Reklama
Reklama

Urlop czy podwyżka?

Urlop czy podwyżka? fot. istock.com
TAGI:

Izabela Cieplińska

21czerwca2019

Co wolisz: pojechać na wakacje, czy dostać podwyżkę?

Wybór drugiego oznacza, że masz do odrobienia lekcję z poczucia własnej wartości, asertywności i jeszcze z kilku innych obszarów. A pierwszego?

Powróżmy z fusów: ile masz dni urlopu? Ile już wykorzystałaś? Jeśli mniej niż połowę, a do tego nawet nie figurujesz na liście przyszłych urlopowiczów, to znaczy, że:

1. Urodziłaś się między 1980 a 2000 rokiem.

2. Pracujesz na umowę o dzieło lub zlecenia.

3. Nie znosisz, gdy koleżanka z biurka obok bierze sobie dni wolne. Zastanawiasz się, skąd to wiem?

Z kilku badań, które wzięły na warsztat wakacje milenialsów. Okazało się, że chociaż uwielbiamy podróżować, to jest to dla nas bardzo drażliwy temat. Dlaczego? Bo albo mamy olbrzymi problem z proszeniem szefa o zgodę na dłuższy wyjazd, albo w ogóle nie mamy urlopu, bo pracujemy na umowach śmieciowych (a co za tym idzie, nie mamy pieniędzy na podróże), albo źle znosimy nieobecność koleżanki w pracy, ponieważ musimy przejąć jej obowiązki (aż 42 proc. badanych wbija w poczucie winy współpracowników, którzy biorą dni wolne, podczas gdy w starszym pokoleniu tylko 24 proc.). Albo nie ma „albo” i jest wszystko razem. Finał jest taki, że 48 proc. milenialsów kończy rok z połową niewykorzystanego urlopu. Co za strata! Zwłaszcza że istnieje tona naukowych dowodów przedstawiających zalety ucieczki z miejsca pracy i na przykład moczenia nóg w morzu lub biegania po górach – takie przeżycia poprawiają zdrowie, nastrój, kreatywność i produktywność. Dlatego odpal swój smartfonowy kalendarz, zabukuj kilkanaście dni na wypoczynek i przygotuj się na falę przyjemności, która zaleje cię po rozstaniu z pracowym uniformem i powitaniu bikini w panterkę. Wciąż masz wątpliwości? W takim razie podpowiem ci, jak przekazać radosną nowinę szefowi, na jak długo pojechać, żeby zregenerować się najefektywniej, co robić, żeby bawić się najlepiej i wreszcie jak wrócić, żeby bolało jak najmniej.

Jak przekonać siebie, że zasłużyłaś na podwyżkę i wakacje? Jak powiedzieć szefowi o swoich planach?

Tego wszystkiego dowiesz się w najnowszym Cosmopolitan!

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama