Reklama
Reklama

Pijesz kawę z czekoladą? Zobacz, czym to grozi...

Pijesz kawę z czekoladą? Zobacz, czym to grozi... Pijesz kawę z czekoladą? Zobacz, czym to grozi... Fot. Getty Image

Anna Majcher

21marca2017

Od lat toczą się boje, czy kawa jest zdrowa. Ale ten fakt połączenia kawy z czekoladą może cię zaskoczyć...

Zmordowana po całym dniu pracy wracasz do domu i marzysz tylko o dwóch rzeczach: ciepłej czekoladzie wzmocnionej kawą i gorącej kąpieli. Wszyscy eksperci zdrowotni przyklasną ci w kwestii kąpieli (jeśli nie będzie za długa i za gorąca) ale co powiedzą na kawę z czekoladą. I to jeszcze po ich połączeniu?

Zalety picia kawy mokka

Okazuje się, że poza niekwestionowanym walorem smakowym, czekoladowa kawa jest też dobra dla twojego organizmu. Zaskoczona? My też. Ale nie zamierzamy kwestionować badań. I to przeprowadzonych na dwóch niezależnych uczelniach. Badacze na Uniwersytecie Clarkson w Potsdam w Stanie Nowy Jork i na najstarszym publicznym uniwersytecie w USA - Uniwersytecie Georgia sprawdzali efekty działania kofeiny i kakao na nastrój i zdolności percepcyjne. Jednej grupie podawali zwykłą kawę a drugiej kawę z czekoladą. Kawosze z pierwszej grupy odczuwali wzmożony poziom zdenerwowania i rozkojarzenia po jakimś czasie, a ci od czekoladowej wkładki, nie.

Powód?

Okazuje się, że kakao niweluje efekt uboczny picia kofeiny jakim jest wewnętrzne rozdrażnienie i pobudzenie. Poza tym ma jeszcze wiele innych zalet: redukuje ciśnienie krwi, wyrównuje poziom cholesterolu i jest napakowane całą masą antyoksydantów. Czy potrzeba nam więcej argumentów za polubieniem kawy mokki? Następnym razem, gdy będziesz potrzebowała więcej koncentracji lub rozbudzenia po ciężkim dniu lub w jego trakcie, ale bez efektu rozdrażnienia, dosyp do kubka odrobinę sypkiej czekolady. Załatwi sprawę!

Ale, ale...

Nie rób tego za często. Mokka jest królową kalorii, jeden kubek ma ich 320 (jeśli zrobisz ją na odtłuszczonym mleku obniżasz kaloryczność do 230). To oznacza, że na 80 mg kofeiny ma aż 10 gram tłuszczu. Jeszcze innymi słowami: jedna kawa równa się batonik czekoladowy. Zalecamy umiar...

Reklama
Reklama
Fot. instagram.com/tijanac_art
Fot. instagram.com/tijanac_art

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama