Reklama
Reklama

Stało się i zapomniałaś o zmianie tamponu? Nie panikuj!

Stało się i zapomniałaś o zmianie tamponu? Nie panikuj! Stało się i zapomniałaś o zmianie tamponu? Nie panikuj! / fot. Chirurdzy (ABC)

Lena Sikor

15sierpnia2017

To nie jest koniec świata!

Zapomniałaś o zmianie tamponu. Co teraz? Najważniejsze - nie panikuj! Niektóre objawy mogą cię ostrzec: swędzenie, nieprzyjemny zapach, upławy... Nie martw się, oprócz zapalenia pochwy, niewiele ci grozi. Déborah Smadja, ginekolog, odpowiada na wszystkie pytania dotyczące tego problemu (a jest znacznie bardziej powszechny, niż ci się wydaje).

 

Zobacz także: 5 błędów, które popełniasz podczas stosowania tamponów

 

Wyobraź sobie - właśnie masz miesiączkę, ale w ogóle nie możesz sobie przypomnieć, czy wymieniłaś tampon. Zaczynasz się zastanawiać: czy on utknął? Czy powinnam użyć kolejnego? W międzyczasie uprawiałam seks, czy to źle? Znamy odpowiedzi na twoje pytania.

Jak sprawdzić, czy zapomniałaś o tamponie?

On nie może zgubić się w twojej pochwie

"Pochwę i macicę łączy niewielki otwór, który umożliwia przepływ krwi - szyjka macicy. Tampon nie może błądzić po twoim organizmie, bo jest zbyt duży", uspokaja dr Smadja.

Objawy pominiętego tamponu

Jeśli spóźniłaś się tylko kilka godzin, zauważysz niewielkie objawy, albo w ogóle nic. Jednak po tygodniu pojawi się nieprzyjemny zapach, ból podbrzusza, zaburzenia ilości upławów i gorączka.

Seks z zapomnianym tamponem

Możesz uprawiać seks bez świadomości o tamponie, jednak chwilę po stosunku możesz odczuć ból. Jeśli tak się stanie, musisz skonsultować się z ginekologiem.

Jak usunąć tampon?

Umów się z ginekologiem

Według dr Smadji, "Wielu kobietom to się zdarza. Nie powinnaś się wstydzić lub obawiać wizyty. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, albo martwią cię niektóre z objawów wymienionych powyżej, umów się z ginekologiem. Usunie tampon szybko i bezboleśnie."

Ostry dyżur

Jeśli nie możesz dostać się do swojego ginekologa, możesz udać się na ostry dyżur. Przede wszystkim, konsultacja z lekarzem cię uspokoi.

Jakie zagrożenia powoduje pominięty tampon?

Infekcje pochwy

"To zależy od tego, przez jak długi czas nie zmieniałaś tamponu. Jeśli nie przekroczyłaś kilku dni, prawdopodobnie nic się nie stanie. Po tygodniu lub więcej, ryzykujesz infekcję lub zapalenie pochwy. Spowoduje to podrażnienie, świąd, bolesne odczucia w okolicach sromu lub pochwy, niecodzienne upławy", analizuje dr Smadja.

Ale nie panikuj, infekcje intymne są bardzo powszechne - 75% kobiet zmaga się z nimi przynajmniej raz w życiu. Często wystarcza kuracja kremem przeciwgrzybiczym albo odpowiednie globulki. Aby wyzdrowieć, należy zwrócić się po pomoc do ginekologa.

Zespół wstrząsu toksycznego

Wywoływany toksyną TSST-1. Objawy są całkowicie odmienne od innych infekcji, ponieważ przypominają grypę lub problemy z żołądkiem i jelitami: zmęczenie, wymioty, biegunka, omdlenia, odwodnienie oraz gorączka. Jeśli zauważyłaś jakiekolwiek z nich, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

 

Uwaga: nie panikuj, jeśli rzeczywiście przydarzy ci się chwila zapomnienia, ale niezależnie od wszystkiego, i tak umów się na wizytę u ginekologa. Będziesz spokojniejsza.

 

 

Źródło: cosmopolitan.fr

Reklama
Reklama
1. Ustawianie budzika w telefonie.....
1. Ustawianie budzika w telefonie... Ustawienie alarmu w telefonie to super wygodna opcja, żeby nie zapomnieć o wzięciu tabletki. Jasne, możesz obkleić swoje mieszkanie karteczkami samoprzylepnymi, możesz prosić swojego faceta, żeby przypomniał ci o tym, że wybiła godzina „0”. No i oczywiście możesz liczyć na swoją niezawodną pamięć! Szczerze? My wolimy nie ryzykować ;)   Fot. iStock

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama