Reklama
Reklama

Co to jest barodonotalgia?

Co to jest barodonotalgia? fot. Thinkstock

Może okazać się prawdziwą zmorą podczas podróży samolotem, górskiej wycieczki oraz nurkowania.

Barodontalgia - ta trudna nazwa wywodzi się od baru, czyli jednostki miary ciśnienia. W latach 40. XX wieku tajemnicza przypadłość była nazywana aerodontalgią. W czasie II wojny światowej na nagłe bóle zębów cierpieli piloci wojskowi. Jednak gdy okazało się, że nie tylko latanie samolotem, lecz także nurkowanie – zwłaszcza głębinowe – daje podobne objawy, zmieniono nazwę zespołu bólowego na barodontalgię.

Dlaczego pod wpływem zmiany ciśnienia odczuwamy ból zęba, a nawet kilku zębów? Ma to związek z prawem fizyki, a konkretnie prawem Boyle’a. – Na dużych wysokościach, ale także podczas nurkowania, ból odczuwać mogą osoby, które mają w zębach uwięzione przestrzenie powietrzne ­– mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog z kliniki Unident Union Dental Spa z Wrocławia. – Pęcherzyki gazu zamknięte wewnątrz zęba z powodu braku dostępu do otoczenia nie mogą wyrównać ciśnienia, przez co wywierają nacisk na tkanki zęba. Ból może być tak intensywny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie – ostrzega stomatolog.

O czym świadczy barodontalgia i skąd powietrze wewnątrz zębów? Przestrzenie powietrzne powstają na przykład pod nieprawidłowo założonymi plombami. Ból zęba w samolocie lub podczas nurkowania to może być też sygnał, że rozwija się stan zapalny. – Najczęściej intensywny ból przy zmianie ciśnienia to objaw zapalenia miazgi, próchnicy, obecności ropnia okołozębowego, nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego – wylicza stomatolog. – Na liście winowajców są również stany zapalne zatok szczękowych a nawet nieszczelne uzupełnienia protetyczne – dodaje.

Jeśli uprawiasz(albo masz zamiar) sporty związane ze zmianą ciśnienia: spadochroniarstwo, nurkowanie, narciarstwo, ale także wspinaczkę wysokogórską, odwiedzaj dentystę regularnie. Jeśli sport ma oznaczać tylko przyjemność i zdrowie.

Podobnych zasad powinni się trzymać podróżnicy, osoby często latające samolotem. Ale barodontalgią są zagrożeni też zwykli, wakacyjni turyści. Jeśli w samolocie rozbolał cię ząb, koniecznie wybierz się do dentysty.

 

 

 

źródło: materiały prasowe

 

Reklama
Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama