Reklama
Reklama

Czy warto zdecydować się na dietę pudełkową?

Czy warto zdecydować się na dietę pudełkową? Czy warto zdecydować się na dietę pudełkową?/ fot. iStock

Marysia Widawska

22września2016

Czy rzeczywiście jest zdrowa?

Diety pudełkowe stają się coraz popularniejsze. Na pewno znasz niejedną osobę, która codziennie odbiera paczkę z posiłkami na cały dzień. Z jednej strony, dzięki takiemu rozwiązaniu nie tracisz czasu na codzienne przygotowywanie sobie jedzenia i robienie zakupów. Nie musisz też zastanawiać się, co dziś zjeść na lunch w pracy. No i chyba najważniejsze: dzięki diecie pudełkowej, możesz schudnąć.

Rzeczywiście, najpopularniejsze są tzw. diety pudełkowe o obniżonej kaloryczności. Na rynku dostępnych jest jednak wiele ich rodzajów – m.in. o podwyższonej zawartości białka dla osób aktywnych czy o niskim indeksie glikemicznym dla diabetyków. Odpowiednie dla siebie dania znajdą też wegetarianie lub osoby na diecie bezglutenowej. W ofercie firm cateringowych znaleźć można nawet „dietę na ładną cerę” czy „dietę antycellulitową”.

Teoretycznie wystarczy jedynie wybrać sobie odpowiednią dietę, zamówić ją, stosować i czekać na efekty. Tak zwana dieta z pudełka zapewnia nam całodzienne wyżywienie, a zatem nie ma w niej miejsca na indywidualne zachcianki, czyli przekąski czy dania, na które aktualnie mamy ochotę. Trudno też wymienić te posiłki na inne, np. lunch ze znajomymi czy kolację u przyjaciółki.

– Jeśli wybierzemy firmę, która współpracuje z dietetykami i profesjonalnymi kucharzami, to korzystanie z diety pudełkowej jest dobrym i bardzo wygodnym rozwiązaniem. Ale tylko pod warunkiem, że wiemy, jaka dieta jest nam potrzebna. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do lekarza lub dietetyka – wyjaśnia dr n. med. Magdalena Białkowska, ekspert Instytutu Żywności i Żywienia.

Warto pamiętać, że codzienna dieta powinna nie tylko uwzględniać zapotrzebowanie energetyczne, lecz także aktualny stan zdrowia i kondycję fizyczną. Wszelkie decyzje odnośnie sposobu odżywiania powinny być zawsze podejmowane rozważnie, a wybory z tym związane dokonywane na podstawie własnej wiedzy (zdobytej z rzetelnych źródeł) lub na podstawie rekomendacji specjalisty. Źle dobrana dieta może naprawdę poważnie zaszkodzić. Niektóre diety mogą prowadzić do nadmiernego spowolnienia metabolizmu (wtedy jeszcze trudniej schudnąć) lub niedoborów pewnych składników odżywczych.

Dieta z pudełka z pewnością może sprawdzić się u osób, które prowadzą aktywne życie zawodowe, długo pracują poza domem i... dobrze zarabiają. Dzienna porcja smaku i idealnie dobranych składników odżywczych to koszt rzędu 40-50 zł. Nietrudno policzyć, że miesięczny koszt takiego żywienia to ok. 1200–1500 zł. Według szacunków GUS, taka kwota wystarcza na zakup jedzenia dla czteroosobowej rodziny. Decydując się na catering dietetyczny, należy jednak zastanowić się nad jeszcze jednym aspektem: co potem?

Z luksusu diety z pudełka korzysta się najczęściej jedynie przez kilka miesięcy. Po pewnym czasie większość osób rezygnuje z niej ze względów finansowych, z powodu znudzenia powtarzającym się menu lub ze zmęczenia rygorem, jaki wiąże się z takim sposobem żywienia. Powrót do wcześniejszego odżywiania, niestety, często związany jest z ponownym tyciem. Dlatego, po zakończeniu stosowania tzw. diety pudełkowej, chcąc przestawić się na tryb samodzielnego przygotowywania posiłków, powinno się podejść do tego w sposób odpowiedzialny. Przede wszystkim, w dalszym ciągu należy żywić się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb zdrowotnych – najlepiej w porozumieniu z dietetykiem. Warto też skorzystać z wiarygodnych, opartych na naukowych dowodach, informacji i rekomendacji żywieniowych, dostępnych m.in. na stronach internetowych: Instytutu Żywności i Żywienia (www.izz.waw.pl) oraz realizowanego przez niego projektu edukacyjnego Zachowaj Równowagę (www.zachowajrownowage.pl). Znajduje się tam również aplikacja, która w szybki i wygodny sposób pomoże każdemu w skomponowaniu codziennej zdrowej diety.

Rezygnacja z wygodnych tzw. diet pudełkowych może być szczególnie trudna w przypadku osób z nadwagą i otyłością, które boją się efektu jo-jo. Aby jego uniknąć, trzeba szczególnie dbać o codzienną aktywność fizyczną, najlepiej indywidualnie dobraną.

Wśród ekspertów ds. żywienia nie ma pełnej zgody co do tego, czy stosowanie cateringu dietetycznego jest skuteczną metodą nauki prawidłowych nawyków żywieniowych. Zdania w tej sprawie są mocno podzielone. Jedni uważają, że klient, otrzymując dietę indywidualnie dobraną dla jego potrzeb zdrowotnych, systematycznie uczy się jej stosowania w praktyce. Inni uważają, że korzystanie z gotowych rozwiązań pozbawia świadomego kontrolowania nawyków żywieniowych i nie zachęca do samodzielnego gotowania.

Pamiętaj jednak, że koniec korzystania z diety pudełkowej nie musi wiązać się z powrotem do złego odżywania, pod warunkiem, że nauczysz się świadomie komponować posiłki lub będziesz stosować się do zaleceń dietetyka.

 

 

 

 

źródło: materiały prasowe

Reklama
Reklama
Trądzik to nie tylko brzydkie krost...
Trądzik to nie tylko brzydkie krosty. Może mieć ogromny wpływ na samoocenę, a nawet powodować depresję i zaburzać relacje z innymi. Osoby cierpiące z powodu trądziku wydają mnóstwo pieniędzy na drogie kosmetyki i wizyty u lekarzy i... nic to nie daje. A może spróbować zadziałać od wewnątrz i zmienić dietę? Oto produkty, które pomogą ci w walce z trądzikiem./ fot. iStock

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama