Reklama
Reklama

10 dziwnych rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem podczas ciąży

10 dziwnych rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem podczas ciąży 10 dziwnych rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem podczas ciąży / fot. Wpadka (Universal Pictures)

Lena Sikor

16kwietnia2017

Chwileczkę... jakiego koloru jest pochwa?!

Nasza wrodzona ciekawość nie daje nam spokoju, więc zapewne zastanawiasz się, co się dzieje z kobiecym ciałem podczas ciąży. Ale nie dowiesz się dokładnie, dopóki sama przez to nie przejdziesz. Jednak nie ulega wątpliwości, że doświadczysz dość dziwnych zmian, o których nawet byś nie pomyślała - dr Kim Clugston, specjalista ds. płodności, dzieli się z nami wiedzą, więc będziesz świadoma, czego się spodziewać.

1. Zmiana głosu

Podczas ciąży poziom estrogenów i progesteronu wzrasta, a to ma wpływ na cały organizm kobiety, w tym na wydolność płuc, kontrolę mięśni i zwiększenie ilości płynów ustrojowych. Wszystkie te zmiany mogą powodować obrzęk przewodów głosowych, co oznacza, że ​​kobieta w ciąży może stracić zdolność uzyskiwania wysokich dźwięków wokalnych, a ton głosu się obniży. W tym czasie naczynia krwionośne są delikatne i mogą się zerwać, więc karaoke to nie najlepszy pomysł.

2. Poluzowanie kości

Twoje ciało musi przygotowywać się do porodu dziecka, a robi to poprzez uwalnianie hormonu zwanego relaksyna, która wpływa na rozciągnięcie mięśni i elastyczność stawów. Proces ten zmienia pracę organizmu. Minusem jest to, że relaksyna może wpływać także na inne części ciała, dlatego kobiety w ciąży doświadczają bólu stawów i pleców.

3. Zmiana pracy mózgu

Wiele kobiet skarży się na utratę pamięci w czasie ciąży, ale nadal nie istnieje jedno prawidłowe wytłumaczenie tego zjawiska. Pewne teorie poruszają temat zmiany priorytetów przyszłej matki, czy wysoki poziom hormonów płciowych, ale inne badania nie wykazały zmian i sugerują, że kobiety wykorzystują to jako przyczynę swojego zapominalstwa.

4. Ogólne wzdęcia

Kiedy jesteś w ciąży, nie tylko twój brzuch się powiększa. Wzdęcia i obrzęk całego ciała częściowo spowodowane są nadmiarem płynu. Za wzdęcia może odpowiadać również wzrost poziomu progesteronu - mięśnie gładkie się rozluźniają, a przewód pokarmowy spowalnia trawienie, aby zapewnić rozwijającemu się dziecku substancje odżywcze. Skutkiem tego jest nagromadzenie się gazów, które przyczyniają się do wzdęć.

5. Więcej włosów

Wiele kobiet w ciąży skarży się na pojawienie się włosów w takich miejscach, jak twarz, klatka piersiowa, brzuch i ramiona. Bez paniki - to wina zwiększonej produkcji męskich hormonów z jajników i łożyska, a po porodzie wszystko wróci do normy. Dobrą wiadomością jest to, że włosy na głowie również szybciej rosną w czasie ciąży, więc są bardziej błyszczące i piękne niż zwykle.

6. Brzydki oddech

Uważa się, że brzydki oddech to skutek braku równowagi hormonów, co może powodować zapalenia w jamie ustnej, a to skutkuje nieświeżym oddechem i czasami krwawiącymi dziąsłami. Dlatego podczas ciąży warto regularnie odwiedzać dentystę i nie zaniedbywać higieny ustnej, aby uniknąć problemów z próchnicą.

7. Swędzący brzuch

Kiedy skóra szybko się rozszerza, staje się sucha i swędzi, co powoduje dyskomfort i rozstępy. Nieprzyjemne uczucie jest różne dla wszystkich kobiet, ale może być bardzo irytujące. Pomoże prysznic lub wanna w chłodniejszej wodzie oraz używanie kremów i olejków nawilżających zaraz po kąpieli.

8. Niebieska pochwa

Jedną z wielu zmian, jakie zajdą w pochwie podczas ciąży, jest zmiana jej koloru. Zazwyczaj chodzi o niebieskie zabarwienie, które spowodowane jest zwiększeniem przepływu krwi, a zmiany mogą wystąpić już w ciągu pierwszych sześciu tygodni ciąży. Zapewniamy jednak, że twoja wagina wróci do normalnego koloru krótko po urodzeniu.

9. Zatkany nos

Wyższy poziom estrogenów i hormonów wytwarzanych przez łożysko, powoduje większą ilość śluzu wewnątrz nosa. W rezultacie, około jedna na pięć przyszłych matek zmaga się z zatkanym, swędzącym nosem. Częste kichanie jest skutkiem ubocznym, więc jeśli jesteś w ciąży, trzymaj pod ręką opakowanie chusteczek.

10. Pocenie się

Nadmierne pocenie się jest jednym z najczęstszych objawów ciąży. Odpowiada za to wzrost przepływu krwi i metabolizm. Chociaż ciało nie musi być aktywne fizycznie, ciężko pracuje nad stworzeniem innego życia ludzkiego, więc całkiem zrozumiałe jest, że się pocisz.

 

Jak widzisz, wiele przed tobą. Ale już wiesz, czego możesz się spodziewać.

 

 

Źródło: cosmopolitan.com/uk/

Reklama
Reklama
Chcesz wyglądać jak ulubiona gwiazd...
Chcesz wyglądać jak ulubiona gwiazda Hollywood? To nie takie trudne! Piękne i znane kobiety chętnie dzielą się z nami swoimi sposobami na urodę - a niektóre z nich produkują własne kosmetyki. / fot. Instagram (instagram.com/kyliecosmetics/)

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama