Reklama
Reklama

6 objawów świadczących o tym, że jesteś emocjonalnie uzależniona od swojego partnera

6 objawów świadczących o tym, że jesteś emocjonalnie uzależniona od swojego partnera fot. istock.com

Paula Konieczny

15kwietnia2019

Nie myl miłości z uzależnieniem!

Zastanawiałaś się kiedykolwiek czy naprawdę jesteś zakochana? A może jesteś z kimś tylko ze strachu przed samotnością?

Przeczytaj, jakie znaki wskazują na emocjonalne uzależnienie i jeśli dostrzegasz je u siebie, jak najszybciej zmień swoje zachowanie. Konieczna może okazać się terapia u specjalisty, który pozwoli ci skutecznie wyzwolić się z tego stanu.

Konsekwencje uzależnienia emocjonalnego

Uzależnienie emocjonalne ma naprawdę poważne konsekwencje – nie tylko niszczy związek, ale także twoje życie towarzyskie, zawodowe i poczucie własnej wartości.

#1 Masz niską samoocenę

Większość kobiet, które są emocjonalnie uzależnione od partnera, cierpią na niską samoocenę. Nie wierzysz w siebie, skupiasz się tylko na swoich wadach i porażkach. Jesteś nieśmiała i zagubiona wobec świata. Myślisz, że bez tej drugiej osoby nic nie znaczysz i sama nie poradzisz sobie w życiu.

#2 Boisz się być sama

Jak wyżej – boisz się, że bez tej drugiej jesteś nic nie warta. Potrzebujesz kogoś, kto weźmie za ciebie odpowiedzialność i będzie podejmował za ciebie decyzje. Być może masz przykre doświadczenia z przeszłości i panicznie boisz się opuszczenia, desperacko próbując wypełnić czymś pustkę. Tylko będąc w związku czujesz się bezpieczna i wartościowa.

#3 Nie potrafisz sama podejmować decyzji

Wolisz by to partner podejmował decyzje. Bezkrytycznie akceptujesz wszystko, co postanowi, niezależnie od tego jakie ma to konsekwencje. Uważasz, że on wie lepiej. Dodatkowo nie chcesz by odpowiedzialność za decyzje padła na ciebie.

#4 Idealizujesz swojego partnera

To co istotne w miłości, to akceptacja wad partnera. Ty jednak w ogóle ich nie zauważasz. Dla ciebie jest istnym ideałem. Wybaczasz mu nawet, gdy źle ci traktuje. Uważasz, że na to zasługujesz, a on zawsze ma racje.

#5 Jesteś chorobliwie zazdrosna

Przez swoją niską samoocenę cały czas podejrzewasz go o zdradę. Chcesz by każdą chwilę spędzał z tobą, a kiedy nie ma go w pobliżu odchodzisz od zmysłów. Osaczasz partnera, kontrolując każdy jego ruch.

#6 Twoje życie kręci się wokół niego

Odkładasz na bok swoje plany i marzenia, stawiając partnera na pierwszym miejscu. Jego potrzeby są dla ciebie ważniejsze niż twoje własne. Jesteś gotowa zrobić dla niego wszystko, zupełnie zapominając o własnych potrzebach.

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama