Reklama
Reklama

Czym jest 'slut-shaming'?

Czym jest 'slut-shaming'? Wiesz, czym jest 'slut-shaming'?/ fot. Thinkstock

Możesz nawet nie wiedzieć, że sama to robisz

Taka ciekawostka: kobiety uwielbiają seks. Kochamy nasze ciała i lubimy podkreślać to, co nam w się w nich podoba. Tylko świat jest jakoś tak dziwnie poskładany, że mówienie i robienie tych samych rzeczy, w jednym przypadku jest dowodem męskości a w drugim oznacza "bycie dziwką". 

Czym jest slut-shaming?

Pisarka i feministka, Andrea Rubinstein definiuje to zjawisko jako: "teorię zawstydzania i/lub atakowania kobiety albo dziewczyny za jej seksualność, posiadanie jednego lub więcej partnerów seksualnych, przyznawanie się do seksualnych pragnień i/lub wcielania tych seksualnych pragnień w czyn" - wszystkie te rzeczy, które mężczyźni robią swobodnie bez cenzury.

Problemem są tu podwójne standardy, które zostały ustanowione przez wieki męskiej dominacji. Są one już tak głęboko zakorzenione, że utrwalają je same kobiety.

Oto kilka przykładów, kiedy nieświadomie stosujesz slut-shaming:

1. Nazywasz inną kobietę "dziwką" ze względu na makijaż lub ubiór

To wzięło się z myślenia, że kobiety ubierają się, żeby przyciągać mężczyzn. A rzeczywistość wcale nie jest taka czarno-biała. Dobrze wiesz, że często ubieramy się, żeby zaimponować innym kobietom, a przede wszystkim, żeby dobrze się czuć. Nie mówiąc o tym, że to ciało tej kobiety i to ona decyduje, jaki robi makijaż i w co się ubiera. Koniec kropka.

2. Krytykujesz inną kobietę, bo robi w seksie coś, czego ty nie akceptujesz

Bolesna prawda jest taka, że to nie twoja sprawa, co ktoś robi w łóżku. To, ilu tamta kobieta miała partnerów seksualnych i co z nimi robiła, jest jej prywatną sprawą. To jej ciało. Dopóki nie robi nikomu krzywdy, nie wtrącaj się.

3. Odrzucasz kobietę, która jest uważana za "dziwkę"

Niestety, ale same często przyłączamy się do piętnowania kobiet, które żyją inaczej niż "komuś tam" się podoba. Twoja znajoma została przez kogoś oceniona, bo np. lubi seks bez zobowiązań? Nie chcesz jej już w swojej paczce, bo wątpliwa opinia na jej temat, może przenieść się na ciebie. Zastanów się dobrze: czy opinia "kogoś tam" naprawdę jest tak istotna? Czy ta osoba jest sędzią, który wydaje niepodważalne wyroki?

4. Zdarza ci się krytykować przyjaciółkę za strój lub makijaż

Wybieracie się na imprezę, a ty mówisz swojej przyjaciółce: "Powinnaś się przebrać. W tej sukience wyglądasz jak dziwka". Nawet jeśli masz dobre intencje albo żartujesz, możesz sprawić jej przykrość. Słowa mają wielką moc. A strój? Nie jest zaproszeniem do łóżka, więc pozwól jej ubrać się tak, jak ma ochotę.

 

Zobacz także: Nietypowa kampania przeciwko przemocy seksualnej

 

5. Krytykujesz kobietę, która zrobiła pierwszy krok

Nie wiem, czy pamiętasz, ale mamy dwudziesty pierwszy wiek! Nie trzeba już siedzieć w swojej wieży i czekać aż mości książę łaskawie się odezwie. Od tego czekania, można co najwyżej osiwieć. Skończmy więc z gadaniem, że "pierwszy krok należy do faceta" i pozwólmy kobietom wziąć życie (także uczuciowe) we własne ręce.

6. Oskarżasz o rozwiązłość (nie mając nawet dowodów)

Ona ma wielu przyjaciół-facetów? "Na bank z nimi sypia"! Przypominam po raz kolejny: to nie twoja sprawa.

7. Nazywasz "dziwką" kobietę, z którą zdradził cię twój facet

To stereotyp, który działa od tysięcy lat. "Ona go omotała!" - biedny facet... On wcale nie chciał iść z nią do łóżka (wielokrotnie!). Nigdy by cię nie zdradził, gdyby nie ta "dziwka"! Słyszysz, jak absurdalnie to brzmi? 

8. Uważasz, że ofiara gwałtu jest współwinna

"Po co tam szła?"; "Po co się tak ubrała?"; "Piła z nimi, więc pewnie sama chciała". Jak słyszę takie rzeczy to robi mi się słabo. Odrobina empatii. To nic nie kosztuje. Wyobraź sobie siebie na imprezie. Gadasz z kimś, pijecie drinka i TYLE. Czy to znaczy, że proponujesz mu seks? Nie sądzę. A zdarzyło ci się kiedyś przesadzić z alkoholem i nie wiedzieć, co się dzieje? Czy to, że nie jesteś świadoma oznacza, że masz ochotę na seks? Pomyśl o tym, zanim wydasz wyrok.

9. Wierzysz, że kobiet jest odpowiedzialna za gwałt, bo mężczyźni nie potrafią się kontrolować

Kolejny patriarchalny stereotyp, który ma się świetnie. Zakłada on, że ciało kobiet ma służyć sprawianiu przyjemności mężczyznom. A ponieważ jest tak ponętne (i grzeszne!) powinno być zakryte. Inaczej, biedni panowie mogą nie dać sobie rady z własnym instynktem. 

 

Zobacz także: 15 oznak, że powinnaś jak najszybciej zakończyć tę relację

 

10. Nie reagujesz, kiedy ktoś obraża kobietę

Znajomi siedzą i rozmawiają o kobiecie, z którą przespał się wasz kumpel. On jest bohaterem historii, ona dziwką, którą od razu zgodziła się na seks. Jakby wartość kobiety zależała od tego, kiedy i z kim idzie do łóżka... (nie mówiąc już o tym, że ta, która nie idzie do łóżka też jest krytykowana). Jak to możliwe, że dwie osoby robiły coś razem i jedna jest bohaterem-zdobywcą, a druga śmieciem? Reaguj na podwójne standardy. To pierwszy krok do normalności.

 

 

 

źródło: cosmo.ph

Reklama
Reklama

Polecane wideo

KWIAT PUSTYNI - Waris Dirie ucieka...
KWIAT PUSTYNI - Waris Dirie ucieka z Somalii i próbuje odnależć własną ścieżkę, która na pewno nie jest usłana różami. Jednak dzięki pracowitości i sile ducha na końcu drogi czeka ogromny sukces.

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama