Reklama
Reklama

Co tak naprawdę wiesz o hormonach?

Co tak naprawdę wiesz o hormonach? Co tak naprawdę wiesz o hormonach? / fot. iStock

Lena Sikor

02grudnia2017

Jak wielki wpływ mają na nasze życie?

Jeśli uważasz, że możesz dyrygować swoim ciałem, to niestety musimy cię rozczarować. Nie możesz tego robić. Może, jeśli chodzi o poranne ćwiczenia, chociaż tu również istnieją różne opcje. Ponieważ czasami budzisz się rano i przez pół godziny nie możesz wstać z łóżka. Bo... No właśnie, bo po co? Przecież nic nie ma sensu, więc wolisz poleżeć i popłakać. Nie żeby coś się stało, po prostu masz taki nastrój.

 

Skąd ten przygnębiający stan i dlaczego nie masz na to wpływu? Wszystkiemu winne są właśnie hormony. Ogólnie rzecz biorąc, mamy zaskakująco małą władzę nad naszym organizmem. Oczywiście, całkowita kontrola byłaby bardzo męcząca, ale przydałby się chociaż mały wpływ na poszczególne reakcje. Na przykład, kiedy podczas randki z facetem nagle zaczynasz się rumienić, blednąć i bredzić, zamiast olśniewać go swoją elegancją i poczuciem humoru. Tak, tak - to też sprawka niecnych hormonów.

 

Hormony to biologicznie aktywne substancje, regulujące funkcjonowanie tkanek naszego organizmu. Wydzielane przez gruczoły, trafiają do układu krążenia i wpływają dosłownie na wszystko: na wzrost, dojrzewanie płciowe, pożądanie seksualne, na uczucie głodu i sytości, na metabolizm i system immunologiczny. Ogólnie rzecz biorąc, bez hormonów nie może obejść się żaden proces w naszym organizmie.

 

Jesteś szczęśliwa, świat jest piękny...

 

Widok ukochanego napędza produkcję serotoniny, dlatego dosłownie pędzisz na "skrzydłach miłości" i masz poczucie, że osiągnęłaś szczyt szczęścia. Serotonina jest często nazywana "hormonem szczęścia" lub "hormonem dobrego nastroju", dlatego, że jest odpowiedzialna za zmniejszenie bólu i zwiększenie szybkości przenoszenia przyjemnych wrażeń. To dzięki serotoninie nawet najbardziej namiętne objęcia nie wydają się bolesne.

 

Ale działanie tego hormonu ma jednak drugą stronę - serotonina zwiększa perystaltykę mięśni gładkich, co z kolei może powodować nudności, bóle brzucha, albo problemy żołądkowe. Być może zauważyłaś, że te objawy często towarzyszą ci przy okazji najbardziej ekscytujących i oczekiwanych randek?

 

Jesteś zakochana i podekscytowana...

 

Inne "radosne" hormony to endorfiny, produkcję których wywołują objęcia, pocałunki i pieszczoty. Uwalnianie endorfin może prowadzić do stanu euforii.

 

Prawdopodobnie właśnie dlatego tak często próbuje się podnieść poziom endorfin, ale takie eksperymenty nie zawsze kończą się dobrze. Sztucznie podniesiony poziom w końcu spadnie poniżej naturalnego, co doprowadzi do ciężkiej depresji. Ale masz do wykorzystania kilka prostych i bezpiecznych sposobów na doładowanie się szczęściem - jeśli przypadkiem nie masz nikogo do przytulania, po prostu kup sobie czekoladę.

 

Jesteś wyjątkowo czuła...

 

Motyle w brzuchu? To zasługa oksytocyny, hormonu miłości. Wzmacnia pracę kobiecych narządów płciowych i wywołuje znane ci uczucie "ściskania" w ich obrębie.

 

Oksytocyna nazywana jest również "hormonem przywiązania i zaufania". Dzięki niej bezwarunkowo ufasz mężczyźnie, kiedy jesteś zakochana, a uczucie strachu jest wyraźnie przytępione.

 

Serce wyskakuje z klatki piersiowej...

 

Zagadkowy hormon - dopamina - zwiększa ciśnienie krwi i przyspiesza tętno. Odgrywa też dużą rolę w adaptacji człowieka do sytuacji stresowych. Dodatkowo, poziom dopaminy znacznie wzrasta w obecności osoby, która nam się podoba (hormon ten jest szczególnie aktywny na początku nowej romantycznej przygody). To przez nią nie sypiasz, doświadczasz zawrotów głowy, kiepsko myślisz. Dopamina zachowuje się jak narkotyk - aby czuć się dobrze, musisz stale komunikować się z ukochanym.

Właśnie dlatego po rozstaniu z bliską osobą możemy odczuwać ból fizyczny, i to ma całkowicie naukowe uzasadnienie. Organizm, pozbawiony określonego poziomu dopaminy, zaczyna dosłownie odczuwać "głód". Okazuje się, że cierpimy z powodu braku hormonu, a nie bliskiej osoby! Ale, jeśli twoje serce jest złamane, nie musisz rozpaczać. Jest sposób na poradzenie sobie z uzależnieniem od dopaminy - to aktywność fizyczna. Jak najszybciej idź na siłownię, a przy okazji popracujesz nad sylwetką.

Jesteś poddenerwowana i wszystko cię drażni...

Wreszcie dotarłyśmy do hormonu, który odpowiada za stan depresji i drażliwości, a co więcej - powoduje PMS. Progesteron to jeden z najważniejszych hormonów żeńskich, ponieważ ma ogromny wpływ na cykl menstruacyjny. Nazwijmy go "hormonem obojętności".

Największa dawka progesteronu jest uwalniana w drugiej połowie cyklu. Właśnie w tym momencie kobiety tracą wszelkie zainteresowanie reprodukcją, często jednak są zmęczone i drażliwe. Objawy te powiązane są z naruszeniem metabolizmu progesteronu.

Dorastasz i zmieniasz się...

Za wszelkie zmiany, które występują w okresie dojrzewania, odpowiadają estrogeny. Jest to grupa ważnych hormonów żeńskich, które również mają ogromny wpływ na cykl menstruacyjny, a także kontrolują dojrzewanie seksualne i przygotowują ciało kobiety do ciąży. Ich brak wywołuje rozdrażnienie, nagłe zmiany nastroju, nieregularne miesiączki, problemy skórne i inne nieprzyjemne objawy. Jednak nadmiar estrogenów również nie jest dobry. Może powodować nadwagę, bóle głowy, przemęczenie, nudności, wypadanie włosów, i inne dolegliwości. Ogólnie rzecz biorąc, równowaga jest najlepsza.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek z powyższych symptomów, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Próba samodzielnego wpływu na układ hormonalny jest nieefektywna, a nawet niebezpieczna! Nie da się określić poziomu hormonów na oko, należy zrobić badania krwi.

Jesteś zestresowana, boisz się, ale nie wiesz dlaczego...

Suchość w gardle, drżące kolana, ciało jak z waty i szum w głowie? To wpływ adrenaliny, hormonu stresu (lub strachu, walki i ucieczki), który przydatny jest podczas podejmowania szybkich decyzji w sytuacjach niebezpiecznych, kiedy istnieje zagrożenie życia. Adrenalina zwiększa aktywność, przepływ krwi w mózgu i mobilizację umysłową, ale także zwiększa poczucie trwogi i lęku.

 

Reklama
Reklama
Zajście w ciąże nie zawsze jest pro...
Zajście w ciąże nie zawsze jest proste, ale możesz odpowiednio się przygotować i ułatwić sobie zadanie. Pamiętaj o rozsądnym podejściu do tego ważnego momentu i słuchaj swojego organizmu. / wszystkie fot. iStock

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama