Reklama
Reklama

Jak reagować na molestowanie w pracy?

Jak reagować na molestowanie w pracy?

Dominika Czech

18lutego2015

To musisz wiedzieć!

Pracując w dużej grupie często spotykamy się z różnymi zachowaniami. Najczęściej nasi koledzy i koleżanki potrafią uszanować wytyczone przez nas granice.


Niekiedy jednak nasi współpracownicy nie potrafią opanować się przed wysyłaniem nam maili nie na miejscu, rzucaniu uwag, które powodują, że czujemy się niekomfortowo.
Molestowanie, także to seksualne, definiuje polski Kodeks pracy. To co ważne w zapisie ustawodawcy to cechy molestowania. Aby można mówić o takim zjawisku musi ono jednak mieć pewne cechy.


Główną cechą molestowania seksualnego jest to, że jest niechciane i nieakceptowane. A może przybierać postać: czynienia sugestii, flirtowania, które może być obraźliwe, sprośnych aluzji, czynienia propozycji, domagania się lub proszenia o korzyści seksualne.


Za każdym razem, kiedy czujemy, że nasz współpracownik przekracza granicę musimy jasno zaznaczyć, że takie zachowanie nam nie pasuje. Zawsze też trzeba sprawdzić w regulaminie pracy lub w dziale HR czy firma ma procedury zgłaszania takich sytuacji i jak są one rozwiązywane w danej instytucji.


Poniżej znajdziesz kilka przykładów molestowania i najlepszych reakcji na nie.

1. Jeśli współpracownik czyni nieodpowiednie komentarze w naszym kierunku, śle obraźliwe maile lub wiadomości
W takie sytuacji trzeba zebrać się na odwagę i porozmawiać z daną osobą twarzą w twarz. Najlepiej wprost powiedzieć “Takie komentarze sprawiają, że czuję się niekomfortowo. Proszę, nie odzywaj się do mnie (nie pisz) w taki sposób”.

W żadnym wypadku nie należy na takie maile lub wiadomości odpowiadać, a jedynie zrobić print screen lub zachować je w formie tekstowej na swoim komputerze i pendrive, na wypadek gdybyś potrzebowała dowodu na takie zachowanie w przyszłości.

Jeśli po rozmowie komentarze i maile się powtarzają należy udać się do działu HR i zgłosić takie zachowanie.

2. Współpracownik lub grupa kolegów nieustająco kieruje niechciane komentarze o podtekście seksualnym lub o seksistowskim charakterze

Takie zachowania należy zgłosić przełożonemu, najlepiej w formie pisemnej. W mailu należy podać konkretne nazwiska. Taki mail lub pismo musi być konkretne, możesz napisać, że dana osoba czyni pod twoim kątem niewłaściwe komentarze co ma wpływ na twoją pracę. Współpracownik powinien zostać zwolniony lub przynajmniej ostrzeżony - zależnie od sytuacji w firmie.

3. Jeśli molestuje cię twój były
Nieważne, co było między wami miesiąc temu. Jeśli teraz jego zachowanie jest niewłaściwe, zgłoś to, jak w przypadku każdego innego kolegi.

4. Jeśli molestuje cię twój przełożony
Sprawdź w firmowych dokumentach, czy instytucja, w której pracujesz zatrudnia osobę, z którą należy kontaktować się w takim przypadku. Jeśli takiej osoby nie ma, zgłoś niewłaściwe zachowanie przełożonego - w takiej samej formie, jak opisana w przypadku zwykłego współpracownika - jego szefowi, osobie z kadry zarządzającej lub działowi HR.

5. Za bardzo się boisz by działać
Porozmawiaj z zaprzyjaźnionymi współpracownikami, poproś o moralne wsparcie. Jeśli takie zachowanie dotyka także innych, razem zgłoście molestowanie. 

6. Poinformowałaś o sytuacji kadrę zarządzającą, ale nic się nie dzieje
Ignorowanie zawiadomienia o molestowaniu lub podjęcie działań przeciwko tobie jest niezgodne z prawem. Zadzwoń do organizacji zajmujących się problemem molestowania, zgłoś się do inspekcji pracy. W ostateczności możesz zgłosić się do sądu.

l
Reklama

Polecane wideo

Koszula - ZARA za 169zł
Koszula - ZARA za 169zł

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama