Reklama
Reklama

6 nieodwracalnych zmian, jakie zachodzą w twoim ciele po ciąży

6 nieodwracalnych zmian, jakie zachodzą w twoim ciele po ciąży Fot. iStock

Beata Dżumaga

14listopada2017

Nie miałyśmy pojęcia o #2!

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety, która decyduje się na dzieci. Po porodzie już nic nigdy nie będzie takie samo! Niektóre zmiany są tak oczywiste, że nie trzeba o nich mówić, ale inne mogą cię naprawdę zaskoczyć.

 

Oto 6 zmian, jakie zachodzą w twoim ciele po urodzeniu dziecka. 

 

1. Będziesz mieć szersze biodra

 

To dość oczywista zmiana. U większości kobiet po urodzeniu dziecka biodra już zawsze będą nieco szersze. Dzieje się tak dlatego, że po porodzie zmienia się rozmiar miednicy. Na szczęście w wielu przypadkach ta zmiana nie jest widoczna gołym okiem, więc nie powinnaś się nią zbytnio przejmować.

 

2. ...i większe stopy

 

Ta zmiana nie dotyka wszystkich kobiet, które zostały mamami, ale jest całkiem powszechna! Zdecydowanie bardziej, niż mogłoby się wydawać. Okazuje się, że u niektórych kobiet po ciąży rozmiar buta zwiększa się średnio o jeden numer. W 2013 roku portal LiveScience opublikował wyniki badań, które wykazały, że u 60-70 proc. kobiet po urodzeniu dziecka stopa stała się większa.

 

3. Twoje sutki staną się ciemniejsze

 

Ciąża zmienia bardzo wiele w wyglądzie i kształcie piersi. Co ciekawe, po urodzeniu dziecka u wielu kobiet ciemnieją sutki – i w większości przypadków jest to zmiana permanentna. Wszystko za sprawą hormonów.

 

4. Możesz mieć nieco inną fryzurę

 

Mnóstwo kobiet zgłasza, że po ciąży zmagają się z problemem wypadających włosów, a podczas ciąży często są przetłuszczone. Czasami zmiany po porodzie są jeszcze dziwniejsze, np. zmienia się struktura włosa. Naturalne loki przestają się kręcić, a proste włosy zmieniają się w delikatne fale.

 

5. Twój brzuch nie będzie wyglądał tak samo

 

Po urodzeniu dziecka jeszcze przez jakiś czas będziesz wyglądać tak, jakbyś była... w ciąży. Twoja macica potrzebuje chwili, aby mogła wrócić do standardowego rozmiaru. Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza w dobie mediów społecznościowych, które próbują przekonać nas, że idealnie płaski brzuch tydzień po porodzie jest czymś zupełnie normalnym...

 

6. Będziesz na emocjonalnym rollercosterze

 

Ten punkt także możemy zaliczyć do zmian, które zachodzą w ciele, ponieważ wszystkiemu winne są hormony, które produkuje nasz organizm. Po urodzeniu dziecka wiele kobiet zauważa gwałtowne zmiany w sferze emocji i samopoczucia. Zmagają się z irracjonalnymi napadami płaczu na przemian z uczuciem euforii. Ważne, by nie bagatelizować tych zmian – warto wybrać się do specjalisty, aby wykluczyć depresję poporodową, czyli problem, z którymi zmienia się wiele młodych mam.

 

Reklama
Reklama
1. Ustawianie budzika w telefonie.....
1. Ustawianie budzika w telefonie... Ustawienie alarmu w telefonie to super wygodna opcja, żeby nie zapomnieć o wzięciu tabletki. Jasne, możesz obkleić swoje mieszkanie karteczkami samoprzylepnymi, możesz prosić swojego faceta, żeby przypomniał ci o tym, że wybiła godzina „0”. No i oczywiście możesz liczyć na swoją niezawodną pamięć! Szczerze? My wolimy nie ryzykować ;)   Fot. iStock

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama