Reklama
Reklama

7 ważnych punktów na twojej liście dbania o zdrowie intymne

7 ważnych punktów na twojej liście dbania o zdrowie intymne 7 ważnych punktów na twojej liście dbania o zdrowie intymne / fot. iStock

Lena Sikor

11października2017

Kilka przydatnych wskazówek, o których powinnaś pamiętać

Jesteśmy pewne, że zwracasz uwagę na to, co jesz, jakich używasz kosmetyków i w co się ubierasz. Ale czy dbasz o swoje zdrowie intymne? Nie ma znaczenia, czy jesteś singielka, czy masz męża, czy może jesteś w związku na odległość - musisz dbać o pochwę, jajniki i inne kobiece organy! Dr Nini Infortuno Sana, ginekolog-położna, mówi: "Kobiety powinny dbać o swoje zdrowie seksualne i reprodukcyjne, ponieważ stanowią one integralną część ogólnego stanu zdrowia. Dzięki temu kobieta jest pewna swoich wyborów." Oto kilka wskazówek.

#1. Regularnie odwiedzaj ginekologa

"Kobieta powinna odwiedzić ginekologa przynajmniej raz w roku, szczególnie jeśli prowadzi aktywne życie seksualnie", mówi dr Nini. Jednak jeśli zauważysz coś niepokojącego, musisz odwiedzić swojego lekarza natychmiast. Zaleca się również coroczne badanie cytologiczne.

#2. Chroń się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i nieplanowaną ciążą

Istnieje kilka sposobów ochrony przed chorobami wenerycznymi i nieplanowaną ciążą. "Kobiety mogą wybierać: prezerwatywy, kapturek dopochwowy, tabletki antykoncepcyjne, wkładka domaciczna i wiele innych."

#3. Poznaj swoje ciało

Czy odczuwasz dolegliwości z powodu PMS? Czy wiesz, jak wygląda twoja pochwa? Czy badasz piersi co miesiąc? Czy jesteś uczulona na lateks? Jeśli znasz swoje ciało, możesz stwierdzić, czy dzieje coś dziwnego. Jest to szczególnie ważne, jeśli szukasz sposobów na ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, albo nie chcesz zajść w ciążę. Dr Nini radzi: "Musisz sprawdzić, jaka opcja ochrony jest dla ciebie najlepsza." Sprawdź również, czy nie cierpisz z powodu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak zespół policystycznych jajników, endometriozy, lub zablokowanych jajowodów. To może mieć wpływ na płodność i cykl menstruacyjny.

#4. Zrób badania

Każda aktywna seksualnie osoba - niezależnie od liczby partnerów - powinna robić badania. Nawet jeśli używasz prezerwatyw, nawet jeśli partner zapewnia, że jest zdrowy, i nawet jeśli mówi, że jesteś jego pierwszą partnerką.

#5. Pilnuj swojej miesiączki

Każda kobieta ma inny cykl menstruacyjny. Dr Nini radzi: "Musisz być świadoma zmian, zachodzących w twoim ciele, szczególnie podczas okresu." Niektóre kobiety mają 28-dniowe cykle, a inne 30-dniowe. Część kobiet ma nieregularne cykle i mogą nie mieć miesiączki przez kilka miesięcy, a jeszcze inne krwawią tylko pierwszego dnia. Jeśli wiesz, jak wygląda twoja miesiączka, jesteś w stanie przewidzieć, kiedy i co może się zdarzyć.

#6. Bądź szczera z partnerem

Być może lubisz trójkąty, albo uprawiasz seks z najlepszym przyjacielem. A może nigdy nie uprawiałaś seksu analnego, lub lubisz zabawki erotyczne. Urodziłaś dziecko, kiedy byłaś nastolatką, jesteś w separacji, miałaś więcej partnerów niż twój facet partnerek... Niezależnie od relacji seksualnych, ty i twój mężczyzna powinniście być szczerzy ze sobą. Możecie nawet zrobić wspólne badania. A jeśli twoje poprzednie relacje stanowią dla niego problem, musicie o tym szczerze porozmawiać.

#7. Bierz odpowiednie lekarstwa i rób szczepionki

Niektóre problemy zdrowotne można złagodzić przy zastosowaniu leczenia hormonalnego, a twój ginekolog może przepisać odpowiednie pigułki. Bez względu na stan zdrowia, nie próbuj nowych leków bez konsultacji z lekarzem! Dr Nini dodaje: "Chroń się przed HPV. Może prowadzić do raka szyjki macicy."

 

Każda kobieta jest inna, i każde ciało jest inne. Poznaj swoje, aby zadbać o nie jak najlepiej.

 

 

Źródło: cosmo.ph

Reklama
Reklama
Zapomnij o tym, co mówią eksperci....
Zapomnij o tym, co mówią eksperci. Przeczytaj, co radzą prawdziwe kobiety. Fot. Getty

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama