Reklama
Reklama

Zdrowotne korzyści picia czerwonego wina

Zdrowotne korzyści picia czerwonego wina fot. istock.com

Katarzyna Lemanowicz

12lutego2019

Możesz śmiało pić lampkę wina nawet będąc na diecie

Kiedy najczęściej sięgasz po wino? Impreza, wieczorny relaks, spotkanie z przyjaciółkami, romantyczny wieczór z facetem? Mówiąc o piciu wina oczywiście chodzi nam o racjonalne ilości – wszystko z umiarem!

Czy wiesz, że czerwone wino zawiera przeciwutleniacze, a w szczególności polifenole, które poprawiają pracę serca, ciśnienie krwi, a tym samym zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo – naczyniowego.

Jakie są jeszcze inne cenne właściwości wynikające z picia czerwonego wina?

MOŻE ZAPOBIEGAĆ PRÓCHNICY

W badaniach z 2014 roku, opublikowanych przez Journal of Agrucultural and Food Chemistry naukowcy udowodnili, że czerwone wino zabija bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy.  

ZMNIEJSZA OBJAWY ALERGII

Naukowcy sugerują, na podstawie wielu badań, że przeciwutleniacze wchodzące w skład czerwonego wina, mogą zmniejszać objawy alergii i astmy.

ZMNIEJSZA RYZYKO DEPRESJI

To dość ryzykowne stwierdzenie, że picie wina pomaga w utrzymywaniu zdrowia psychicznego. Natomiast z badania, opublikowanego w 2013 roku w czasopiśmie BMC Medicine, jasno wynika, że picie niewielkich ilości czerwonego wina daje szanse na zmniejszenie ryzyka występowania depresji.

UTRZYMUJE STABILNY POZIOM CUKRU WE KRWI

Ten akapit dotyczy głównie osób z cukrzycą typu 2. W badaniu z 2015 roku opublikowanym w czasopiśmie Annals of Internal Medicine, wzięło udział 224 pacjentów z cukrzycą typu 2. Część z osób miała za zadanie wypić czerwone wino, część białe, a pozostali tylko wodę. Pod koniec badania okazało się, że te osoby, które piły czerwone wino miały najlepsze wyniki jeśli chodzi o stabilność poziomu cukru we krwi, niż nawet te osoby, które piły wino. Dodatkowo osoby pijące czerwone wino w porównaniu z pozostałymi miały najniższy poziom cholesterolu.

To co należy zapamiętać – w przypadku zdrowotnych właściwości picia czerwonego wina, mówimy o naprawdę niewielkich ilościach. Dosłownie 3-4 lampki wina tygodniowo.

 Sprawdź jakie wino jest najlepsze, dla twojego znaku zodiaku: 

l
Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama