Reklama
Reklama

Poznaj swoją wartość i mów o niej głośno

Poznaj swoją wartość i mów o niej głośno fot. istock.com

Bo jeśli nie będziesz tego robić – dużo stracisz. W miłości, pracy i w życiu. Skromne dziewczynki nie idą do nieba.

W czasach, w których byle blogerka jest celebrytką i jeden wpis może nas kosztować setkę followersów na Twitterze, trudno jest realnie ocenić swoją wartość i zachować pewność siebie. Trzeba to jednak zrobić. Koniecznie. Jeśli nie weźmiesz odpowiedzialności za swoje szczęście, nie odkryjesz swoich potrzeb, nie będziesz o nich otwarcie mówić ani szukać sposobów na ich realizację – raczej nie uda ci się stworzyć szczęśliwego związku, zdobyć dobrej pracy i otoczyć przyjaciółmi. Więc raczej nie będziesz szczęśliwa. Dlaczego? Weźmy na przykład taki związek... Jeśli skupisz się na spełnianiu oczekiwań partnera, zapomnij o harmonii. Gdy jedno z was stara się bardziej, drugie instynktownie robi mniej. W efekcie pojawia się stres, a w stresie włącza się reakcja „walcz albo uciekaj”. Zaczynacie się kłócić albo wycofywać i zamiast miłości, jest wojna. Podobnie jest z innymi dziedzinami życia – karierą czy przyjaźnią. Gdy jedna osoba nie wierzy w siebie, pojawiają się kon- flikty, zazdrość, niezdrowa rywalizacja. Dlatego lepiej:

Jak być pewną swoich wartości osobą?

#1 Zrób krok do przodu

Niskie poczucie własnej wartości może być efektem traumy lub mało przyjemnego dzieciństwa – Badania nad rozwojem niemowląt wykazały, że jeśli jesteśmy traktowani jako kochane, wartościowe, interesujące dzieci, to w większości dorastamy jako kochani, wartościowi, interesujący ludzie – uważa Jacqui Marson, autorka książki „Bycie miłym to przekleństwo”. Czy to znaczy, że jeśli twoja mama uważała, że jesteś nudna i bezwartościowa, to masz przechlapane? Nie. Zdaniem Marson (i wielu innych psychologów…) w dorosłym życiu mamy szansę sprawdzić nasze przekonania z dzieciństwa i je zmienić. Jeśli tego nie zrobimy, dopiero wtedy mamy przechlapane. Dlatego... sama zdecyduj, co chcesz myśleć na swój temat.

#2 Przestań być miła

Jeśli skoncentrujesz się na zaspokajaniu potrzeb innych, twoje własne potrzeby nigdy nie zostaną w pełni zaspokojone. Nawet nie „w pełni”. Nie zostaną zaspokojone ani trochę. Podejmij więc decyzję, że od dzisiaj nie starasz się zadowolić innych kosztem siebie. To nie musi być łatwa decyzja... – Kiedy jesteśmy miłe, życzliwe, dużo z siebie dajemy, to wszyscy nas lubią – przyznaje Marson. – Jednak często za to zachowanie płacimy wysoką cenę, tłumimy gniew, denerwujemy się, nie osiągamy swoich celów. Wówczas musimy być gotowe na zrezygnowanie ze starego podejścia i utratę płynących z niego korzyści.

#3 Zdejmij maskę

Czyli – nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Dopiero kiedy odłożymy na bok wszystkie maski, będziemy miały szansę poznać swoją wartość i się z niej cieszyć. Odłóż więc maskę osoby miłej (patrz punkt wyżej), albo nieśmiałej (patrz dwa punkty wyżej), albo sportsmenki, trendsetterki, wielbicielki dzieci (tego jeszcze nie było w żadnym punkcie). Klucz do tego, by się pokochać, tkwi także w tym, by dobrze się poznać. A nie możesz dobrze się poznać, jeśli starasz się zamienić w kogoś innego. Wtedy nawet sama siebie zwodzisz.

#4 Weź odpowiedzialność za swoje wybory

To kolejna trudna rzecz. Kiedy tylko spełniasz oczekiwania innych, nie musisz myśleć, czego ty pragniesz, a decyzje na ogół podejmujesz, „bo partner, mama, szefowa...”. Jednak nie nabierzesz pewności siebie, jeśli nie odważysz się sama dokonać wyboru.

#5 Posłuchaj siebie

W jaki sposób mówisz o sobie i do siebie? To powinny być słowa, jakich użyłabyś, pocieszając przyjaciółkę. Jeśli mówisz o sobie, że jesteś głupia, gruba i mało utalentowana – przestań. Przestań też nieustannie przepraszać innych, tłumaczyć się, prosić o feedback, bagatelizować komplementy i koncentrować na tym, co ci nie wyszło. – Zbuduj dobrą relację ze sobą. Relację, w której doceniasz siebie i wyrażasz o sobie pozytywnie – radzi Dagmara Gmitrzak w „Treningu jaguara”. – Codziennie mów do siebie coś miłego i uśmiechaj się do siebie w lustrze.

#6 Nie przesadzaj z kompromisami

Oczywiście jest konieczny w relacji, ale jeśli często zgadzasz się, by druga osoba zachowywała się w sposób, który ci absolutnie nie odpowiada, zachęcasz ją do tego, by robiła to jak najczęściej. A to nikomu nie służy.

#7 Trenuj uważność

Najlepiej – medytując 10 minut dziennie. Co ci to da? Łatwiej ci będzie ocenić, czy sytuacja wymaga działania czy została wykreowana w twojej głowie. Przykład: szef cię skrytykował. Jeśli miał rację – musisz naprawić błąd. Jeśli tylko rzucił bezmyślny komentarz, możesz go zignorować. Ale żeby odróżnić jedno od drugiego, musisz spojrzeć realnie. Uważnie.

#8 Otwórz się

Mów szczerze o swoich uczuciach i poglądach. To ryzykowne, bo możesz zostać skrytykowana albo... obśmiana. Ale przecież nie przez wszystkich. Znajdą się tacy, którzy cię zaakceptują. To będzie dla ciebie dowód, że możesz być sobą i jednocześnie być lubiana i szanowana. No i zorientujesz się, na kogo możesz liczyć.

#9 Odkryj świat

Wzmocnij pewność siebie, robiąc rzeczy zupełnie dla ciebie nowe. Zapisz się na kurs doszkalający, wybierz dodatkowe hobby, wyjedź do kraju, w którym jeszcze nie byłaś albo zacznij działać w wolontariacie: spojrzysz na świat z innej perspektywy, ale też zrozumiesz, ile masz temu światu do zaoferowania.

#10 Pozwól się zainspirować

Ogranicz kontakty z tymi, którzy cię drenują z energii. Otaczaj się ludźmi, których podziwiasz. Na co dzień. Ale też oglądaj inspirujące filmy i czytaj ciekawe biografie.

#11 Poznaj swoje mocne strony

Weź kartkę i zapisz wszystkie swoje sukcesy, które teraz przychodzą ci do głowy – radzi Dagmara Gmitrzak. – Te najmniejsze i te, które sama określasz jako wielkie. Zapisz również wszystko, co potrafisz robić, umiejętności i talenty. Kartkę zachowaj i gdy coś ci się przypomni (albo się wydarzy) – dopisz kolejny sukces i kolejną zaletę. Możesz też do niej sięgnąć, gdy zwątpisz w siebie. Albo gdy pojawi się kryzys, bo się pojawi, ale nie zachwieje twoją pewnością siebie, obiecaj!

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama