Reklama
Reklama

Wyższa pensja, lepszy seks?

Wyższa pensja, lepszy seks? fot. istock.com

Związki, w których partnerzy zarabiają podobnie, są szczęśliwsze. Tak mówią badania. Facet nie musi już polować na mamuta.

Patrycja i Alek, oboje 30+, korzystają z Excela, by podliczać wpływy i odpływy z domowego budżetu. Co tydzień pochylają się nad formularzem i analizują go. – Dzięki temu oboje panujemy nad finansami – mówi Pati. – Zarabiam tyle samo, co mój facet i nie mam kłopotów z matematyką, więc logiczne, że robimy to razem. Motto Eli i Maćka brzmi: „wszystko w końcu się wyrówna”. Ela ma wyższą pensję, ale Maciek, gdy się poznali, miał oszczędności, które wydali na wkład własny na mieszkanie. A jeśli chodzi o Kasię i Andrzeja... każde z nich na jakimś etapie ich wspólnego życia było głównym żywicielem rodziny. Głównym, ale nie jedynym. – Żadne z nas nie wyobraża sobie nie pracować i nie zarabiać – mówi Andrzej.

Czy wiesz, że...

85% kobiet millennium wolałoby dostać 50% podwyżki niż się zaręczyć.

Tymczasem popularne przekonanie jest takie, że coraz większa liczba rozwodów to efekt tego, że coraz więcej z nas robi karierę. Męskie ego cierpi, a i my nie jesteśmy szczęśliwe, bo przecież pracując i w domu, i w biurze, musimy czuć się sfrustrowane i przemęczone. Prawda? – Skoncentrujmy się na tym, co zarobki kobiety wnoszą do związku, a nie w jaki sposób go destabilizują – apeluje Stephanie Coontz, amerykańska historyk, która zajmuje się sprawami rodziny. Zdaniem Coontz, kobieta, która czuje się bezpieczna finansowo, z większą swobodą wybiera partnera. A potem częściej zabiera głos w sprawie domowych wydatków. Według badań: dla 67% z nas nie ma znaczenia, kto w relacji ma wyższą pensję. A jeśli chodzi o mężczyzn, zarabiających mniej niż ich ukochana – 76% uważa, że to OK (raport TNS OBOP dla zarobki.pracuj.pl). Kolejne badania? Magazyn American Sociological Review doniósł niedawno, że małżeństwa, w których żona ma lepsze wykształcenie, nie są już bardziej zagrożone rozwodem. A Stephanie Coontz: że im więcej kobieta zarabia, tym więcej prac domowych wykonuje jej facet (pary, które po równo dzielą się obowiązkami, są szczęśliwsze...). Z kolei money.com donosi, że jeśli partnerzy zarabiają podobnie – częściej się kochają. No dobrze, badania badaniami, ale niektóre z nas mają poglądy retro i chciałyby zostać kobietami domowymi. Albo mają facetów o wrażliwym ego. Co wtedy? Ustalcie własne zasady finansowe. Takie, które sprawdzą się w waszym związku. I nie odbiorą wam apetytu na seks.

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama