Reklama
Reklama

Czym grozi letnia przygoda?

Czym grozi letnia przygoda? fot. istock.com

Marcelina Zielnik

08lipca2019

Wakacje to najlepszy moment, by odpiąć wrotki! Jednak szalona zabawa pełna namiętnych pocałunków nie zawsze jest z happy endem. Sprawdź, co ryzykujesz, całując się z przypadkowym przystojniakiem.

Rajska plaża, lazurowy ocean i kolorowe drinki tworzą wymarzoną scenerię na chwilę relaksu w ramionach dopiero co poznanego, interesującego faceta. Jednak namiętne pocałunki mogą zaowocować czymś więcej niż tylko cudownymi wspomnieniami. Gdy pieścisz usta przypadkowego partnera, możesz zarazić się uciążliwą chorobą. Nawet jeden niewinny całus jest okazją do przekazania sobie milionów drobnoustrojów. Wszystko zależy od stanu twojej odporności, czynnika chorobotwórczego znajdującego się w jego ślinie i drobnych, niewidocznych gołym okiem uszkodzeń na waszych wargach. Oto najbardziej popularne dolegliwości, które możesz złapać.

OPRYSZCZKA WARGOWA

To właśnie nią najczęściej możesz się zarazić. Opryszczkę wywołuje ludzki herpeswirus (HHV/HSV ), który przenosi się przez kontakt błony śluzowej ze śliną lub chorobowymi zmianami na skórze nosiciela. Najpierw odczuwasz świąd lub ból, a następnie na ustach pojawiają się szybko pękające pęcherzyki, które pozostawiają ranki pokryte strupem i zaschniętą wydzieliną. Zwykle nie zostają po nich blizny, jednak jest to choroba nawrotowa i przez gwałtowne zmiany temperatury, miesiączkę lub stres możesz ponownie być na nią narażona. Gdy tylko zauważysz pierwsze objawy, od razu sięgnij po doustne leki antywirusowe.

Co jeszcze: pleśniawki, mononukleoza, grypa, angina, cytomegalia, czy próchnica. Jak uchronić się przed tymi wirusami, co zrobić, kiedy niestety się przydarzą i czy są groźne dla twojego zdrowia?


l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze