Reklama
Reklama

Co mogą oznaczać nieregularne krwawienia?

Co mogą oznaczać nieregularne krwawienia? Co mogą oznaczać nieregularne krwawienia? / fot. Getty

Lena Sikor

18listopada2017

Prawdę mówiąc... mnóstwo rzeczy

Raz w miesiącu musimy się zmagać z pięciodniowym krwawieniem, któremu towarzyszą skurcze, zmiany nastroju, trądzik, ból piersi, wzdęcia... lista jest długa. Jednak czasami się zdarza, że kobiety krwawią poza miesiączką. Takie "nieregularne krwawienie" brzmi alarmująco, ale może mieć wiele wyjaśnień. Oto niektóre z możliwości.

#1. Antykoncepcja

Szeroka gama środków antykoncepcyjnych może powodować nieregularne krwawienie. Jeśli chodzi o pigułki, to powszechne działanie niepożądane, zazwyczaj występujące w ciągu kilku pierwszych miesięcy stosowania tabletek.

"Niektóre metody antykoncepcji mogą powodować nieregularne okresy, podczas gdy inne mogą wpłynąć na całkowite zatrzymanie miesiączki. Niektóre osoby decydują się na antykoncepcję, aby umyślnie przerwać comiesięczne krwawienie", tłumaczy Natika Halil, dyrektor naczelna organizacji charytatywnej FPA, zajmującej się zdrowiem seksualnym.

Jeśli przeoczyłaś pigułkę, masz problemy z plastrem antykoncepcyjnym, byłaś chora, zażyłaś nowy lek lub nie brałaś pigułek przez tydzień - również możesz spodziewać się krwawienia.

#2. Choroby przenoszone drogą płciową

Objawem chlamydii, jednej z najpopularniejszych chorób przenoszonych drogą płciową, jest krwawienie pomiędzy okresami, podczas seksu lub po stosunku. Jeśli uważasz, że mogłaś się zarazić, udaj się do ginekologa, aby zrobić badania. Chlamydię można wyleczyć za pomocą kuracji antybiotykowej.

#3. Ektropium szyjki macicy

Ta mało znana dolegliwość (znana również jako nadżerka) występuje wtedy, gdy następują nieszkodliwe zmiany w szyjce macicy. "Komórki, znajdujące się zwykle w kanale szyjki macicy, wydostają się na zewnątrz", wyjaśnia Robert Music, dyrektor naczelny Jo's Cervical Cancer Trust. "Może to być spowodowane zmianami hormonalnymi, dlatego problem najczęściej dotyka kobiet młodych, kobiet w ciąży lub kobiet stosujących pigułki."

Zazwyczaj nadżerka nie powoduje większych problemów i znika sama. Jednak w niektórych przypadkach można ją usunąć podczas odpowiedniego zabiegu.

"Należy wiedzieć, że nie jest to powiązane z rakiem szyjki macicy", przypomina nam Music.

#4. Inne problemy zdrowotne

Według NHS, nieregularne krwawienie może być następstwem takich problemów zdrowotnych, jak suchość pochwy lub polipy endometrialne. Przyczyną może być również podrażnienie narządów płciowych, spowodowane zbyt ostrym stosunkiem.

#5. Rak szyjki macicy

Już wiesz, że w większości przypadków nieregularne krwawienie nie jest powodem do większych zmartwień. Jednak warto się zbadać, aby wykluczyć coś poważniejszego.

"Nieregularne krwawienie jest uznawane za najczęstszy objaw raka szyjki macicy", mówi Music. Inne objawy to nietypowe wydzieliny z pochwy, dyskomfort lub ból podczas seksu, ból w dole pleców i nieregularne krwawienie po seksie. Choroba może być również bezobjawowa, dlatego tak ważne są regularne badania cytologiczne.

 

 

Źródło: cosmopolitan.com/uk/

Reklama
Reklama
1. Ustawianie budzika w telefonie.....
1. Ustawianie budzika w telefonie... Ustawienie alarmu w telefonie to super wygodna opcja, żeby nie zapomnieć o wzięciu tabletki. Jasne, możesz obkleić swoje mieszkanie karteczkami samoprzylepnymi, możesz prosić swojego faceta, żeby przypomniał ci o tym, że wybiła godzina „0”. No i oczywiście możesz liczyć na swoją niezawodną pamięć! Szczerze? My wolimy nie ryzykować ;)   Fot. iStock

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama