Reklama
Reklama

Rzeczy, których nikt ci nie mówi o pierwszych dniach po porodzie

Rzeczy, których nikt ci nie mówi o pierwszych dniach po porodzie Fot. iStock

Beata Dżumaga

20października2017

Bycie mamą nie jest takie proste!

1. Będziesz krwawić przez parę dni tygodni po porodzie

 

W dodatku przez pierwszych parę dni krwawienie będzie naprawdę obfite. Później znacznie zmaleje. To naturalne – w ten sposób twoja macica będzie oczyszczać się po porodzie z tzw. odchodów poporodowych (inna nazwa to lochia), czyli ze śluzu, reszty tkanek łożyska oraz krwi. Taki stan utrzyma się do ok. szóstego tygodnia po porodzie.

 

2. Będziesz wciąż wyglądać, jakbyś była w ciąży

 

I to w dodatku w dość zaawansowanej ciąży. Twój brzuch będzie okrągły i opuchnięty, i to nie tylko za sprawą dodatkowych kilogramów, które przybrałaś w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Twoja macica potrzebuje czasu, żeby skurczyć się do swoich normalnych rozmiarów. Wbrew temu, co próbują ci przekazać media (głównie społecznościowe), właśnie taki wygląd jest normalny w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka.

 

3. Karmienie piersią nie jest intuicyjne...

 

Musisz się go nauczyć i na początku wcale może nie być łatwo – przygotuj się na ból sutków i brak współpracy ze strony nowonarodzonego potomka. Ale praktyka czyni mistrza. Sięgnij też po porady kobiet, które już przez to przeszły, albo wybierz się z wizytą do doradcy laktacyjnego.

 

4. … i może sprawić, że będziesz odczuwać nietypowe zachcianki

 

Zachcianki w ciąży to nic nietypowego, ale pewnie nie wiedziałaś, że mogą utrzymywać się także w okresie, gdy karmisz piersią. Podczas karmienia spalasz kalorie (!), więc to naturalne, że będziesz odczuwać wzmożony głód na różne smaki.

 

5. Otulanie dziecka to niełatwa sztuka!

 

W teorii to nic trudnego. Ale kiedy masz do czynienia z krzyczącym i płaczącym noworodkiem, który nieustannie się wierci, a w dodatku drżysz w obawie, że niechcący zrobisz mu krzywdę, wydaje się to niemożliwe. A kiedy już uda ci się zawinąć małego człowieka niczym idealne burrito, musisz wydobyć go z powrotem na powierzchnię, bo właśnie przyszła pora na nr 2.

 

6. Będziesz googlować dosłownie wszystko

 

Dniem i nocą. Gdy twoje dziecko zrobi coś, co wyda ci się dziwne, będziesz chaotycznie szukać odpowiedzi na swoje pytania w internecie. Każdą kwestię kończąc słowami: „Czy to normalne?!”.

 

7. Ciążowe dżinsy staną się ulubionym elementem twojej garderoby

 

To normalne, że po urodzeniu dziecka nie od razu będziesz w stanie zmieścić się w ciuchy, które nosiłaś zanim zaszłaś w ciążę. Za to spodnie ciążowe... Odkryjesz, że są tak wygodne, że już nigdy nie będziesz chciała iść zdejmować.

 

Dopisałabyś coś do tej listy? ;)

 

 

 

Reklama
Reklama
Zobacz, w jakich nieoczywistych syt...
Zobacz, w jakich nieoczywistych sytuacjach możesz zajść w ciążę.   Fot. iStock

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama