Reklama
Reklama

Ślub i dzieci dają kobietom szczęście? Wyniki badań są zaskakujące

Ślub i dzieci dają kobietom szczęście? Wyniki badań są zaskakujące fot. istock.com

Małżeństwo i dzieci szczęścia nie dają. To wyniki najnowszych badań, które przeprowadził Paul Dolan, profesor nauk behawioralnych z London School of Economic.

Naukowiec śmieje się, że małżonkowie są szczęśliwsi niż inne badane grupy tylko wtedy, kiedy małżonek siedzi obok i słucha odpowiedzi na zadawane pytania.

Co więcej, wynik eksperymentu szczególnie dotyczy kobiet - te, które nigdy nie stanęły na ślubnym kobiercu i nie urodziły dziecka, są najszczęśliwszą z ankietowanych zespołów. Paul Dolan w rozmowie z “The Guardian” podkreśla, że te kobiety żyją dłużej niż ich rówieśniczki, które założyły rodziny.

Wyniki badań dla wielu osób są zaskakujące. Naukowiec zwraca uwagę na to, że tradycyjne markery dotychczas używane do mierzenia sukcesu, nie korelowały ze szczęściem, posiadaniem dzieci i życiem w małżeństwie.

fot. iStock

Mężczyźni mają inaczej

Ciekawe, że wynik badań w przypadku mężczyzn jest zupełnie inny. Okazało się, że im właśnie do pełni szczęścia brakuje u boku żony i gromadki dzieci. Ankietowani panowie mimo zobowiązań rodzinnych, żyją dłużej i mają lepszą pracę niż kobiety. Dodatkowo, są mniej narażeni na choroby psychiczne i fizyczne. Czy to znaczy, że panie nie powinny myśleć o ślubie i wychodzeniu za mąż?

- Widzisz samotną 40-latkę, bez dzieci. Od razu myślisz, że to jest wstyd. Mówisz jej, że może pewnego dnia spotka właściwego partnera i wszystko się zmieni - tłumaczy Paul Dolan. - Ale prawda jest taka, że może nie spotka go i nic się nie zmieni. A może właśnie spotka i będzie mniej szczęśliwa, bardziej chorobliwa i szybciej umrze? - pyta profesor.

Kluczem do sukcesu wydaje się być wsłuchanie we własne potrzeby. Na pewno uleganie presji społeczeństwa czy najbliższych, którzy “wiedzą lepiej, że powinnyśmy mieć męża i dzieci”, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Najważniejsze jest życie w zgodzie z samym sobą.

fot. iStock

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama