Reklama
Reklama

Pieniądze w związku. Co zrobić, jeśli się o nie kłócicie?

Pieniądze w związku. Co zrobić, jeśli się o nie kłócicie? Pieniądze w związku. Co zrobić, jeśli się o nie kłócicie?/fot.Thinkstock

Justyna Sałkowska

13maja2016

Nie martw się, wspólne finanse nie muszą być problemem! :)

Zamierzacie ze sobą zamieszkać, ale boicie się problemów z podziałem kosztów? A może już od jakiegoś czasu kłócicie się o pieniądze? Podpowiemy wam, jak rozwiązywać podobne konflikty!

 

Kłótnie w związku

 

Większość waszych sprzeczek dotyczy kwestii materialnych? On ma do ciebie pretensje o kolejny tusz do rzęs, a ty nie możesz zrozumieć po co mu następna gra? Jeśli wymiana zdań zaczyna się robić coraz bardziej gorąca, przerwijcie kłótnie i postarajcie się ochłonąć. Idź na spacer, obejrzyj swój ulubiony film lub zrób sobie domowe SPA. Do rozmowy wrócicie spokojniejsi i szybciej dojdziecie do porozumienia.

 

Zaufanie w związku

 

Wróciłaś z zakupów z kolejną sukienką, a on już od progu zaczyna narzekać, że to niepotrzebny wydatek? Zastanów się czy nie ma racji. Jeśli w ostatnim czasie kupiłaś już piątą sukienkę, a cztery nadal wiszą w szafie z metkami, możliwe że przydałby ci się mały zakupowy detoks :) Jesteś przekonana, że nie kupujesz dużo ubrań, a sukienka jest ci potrzebna na ważne wyjście? Nie toleruj jego pretensji, ale spokojnie wytłumacz mu swój punkt widzenia. W związku bardzo ważne jest wzajemne zaufanie, także w kwestiach finansowych.

 

Jak planować wydatki?

 

Przede wszystkim, zacznijcie od omówienia sposobu, w jaki będziecie się dzielili wspólnymi kosztami. Możecie zdecydować, że wszystkie pieniądze są wspólne, postawić na sztywny podział wydatków lub zrzucać się na zakupy po równo – tak naprawdę nie ma znaczenia, jakie rozwiązanie wybierzecie. Najważniejsze jest, żeby dla obu stron było ono komfortowe. Nie sugeruj się związkami koleżanek! Każda para musi wypracować własny kompromis.

 

Wolicie wszystkie pieniądze wrzucić do wspólnego worka? Nigdy nie wypominaj facetowi, że zarabiasz więcej, a jeśli zrobi to twój partner, wyraźnie powiedz mu, że sobie nie życzysz podobnego zachowania. Bądźcie konsekwentni!

 

Sposoby na oszczędzanie

 

Niezależnie od tego, w jaki sposób dzielicie się wspólnymi wydatkami, część zarobków odkładajcie na oddzielne konto. Po co? Takie zaskórniaki mogą wam się przydać na czarną godzinę. Zepsuty kran, przegląd samochodu, z którego oboje korzystacie, wakacje...to wszystko kosztuje. Oszczędności dadzą wam finansowe bezpieczeństwo.

 

Jeśli budżet jest wspólny, większe zakupy staraj się konsultować ze swoją drugą połówką. Zbierajcie paragony z całego miesiąca, a następnie usiądźcie i podsumujcie swoje wydatki, które wcześniej warto pogrupować. Po co? W ten sposób łatwiej zapanujcie nad pieniędzmi i będziecie mogli wyciągnąć wnioski na przyszłość. Jeśli uważasz, że twój facet jest, delikatnie mówiąc, niezbyt oszczędny, będziesz miała na to twarde dowody :)

 

Reklama

Polecane wideo

Dobry tusz do rzęs wcale nie musi k...
Dobry tusz do rzęs wcale nie musi kosztować wiele. Na rynku kosmetycznym znajdziemy wiele produktów w bardzo niskich cenach, które zaskakują znakomitą jakością. W galerii mamy dla ciebie 5 kultowych tuszów do rzęs - na obecnych promocjach kupisz je za bezcen!

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama