.no.

 

Tym samym norwescy eksperci uznali, że nazwa „błona dziewicza” jest myląca i wprowadza w błąd. Z Wielkiego Leksykonu Norweskiego zniknie więc określenie „jomfruhinnen”, a pojawi się „skjedekrans”, co można przetłumaczyć jako „wieniec waginalny” albo „fałdkę pochwową”. Autorem takiej definicji jest Per Holck, norweski profesor anatomii.

 

A ty co sądzisz o określeniu „błona dziewicza”? Też uważasz, że jej posiadanie nijak ma się do kwestii dziewictwa i najlepiej byłoby stworzyć inny termin?

 

 

 

Reklama
Reklama
W tej kategorii nie ma wyścigów, al...
W tej kategorii nie ma wyścigów, ale wypowiedzi tych gwiazd mogą cię zainspirować lub... przestrzec. /fot. Instagram (@_angelinajolie)

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama