Reklama
Reklama

Ten rodzaj ślubu jest nowym trendem. Staje się coraz popularniejszy

Ten rodzaj ślubu jest nowym trendem. Staje się coraz popularniejszy fot. Getty Images

Według najnowszych badań statystycznych, bierze go coraz więcej osób. I zupełnie nikomu nie przeszkadza brak jakichkolwiek regulacji prawnych.

Ślub humanistyczny jest coraz popularniejszy w Wielkiej Brytanii. 

Najnowsze badania statystyczne pokazują, że coraz więcej młodych par decyduje się właśnie na niego mimo, że według obowiązującego prawa nie jest on wiążący.

Jak podaje "The  Observer", liczba ślubów humanistycznych zarejestrowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne Anglii i Walii w ostatnich 12 latach wzrosła aż o 266 procent - z 287 w 2004 roku do 1051 w 2016 roku.

fot. Getty Images

Ślub tak, religia nie

Śluby humanistyczne są świeckie, ale bardzo wyjątkowe. To od pary młodej zależy finalny efekt. Ślub prowadzi celebrans a nie urzędnik lub ksiądz. Niestety, wszystkie pary, którym zależy na tym, żeby w świetle prawa być małżeństwem, muszą wziąć też ślub cywilny. Oczywiście ten fakt zwiększa koszt ślubu, ponieważ trzeba zapłacić za dwie ceremonie. 

- Ten trend to obraz tego, jakie mamy społeczeństwo. Ludziom nie zależy na religijnych cermoniach, ale wiedzą, co jest dla nich w życiu ważne i chcą z tej okazji wyprawić przyjęcie oraz zrobić coś wyjątkowego - powiedział Andrew Copson z Humanist UK dla Refinery29.com.

Co ciekawe, firmy, które oferują humanistyczne śluby, mają w swojej ofercie niereligijne alternatywy dla chrztów i pogrzebów.

W Polsce także można skorzystać z usług firm, które promują cermonie humanistyczne. Ślub humanistyczny w Polsce nie jest prawnie unormowany, przez co związek taki wymaga również rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ceremonie promowane są przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. 

fot. Getty Images

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama