Reklama
Reklama

Czy warto korzystać z kalkulatora BMI?

Czy warto korzystać z kalkulatora BMI? fot. materiały prasowe

Wyjaśniamy, kiedy może ci się przydać.

Kalkulator BMI (Body Mass Index), to inaczej indeks masy ciała. Narzędzie to powstało, by każdemu dać możliwość sprawdzenia, czy jego waga jest odpowiednia. Kalkulator jest bardzo wygodny, ponieważ można z niego skorzystać w domowym zaciszu.

Kalkulator BMI – skąd się wziął?

Można powiedzieć, że wskaźnik BMI ma dwóch ojców. Pierwszy z nich to Adolphe Quetelet. Belg, który prowadził na ochotnikach badania mające na celu określenie proporcji przeciętnego człowieka. Pomiary mas ciała oraz ich wzrostu pozwoliły wysunąć teorię o ich wzajemnym wpływie na siebie. Mianowicie uczony określił, że waga człowieka rośnie proporcjonalnie do kwadratu wzrostu. Z jego badań skorzystał później Ancel Keys. Amerykanin zebrał kilkutysięczną grupę ochotników (mężczyzn), by porównać zawartość tkanki tłuszczowej z oddziałującymi na siebie wagą i wzrostem. W wyniku tych działań udowodniono, że najdokładniejszym z pomiarów jest ten stworzony przez Adolphe Quetelet. Wówczas został on przemianowany z wskaźnika Queteleta na znane nam dzisiaj BMI.

Jak działa kalkulator BMI?

Narzędzie to posługuje się dwoma wskaźnikami. Pierwszym z nich jest posiadana waga ciała. Natomiast drugi to wzrost. Program na podstawie tych danych wykonuje działanie (iloraz wagi i wzrostu podniesionego do kwadratu), a my możemy uzyskany wynik sprawdzić w tabelce. Spotkać możemy się z dwoma klasyfikacjami wyników. Podstawowa mówi tylko o: niedowadze, wadze prawidłowej, nadwadze i czasem otyłości. Druga, rozszerzona wyróżnia natomiast: wygłodzenie, wychudzenie, niedowagę, wagę prawidłową, nadwagę, otyłość I stopnia, otyłość II stopnia oraz otyłość III stopnia. Ten rodzaj jest znacznie dokładniejszy, ponieważ widełki jednej kategorii nie są tak rozległe. Pomaga on w określeniu parametrów naszego ciała i daje wyraźny sygnał gdy waga zaczyna odbiegać od norm. W każdym takim przypadku powinniśmy skontaktować się ze specjalistą np. dietetykiem, który pomoże w wyrównaniu wagi. Potrzebna również może być konsultacja lekarska w celu wykluczenia choroby odpowiadającej za skoki wagi.

Czy kalkulator BMI jest dla wszystkich?

Z tego typu pomiaru mogą korzystać osoby dorosłe (powyżej 18-nastego roku życia). Mowa tu tak o kobietach jak o mężczyznach. Nie jest to natomiast odpowiednia metoda pomiaru dla dzieci i młodzieży. Dla tej grupy przeznaczone są siatki centylowe, na które nanosi się uzyskane wyniki. Są to zupełnie inne wartości, które określają inne parametry. Inaczej określa się również prawidłową masę ciała u kobiet w ciąży jak i będących krótko po tym okresie. Niestety kalkulator BMI nie będzie też zbyt dobrym rozwiązaniem dla osób starszych. Choć teoretycznie mogą z niego korzystać to muszą wziąć pod uwagę fakt, iż wraz z wiekiem zmieniają się proporcje masy mięśniowej oraz tkanki tłuszczowej.

Kalkulator BMI a dieta

Narzędzie jakim jest BMI wykorzystywane jest przy ustalaniu odpowiednich diet. Oczywiście jest to rozsądne działanie, jednak tylko wtedy gdy bierze się pod uwagę również inne czynniki. Tak jak opisane zostało powyżej, klasyfikacje posiadają spore widełki odpowiedniej wagi dla określonego wzrostu. Spore oznacza w skrajnych przypadkach nawet 20 kg różnicy. Właśnie dlatego tak ważnym jest, by przy ustalaniu diety brać pod uwagę także inne czynniki poza wzrostem i wagą. Będą to: płeć, wiek, a także częstotliwość aktywności fizycznej. Właśnie taki urozmaicony kalkulator znajdziemy na stronie https://bedietcatering.pl/kalkulator-bmi/ , gdzie wyliczone zostanie nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Tam również można dowiedzieć się więcej o dietach, tym kto je tworzy oraz czy warto z nich korzystać.

Zatem, czy warto korzystać z kalkulatora BMI? Zdecydowanie będzie to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie potrzebują bardziej rozszerzonych danych. Jeśli jednak chcemy rozpocząć dietę np. odchudzającą to powinniśmy uzyskać znacznie więcej danych na temat swojego ciała. Niewątpliwą zaletą kalkulatora BMI jest jego dostępność. Znajdziemy go na większości portali mówiących o zdrowym trybie życia. Niestety nie wszędzie jest dostęp do tych urozmaiconych wersji.

 

Materiał partnera

 

l
Reklama

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama