Reklama
Reklama

Tradycje wielkanocne w Polsce

Tradycje wielkanocne w Polsce Tradycje wielkanocne w Polsce/ fot. Thinkstock

Justyna Sałkowska

06marca2016

My kochamy Wielkanoc, a wy? :)

W kościele katolickim Wielkanoc to najważniejsze święta w ciągu roku. W Polsce nierozerwalnie są one związane z wieloma pięknymi tradycjami. Jakimi? Sprawdź! :)

 

Jak ozdobić koszyczek wielkanocny?

 

Koszyczek wielkanocny niesie się do kościoła w Wielką Sobotę, poprzedzającą kulminacyjny punkt świąt, czyli moment zmartwychwstania. W koszyczku tradycyjnie powinien znaleźć się chociaż najmniejszy kęs wszystkich potraw, które w czasie Wielkiej Nocy wylądują na rodzinnym stole. Najczęściej wkładana jest do niego między innymi kiełbasa, sól, ciasta, kawałek chleba i w zależności od regionu, na przykład cukrowy baranek. Koszyczek tradycyjnie dekorowany jest gałązkami zielonych borówek.

 

Przepis na mazurka wielkanocnego

 

W Polsce wszystkie święta bardzo mocno związane są z tradycyjnymi potrawami. Nie wyobrażamy sobie przecież kolacji wigilijnej bez karpia, barszczu z uszkami czy kapusty z grzybami i fasolą! :) Az czym kojarzy nam się Wielkanoc? Przede wszystkim, z pysznymi ciastami – babkami i mazurkami. Poza tym, podczas Wielkiej Nocy jada się też żur z jajkami, paschę, makowce, faszerowane jaja oraz domowe wędliny.

 

Zdobienie jajek wielkanocnych

 

Pisanki to symbol polskich świąt Wielkiej Nocy. Tradycyjnie maluje się je na różne kolory specjalnymi farbkami lub farbuje domowymi sposobami, na przykład za pomocą tak zwanego cebulaku, czyli wykorzystując łupiny cebuli. Oczywiście, sposób zdobienia pisanek zależy w dużej mierze od regionu Polski. W tym celu wykorzystuje się na przykład wosk lub metodę drapania po skorupce jajka.

 

Reklama
Reklama

Polecane wideo

fot. Thinkstock
fot. Thinkstock

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama