Reklama
Reklama

Turcy w minispódniczkach przeciwko przemocy wobec kobiet!

Turcy w minispódniczkach przeciwko przemocy wobec kobiet! Turcy w minispódniczkach przeciwko przemocy wobec kobiet/ fot. Twitter (@mashable)

"Jeżeli kobieta zakładając ją [mini] prosi się o gwałt, to my też zapraszamy" #ozgecanicinminietekgiy

Turcy wyszli na ulice ubrani w minispódniczki, żeby zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet. Protesty są odpowiedzią na brutalne morderstwo 20-letniej Özgecan Aslan. Dziewczyna została zamordowana, kiedy broniła się przed gwałtem. Sekcja zwłok wykazała, że Özgecan została wielokrotnie dźgnięta nożem i pobita. Na końcu sprawcy spalili ciało ofiary.

Pierwszą akcją internautów była "Ubieram się na czarno dla Özgecan". Chodziło o to, żeby w dniu pogrzebu dziewczyny, publikować na portalach społecznościowych swoje zdjęcia w żałobnych strojach. To nie był koniec. Do protestu włączyło się wielu mężczyzn, którzy chcąc zamanifestować swój sprzeciw wobec agresji, której ofiarami są kobiety, zorganizowali akcję "Zakładam minispódniczkę dla Özgecan".

Protestujący chcą w ten sposób obalić panujący (niestety również w Polsce) stereotyp według którego "nieodpowiedni" kobiecy strój może prowokować do gwałtu: "Jeżeli minispódniczka jest wszystkiemu winna, jeżeli noszenie jej oznacza niemoralność i nieskromność, jeżeli kobieta zakładając ją, wysyła zaproszenie i prosi się o gwałt, to my też zapraszamy" - tak brzmi jeden z wpisów na Twitterze.

Turczynki mogą być dumne z facetów, którzy wzięli udział w tej akcji. Być może taka manifestacja sprawi, że zacznie się głośno mówić o przemocy wobec kobiet, co z kolei, poskutkuje zmianą prawa i ludzkiej mentalności. Tylko, czy żeby w ogóle taka debata miała szansę się rozpocząć, musiała zginąć Özgecan Aslan?

 

 

l
Reklama

Polecane wideo

Dolores z "Kto wrobił królka Rogera...
Dolores z "Kto wrobił królka Rogera".

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama