Reklama
Reklama

Przerażająca dieta „Śpiąca królewna” zbiera żniwo wśród młodych kobiet!

Przerażająca dieta „Śpiąca królewna” zbiera żniwo wśród młodych kobiet! Przerażająca dieta „Śpiąca królewna” zbiera żniwo wśród młodych kobiet. Fot. Getty Image

Anna Majcher

16czerwca2017

Ten trend może doprowadzić do tragedii. Słyszałaś o nim?

Od jakiegoś czasu huczy na temat diety o niewinnej nazwie: „Śpiąca królewna”. Eksperci biją na alarm, bo konsekwencje jej stosowania są bardzo niebezpiecznie. Opiera się na prostym założeniu: chudniesz, gdy śpisz. Musisz więc spać jak najwięcej, bo wtedy omijasz posiłki. Niby nie brzmi drastycznie, ale problem polega na tym, że natychmiast podchwyciły ją środowiska pro-anorektyczne, które dzielą się informacjami na temat diety na prawo i lewo. Dziewczyny na forach nawołują inne odchudzające się ortodoksyjnie kobiety do łykania tabletek usypiających, bo dzięki nim będą spały niemalże non-stop. A te posłusznie śpią. Ile? Nawet 20 godzin na dobę!

Dieta nawiązuje do innej, mniej skrajnej propozycji eksperta od snu, psychologa klinicznego, dr Michaela Breusa, który spisał ją w książce „The Sleep Doctor's Diet Plan: Lose Weight Through Better Sleep” (Plan diety doktora od snu: schudnij poprzez lepszy sen, tłum. red.). W książce lekarz zaleca 7-9 godzinny sen, rezygnację z napojów z kofeiną i alkoholu na cztery godziny przed pójściem do łóżka.   

Od tego czasu kobiety, które cierpią na anoreksję zmodyfikowały zalecenie dr Breusa i śpią na potęgę. Co więcej dzielą się spostrzeżeniami między sobą, co staje się inspiracją dla kolejnych. Niektóre biorą silne środki przeciwbólowe aby „odpłynąć” i złagodzić głód. Inne łykają mocne tabletki na sen w ciągu dnia i nic nie jedzą. Piszą, że próbują przesypiać całe weekendy, żeby uniknąć jedzenia i niewygodnych pytań ze strony rodziny. Mają poczucie, że ta dieta jest łagodniejsza dla ich organizmów niż inne, które do tej pory stosowały. Bo unikają napadów obżarstwa, które kończą się męczącymi wymiotami i zażywaniem środków przeczyszczających - typowe objawy dla chorób z zaburzeniem odżywiania i bulimii. 

Linia Patel, dietetyczka i rzecznika prasowa Brytyjskiego Związku Dietetyków ostrzega, że stosowanie tej diety może pociągnąć za sobą ekstremalne konsekwencje, ze śmiercią włącznie. „Zła wiadomość jest taka, że spanie przez kilka dni z rzędu nikogo nie odchudzi”, mówi w wywiadzie dla Cosmopolitan. „Nawet jeśli uda ci się obudzić z kilkoma gramami mniej, to przy okazji możesz popaść w uzależnienie od środków usypiających, co nie wróży nic dobrego. A któregoś razu możesz wcale się nie obudzić. Nikt nie udowodnił, że ten sposób odchudzania jest bezpieczny i efektywny. Może wymknąć się spod kontroli i skończyć tragicznie”, dodaje. 

Petel uważa, że założenie tej diety może być z góry niewłaściwe i wcale nie powodować utraty zbędnych kilogramów, o czym mówią inne badania. „Jedne mówią, że ludzie, którzy śpią 9 – 10 godzin w nocy mają 21% większe szanse zostać grubaskami. Spanie ponad normę połączono z różnymi medycznymi problemami, jak choroby serca, cukrzyca a nawet ryzyko śmierci przedwczesnej”, wyjaśnia. Nawet zapytany dr Breus uważa, że jego pomysł został niewłaściwie zmodyfikowany i stał się zbyt ekstremalny. „Badania pokazały, że kiedy śpimy, w organizmie dochodzi do hormonalnej huśtawki między leptyną a greliną i to może powodować utratę wagi”, wyjaśnił w wywiadzie dla Cosmo. „Pomysł na jaki wpadłem polega na tym, że jeśli cierpisz na bezsenność i użyjesz kilkukrotnie tabletek usypiających, twój metabolizm wróci na odpowiednie tory. I tyle. Ale w życiu nie pomyślałbym, że ktoś spuentuje to w formie: śpij to unikniesz posiłków i schudniesz. To niewłaściwe założenie”.

Trzeba pamiętać, że sen jest ważny, ale jego nadmiar też może mieć negatywne skutki. 

Reklama
fot. Warner Bros
 
Sądzisz,...
fot. Warner Bros   Sądzisz, że wiesz już wszystko, co można wiedzieć o filmach Harry'ego Pottera? Założymy się jednak, że nie miałeś pojęcia o niektórych z tych skandali!   źródło: cosmopolitan.com/uk

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama