Reklama
Reklama

Stres w pracy – jak sobie z nim radzić?

Stres w pracy – jak sobie z nim radzić? fot. istock.com
TAGI: stres praca

Paula Konieczny

10kwietnia2019

Podpowiemy ci jak walczyć ze stresem, żeby nie wypalić się zawodowo.

Stres jest powszechnym problemem, którego niestety, nie da się zupełnie wyeliminować. Towarzyszy nam w codziennych, życiowych sytuacjach, których nie jesteśmy w stanie uniknąć. Jednak najczęściej związany jest z naszą pracą. 

Według badań przeprowadzonych przez ADP, międzynarodową firmę zajmującą się działaniami z zakresu HR, Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami spośród obywateli Europy. Jak wykazały badania, aż 22% z nas codziennie doświadcza stresu w pracy, a 46% doświadcza go często lub bardzo często.

Co możemy zrobić żeby zmienić te niechlubne wyniki? I jak walczyć ze stresem w pracy, jeśli wcale nie chcemy jej zmieniać?

Stres może objawiać się w różny sposób, ale to właśnie ich rozpoznanie jest pierwszym krokiem w jego zwalczeniu.

Najczęstsze objawy stresu wynikającego z pracy

Rezygnujesz z przerwy na lunch

O tym, że w pracy nie czujesz się komfortowo świadczy rezygnowanie z przerwy na lunch.

Przez osiem godzin nie ruszasz się zza biurka, nic nie jedząc lub po kryjomu zagryzając jakiś suchy prowiant. Błąd! Liczne badania udowodniły, że robienie sobie przerwy znacznie obniża stres i zwiększa produktywność. Rezygnując z niej, chcąc pozostać niezauważona, dodatkowo sobie szkodzisz.

Masz problemy z zasypianiem

Pomimo tego, że jesteś wyczerpana po całym dniu pracy, nie możesz zasnąć. W łóżku wciąż myślisz o pracy a związany z tym niepokój, nie pozwala ci się zrelaksować.

Dopada cie syndrom niedzielnego popołudnia

Nienawiść do poniedziałkowych poranków nie jest niczym wyjątkowym, ale jeśli w niedzielę zamiast cieszyć się ostatnim wolnym popołudniem, odczuwasz niepokój i skurcze żołądka to jest to zły znak.  Jak walczyć z tym stanem pisałyśmy tutaj.

Ciągle myślisz o pracy

Bez względu na to, gdzie jesteś i co robisz, twoją głowę wciąż zaprzątają myśli o pracy. Na spotkaniu z przyjaciółmi nie potrafisz mówić o niczym innym, a w domu myślisz o nadchodzącym projekcie i mailach do odpisania...

Jak więc walczyć ze stresem w pracy, żeby nie przejął kontroli nad naszym życiem?

Przygotowałyśmy dla ciebie kilka prostych rad, które pomogą ci sobie z nim poradzić.

Jak radzić sobie ze stresem?

Ustal priorytety:

Wyznacz sobie osiągalne cele i stwórz listę zadań dzieląc je na kategorie:

- rzeczy, które koniecznie musisz wykonać,

- rzeczy, które chciałabyś zrobić,

- rzeczy, które możesz zrobić w przyszłości

Myśl strategicznie i planuj. Najtrudniejsze zadania, przy których musisz się wyjątkowo skupić, planuj na te porę dnia, kiedy jesteś najbardziej produktywna.

Nie bój się prosić o pomoc

Jesteś zbyt zestresowana natłokiem zadań do wykonania? Stwórz listę, o której pisałyśmy wcześniej i zastanów się, które z nich mogłabyś przekazać współpracownikom. Nie bój się prosić o pomoc, jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie wykonać ich na czas. Denerwując się na myśl o tym, że nie zdążysz tylko obniżysz swoją wydajność.

Porozmawiaj ze swoim szefem

Nie siedź cicho, udając, że wszystko jest w porządku. Twojemu szefowi zależy na twojej produktywności, więc powiedz mu, jak może ci pomóc. Zdobądź się na odwagę i otwarcie powiedz o tym jak się czujesz. Celem tej rozmowy nie jest skarżenie się, ale współpraca w celu opracowania planu, który pomoże ci zmniejszyć stres, a tym samym zwiększyć efektywność.

Zorganizuj swoją przestrzeń w pracy

Wiedziałaś, że posiadanie na swoim biurku rośliny znacznie redukuje stres? Jeśli chcesz dobrze czuć się w pracy, urządź więc swoje stanowisko. Zadbaj nie tylko o dodatki, ale także o porządek. W czystym, zorganizowanym miejscu, łatwiej będzie ci się skupić.

Zadbaj o ruch

Uprawiając sport, nasz organizm zaczyna produkować endorfiny, inaczej zwane hormonami szczęścia, które znacznie poprawiają nasze samopoczucie. Zapisz się na siłownię, lekcję tańca czy basen – coś co sprawia ci przyjemność i pozwoli zapomnieć o pracy. Ruch pomoże ci odreagować stres, a dodatkowo poprawi twoją sylwetkę i korzystnie wpłynie na kondycję.

Te kilka prostych zmian, naprawdę pozwoli ci znacząco zwalczyć stres. Pamiętaj, że praca nie ma być udręką! Jeśli chcesz się realizować i czerpać z niej satysfakcję, jak najszybciej wciel w życie nasze proste rady. Gwarantujemy, że pomogą! Powodzenia!

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama