Reklama
Reklama

10 szokujących faktów, których być może nie wiesz o grzybicy pochwy

10 szokujących faktów, których być może nie wiesz o grzybicy pochwy 10 szokujących faktów, których być może nie wiesz o grzybicy pochwy / fot. Getty

Lena Sikor

20kwietnia2017

#7: To, że nie masz objawów, nie oznacza, że ​​nie masz infekcji

Grzybica pochwy. Mówisz i od razu wyobrażasz sobie swędzenie, pieczenie oraz inne nieprzyjemne dolegliwości. Niemal automatycznie ściskasz mięśnie pochwy, jak gdyby mogło to zapobiec niepożądanym intruzom, prawda? "Drożdżyca pochwy, chociaż nie jest do końca przyjemna, nie jest również końcem świata", mówi ginekolog Lisa Masterson. "Większość kobiet bardzo się tym niepokoi, zastanawiając się, dlaczego się pojawiła, jakie będą skutki zdrowotne i jak się przed nią ratować", dodaje dr Masterson. "Jednak jest to łatwa do wyleczenia infekcja, która nie będzie cię prześladować do końca życia."

Więc nawet jeśli uważasz, że o infekcjach intymnych wiesz już wszystko - czytaj dalej. Statystyki - i obalenie pewnych mitów - mogą cię zaskoczyć.

#1. Grzybica pochwy jest absurdalnie powszechną przypadłością, ale większość kobiet nie potrafi jej wyleczyć

Według najnowszego badania, u trzech z czterech kobiet w pewnym momencie zdiagnozowano drożdżakowe zapalenie pochwy lub sromu. Ale 53% kobiet nie ma pojęcia, w jaki sposób walczyć z infekcją, a 2/3 z nas nie wie, jak ją leczyć. Jak sama rozumiesz, jest to tak częsta przypadłość, że powinnaś dowiedzieć się o niej jak najwięcej, abyś rozumiała, co się dzieje z twoją pochwą.

#2. Nie jest powiązana z chorobami przenoszonymi drogą płciową

Według tego samego badania, ponad 81% pacjentek traktuje grzybicę pochwy jako chorobę przenoszoną drogą płciową, dlatego oskarżają o infekcję partnerów seksualnych. To błędne myślenie, a nawet bardzo błędne. Drożdżyca jest po prostu zaburzeniem równowagi pH wewnątrz pochwy, co prowadzi do gromadzenia się drożdży, a jej najczęstszym powodem jest brak równowagi hormonalnej, wyjaśnia dr Masterson. "Może to być spowodowane przez mnóstwo rzeczy: hormonalne środki antykoncepcyjne - takie jak pigułki, stres, osłabiony układ immunologiczny - kiedy jesteś zmęczona lub mało śpisz, a także warunki środowiskowe, takie jak chodzenie w spoconych ubraniach czy mokrym kostiumie kąpielowym."

#3. Różni się również od infekcji bakteryjnej

Jeszcze bardziej błędna diagnoza grzybicy pochwy to założenie, że jest podobna - i dlatego należy ją traktować tak samo - do infekcji bakteryjnej. "Bakteryjne zapalenie pochwy może być mylone z grzybiczym zapaleniem pochwy, ponieważ objawy są podobne", mówi dr Masterson. "Ale bakterie przesuwają pH pochwy w innym kierunku i wymagają leczenia antybiotykiem, a drożdżyca wymaga leczenia kremem przeciwgrzybicznym."

#4. Możesz zdiagnozować siebie w domu

Nie ma zasadniczej potrzeby, aby spieszyć się do ginekologa, jeśli uważasz, że możesz mieć grzybicę pochwy. Istnieją testy, dzięki którym samodzielnie określisz poziom pH pochwy i rozpoznasz rodzaj infekcji. Jeśli masz klasyczne objawy - nieprzyjemny zapach, nieprawidłowe wydzieliny i / lub swędzenie oraz pieczenie - możesz użyć testu. Tak czy inaczej, jeśli lepiej się poczujesz po wizycie u lekarza - nie zwlekaj, i umów się ze swoim ginekologiem.

#5. Grzybica pochwy nie jest infekcją chroniczną

Aż 67% kobiet uważa, że drożdżakowe zakażenie pochwy to infekcja na całe życie. Jeśli jesteś jedną z nich, możesz odetchnąć z ulgą - wcale nie. "Każdy przypadek jest indywidualny i można go wyleczyć", wyjaśnia dr Masterson. "Po prostu należy podjąć właściwe leczenie, przeczekać cały tydzień - tak długo trwa leczenie drożdżycy, nawet jeśli już po jednym dniu zauważysz poprawę - a potem infekcja zniknie na dobre."

#6. Prawdopodobnie ryzyko zapalenia będzie większe po ciąży

Jak twierdzi dr Masterson, po urodzeniu dziecka raczej nie unikniesz grzybicy pochwy. W rzeczywistości wiele kobiet ma pierwsze objawy właśnie po ciąży, ze względu na zmiany hormonalne. "Hormon prolaktyny, stymulujący rozwój gruczołów mlecznych, wpływa na inne hormony, a to może powodować brak równowagi pH w pochwie", wyjaśnia dr Masterson. "Miesiączka może zaniknąć, a ty poczujesz się tak, jakbyś była prawie w trakcie menopauzy. Dodatkowo, kobiety w okresie menopauzalnym są bardziej narażone na ryzyko drożdżakowego zapalenia pochwy lub sromu."

#7. To, że nie masz objawów, nie oznacza, że ​​nie masz infekcji

Niestety (lub na szczęście, w zależności od tego, jak na to patrzysz), nie każda kobieta doświadcza zwykłego swędzenia, pieczenia lub niecodziennych wydzielin. Jeśli nie jesteś zbyt wrażliwa, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że w ogóle masz infekcję. "Niektóre kobiety przychodzą na regularne badania i dopiero tam dowiadują się o problemie", mówi dr Masterson. "U kobiet, które naprawdę są wrażliwe, nawet niewielka ilość drożdżaków może wywołać swędzenie i pieczenie, a w przypadku innych kobiet koncentracja drożdży musi być zdecydowanie większa, aby wywołać te same objawy. Dlatego nie martw się, jeśli nie zauważysz drożdżycy od razu", wyjaśnia dr Masterson.

#8. Zbyt duża ilość cukru może zwiększyć ryzyko zapalenia

Czy uwielbiane słodycze mogą być źródłem problemów z... pochwą? Właściwie tak. "Drożdże rozrastają się z pomocą cukru, więc zbyt duża jego ilość może zwiększyć ryzyko rozwoju nieznośnej infekcji", mówi dr Laurie Birkholz, specjalizująca się w zdrowiu kobiet w Holandii. Jeśli wydaje ci się, że to może być powodem grzybicy pochwy - zacznij kontrolować swoją dietę i zrezygnuj z dużych ilości cukru.

#9. Tak, twój partner może złapać infekcję

"Seks nie tylko może być bolesny, ponieważ pochwa jest wrażliwa i podrażniona. Drożdże mogą być przekazane twojemu partnerowi", ostrzega dr Birkholz. Chociaż drożdżyca pochwy nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową, stosunek bez prezerwatywy podczas infekcji może prowadzić do dyskomfortu dla twojego faceta i takich nieprzyjemnych objawów jak swędzenie członka. Warto więc wstrzymać się od seksu przez kilka dni, abyście nie musieli cierpieć razem.

#10. Twoje ubrania z siłowni mogą być winne

Jeśli po każdym treningu wpadasz do domu i kładziesz się na kanapie - bo, halo, przed chwilą dałaś czadu, więc możesz być trochę leniwa, prawda? - warto przemyśleć, czy nie powinnaś zmienić przyzwyczajeń. "Chodzenie w spoconej odzieży tworzy środowisko, które sprzyja rozwojowi drożdży", mówi dr Birkholz. "Najlepiej jest przebrać się zaraz po treningu, zanim opuścisz siłownię." W ten sposób łatwo zapobiegniesz niepotrzebnym kłopotom.

 

 

Źródło: cosmopolitan.com

Reklama
Reklama
Kendall Jenner wzięła udział w sesj...
Kendall Jenner wzięła udział w sesji reklamującej ekskluzywną bieliznę La Perla. Nowa kolekcja na wiosnę-lato 2017 zapowiada się naprawdę cudownie! Fot. instagram.com/laperlalingerie

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama