Reklama
Reklama

8 rzeczy, które dzieją się z naszym ciałem po śmierci

8 rzeczy, które dzieją się z naszym ciałem po śmierci 8 rzeczy, które dzieją się z naszym ciałem po śmierci

Maja Ross

16marca2017

To fascynujące, choć odrobinę przerażające!

Niektóre z rzeczy, które dzieją się z naszym ciałem w kilka godzin po śmierci są niezwykle fascynujące (choć nieco przerażające). O wielu z nich do niedawna nie miałyśmy pojęcia. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, co dokładnie dzieje się z organizmem, kiedy nie zajmuje się on treningami, pracą, nie ma stresu i nawet nie musi oddychać.

1. Włosy i paznokcie wyglądają jakby ciągle rosły

Słyszałaś o tym kiedykolwiek? Dzieje się tak, ponieważ po śmierci skóra wysycha, jej objętość się kurczy, przez co zmniejsza się widocznie ilość skórek przy paznokciach i mieszkach włosowych, dzięki czemu wydają się one dłuższe, niż kiedy były żywe.

2. Ciało staje się twarde jak skała

"Usztywnienie mięśni po śmierci następuje w wyniku utraty adenozynotrójfosforanu (ATP), pierwiastka w naszych mięśniach niezbędnego do rozluźnienia włókien mięśniowych" - mówi Judy Melinek, lekarz medycyny sądowej. Kontynuuje dodając: "ATP jest produkowane przez komórki metabolicznie. Po zatrzymaniu oddychania, komórki przestają produkować ATP. Mikroskopijne włókna zamykają się, a mięśnie sztywnieją." Ostatecznie po pewnym czasie to ustępuje i ciało staje się bardziej "zrelaksowane".

3. Wszyscy ludzie wypróżniają się po śmierci

Choć na początku całe ciało jest spięte, to po pewnym czasie każdy mięsień w twoim ciele się "relaksuje". Obejmuje to także zwieracze, które są odpowiedzialne za utrzymanie moczu w pęcherzu i stolca w jelitach. 

4. Twoje zmarszczki natychmiast znikają!

Ponieważ mięśnie tracą napięcie kiedy ciało umrze, czoło przestaje być zmarszczona i znika ta lwia zmarszczka, której tak nie znosimy. W istocie, tak samo działa botox. Jeśli ciało jest naprawdę stare, skóra może nadal być problemem, ale przynajmniej twoje czoło nie będzie zmarszczone.

5. Ciało "jęczy"

Fakt, że ciało jest martwe, nie oznacza, że nie ma żadnego powietrza w płucach. Jeśli ktoś użyje odpowiedniej siły nacisku na klatce piersiowej, część powietrza może wytwarzać dźwięki podobne do jęków.

6. Niektóre narządy nadal żyją

Przynajmniej przez jakiś czas. Kiedy tylko ciało przestaje oddychać, a serce nie bije, narządy zaczynają obumierać. Jednakże nie wszystkie komórki umierają natychmiast. To jest właśnie to okno życia, które pozwala na reanimację. Jest jednak jeszcze jedno większe okno, które pozwala na przeszczepy narządów i tkanek. Na oddanie narządów takich jak serce czy płuca lekarze przy dobrych wiatrach mają nawet 10 godzin po ostatnim oddechu. Świat usłyszał jakiś czas temu historię pewnej Japonki, która w 2011 roku poszła do lasu z zamiarem popełnienia samobójstwa. Połknęła dość dużą ilość leków. Po około czterech godzinach przypadkowo ją znaleziono. Temperatura jej ciała nie przekraczała 20 stopni Celsjusza, a serce już dawno nie pracowało, mimo to żyła. Po przewiezieniu do szpitala lekarze walczyli o nią przez 6 godzin próbując przywrócić bicie serca. Jej serce nie reagowało już 10 godzin. W końcu się udało. Teraz jest szczęśliwą żoną i matką.

7. Skóra staje się poplamiona

Bez bijącego serca utrzymującego stały przepływ krwi, grawitacja przejmuje kontrolę i krew zagęszcza się w różnych miejscach w zależności od tego, która z części ciała jest aktualnie najniżej położona. Jeśli ciało jest ułożone w pozycji siedzącej, mogą to być stopy i kostki. Jeżeli krew pozostaje tam przez 12 godzin i dłużej, będzie ona stale odbarwiała skórę.

8. Z ciała wydostają się gazy

Bakterie w jelitach, które pomagają w trawieniu i utrzymują system odpornościowy, po śmierci rozpoczynają swoją wielką podróż. Wnikają one do krwiobiegu i używają naczyń krwionośnych jak autostrady do wszystkich części ciała. Dlatego właśnie z martwego ciała wydobywa się taki odór.

 

Reklama
Reklama
Strzelce - to wasz tydzień!
Strzelce - to wasz tydzień!

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama