Reklama
Reklama

Czarne pszczoły z powrotem w Polsce!

Czarne pszczoły z powrotem w Polsce! fot. istock.com

Paula Konieczny

17maja2019

Wróciły po 70. latach! Czy są niebezpieczne?

W Polsce obserwowano je do lat 30. ubiegłego wieku, aż w końcu w 2002 roku uznano za gatunek wymarły. Teraz, po siedmiu dekadach, zadrzechnie fioletowe, bo tak naprawdę nazywają się „czarne pszczoły”, wróciły do Polski. Wspaniałą wiadomość przekazały Łąki kwietne na swoim profilu na facebook'u.

Jak się okazało, ponownie zauważono je w Polsce już w 2005 roku, jednak do 2016 roku występowały w zaledwie 6 miejscach w naszym kraju. Teraz, według informacji Stowarzyszenia Natura i Człowiek, które śledzi miejsca ich występowania, zaobserwowano je w 26 nowych siedliskach, między innymi we Wrocławiu i Bieszczadach Zachodnich, co może oznaczać, że na dobre wróciły do naszego kraju.

„Czarne pszczoły” to największe pszczoły występujące w Polsce. Mogą osiągnąć nawet 4 centymetry. Są niezwykle rzadkie i bardzo płochliwe. Przez swoje czarne ubarwienie i fioletowo-połyskujące skrzydła mogą wydawać się niebezpieczne, jednak jak informuje Stowarzyszenie Natura i Człowiek, są zupełnie niegroźne i bardzo pożyteczne, nie należy ich więc zabijać.

Jeśli zauważycie je w swojej okolicy, koniecznie zróbcie zdjęcie i wyślijcie je stowarzyszeniu: naturaiczlowiek@gmail.com.

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze