Reklama
Reklama

Już nie kupisz tabletki „dzień po” bez recepty. Co teraz?

Już nie kupisz tabletki „dzień po” bez recepty. Co teraz? Fot. Getty

Ada Rusin

24lipca2017

Oto dostępne rozwiązania

Wczoraj w życie weszła ustawa, według której wszystkie leki antykoncepcyjne dostępne są na receptę. Dotychczas każda kobieta powyżej 15. roku życia mogła kupić tak zwaną tabletkę „dzień po” bez recepty. EllaOne to jedna z najpopularniejszych tabletek tego typu.

Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że tabletki tego typu są nadużywane (w 2016 roku sprzedano ich łącznie prawie 240 tysięcy) , dlatego postanowił przywrócić ich sprzedaż na receptę.

Europejska Agencja Leków uznała, że stosowanie tabletek „dzień po” bez opieki lekarza nie zagraża pacjentkom i mało prawdopodobne jest ich nadużywanie. Wiele kobiet protestowało przeciwko zaostrzeniu ustawy, a sami lekarze proponowali kompromis – dostępność leków bez recepty dla osób pełnoletnich.

Tabletka „dzień po” hamuje owulację i nie dopuszcza do implementacji zarodka. Prawidłowo i szybko zażyta daje pewność 99%.

Co tak naprawdę oznacza wprowadzenie nowych przepisów dla kobiet? Znaczne utrudnienie w dostępie do leku i jego jak najszybsze zażycie.

Według strony womanonweb.org zrzeszającej osoby i organizacje popierające prawo do aborcji, tabletki „dzień po” można kupić na podstawie recepty transgranicznej, którą można zamówić przez Internet - „Według regulacji Unii Europejskiej, apteki mają obowiązek wydać lek w Polsce, za okazaniem recepty wystawionej przez lekarza, który praktykuje na terenie Unii Europejskiej. Recepta jest ważna zarówno z podpisem odręcznym, jak i cyfrowym”.

Natomiast na stronie Ministerstwa Zdrowia napisano, że ważna recepta to taka, na której widnieje własnoręczny podpis lekarza wystawiającego receptę. Oznacza to, że recepta z wydrukowanym podpisem nie może zostać zrealizowana w polskich aptekach.

Tego typu tabletki muszą zostać przyjęte do 3 dni (lub 5 w zależności od typu leku) po niezabezpieczonym stosunku, dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej zdobyć receptę.

W ramach akcji „Lekarzem kobietom” grupa kilkudziesięciu lekarzy postanowiła wystawiać takie recepty za symboliczną złotówkę, rezygnując z opłaty za wizytę w gabinecie prywatnym.

 

 

Warto wiedzieć również, że po receptę wcale nie musisz iść do ginekologa – może wypisać ją lekarz każdej specjalności, co teoretycznie może ułatwić ci jej zdobycie, jednak w praktyce jest to dodatkowy koszt (średnio 100-150zł za prywatną wizytę plus koszt tabletek ok. 150zł).

Zobacz także: Co się stanie, jeśli zapomnisz wziąć tabletkę antykoncepcyjną?

 

Reklama
Reklama
1. Ustawianie budzika w telefonie.....
1. Ustawianie budzika w telefonie... Ustawienie alarmu w telefonie to super wygodna opcja, żeby nie zapomnieć o wzięciu tabletki. Jasne, możesz obkleić swoje mieszkanie karteczkami samoprzylepnymi, możesz prosić swojego faceta, żeby przypomniał ci o tym, że wybiła godzina „0”. No i oczywiście możesz liczyć na swoją niezawodną pamięć! Szczerze? My wolimy nie ryzykować ;)   Fot. iStock

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama