Reklama
Reklama

Dlaczego ciągle jesteśmy zmęczone?

Dlaczego ciągle jesteśmy zmęczone? fot. istock.com
TAGI:

Paula Konieczny

08kwietnia2019

Permanentne zmęczenie, dotyka niemal każdą z nas. Zanim jednak zaczniesz podejrzewać u siebie poważną chorobę, sprawdź co może być jego przyczyną.

Każda z nas chyba zna to uczucie – ciągłe zmęczenie, senność i ogólny brak energii. To zmora naszych czasów. Dlaczego, mimo że nie pracujemy fizycznie, wciąż jesteśmy wyczerpane?  Oczywiście, może być to objaw poważniejszej choroby, jednak w większości przypadków przyczyną są złe nawyki.

Sprawdź najczęściej popełniane przez nas błędy, które powodują, że wciąż jesteśmy zmęczone.

Pijesz za dużo kawy

Kawa i zawarta w niej kofeina, co prawda pobudzają nasz organizm, dając nam “energetycznego kopa”, jednak jest to działanie bardzo ulotne. Jeśli pijemy ją w zbyt dużej ilości, nasz organizm zaczyna się na nią uodparniać, a my sami zaczynamy odczuwać jedynie jej efekty uboczne – kofeina pita w dużych ilościach znacząco zwiększa ciśnienie krwi i pracę serca, co prowadzi do wycieńczenia organizmu. A zatem kawa pita w dużych ilościach, zamiast dodać nam zastrzyku energii, może paradoksalnie prowadzić do odczuwania zmęczenia i senności.

Żyjesz w stresie

Żyjemy w ciągłym stresie, który ma istotny wpływ na nasze zdrowie, między innymi prowadzi do odczuwania przez nas ciągłego zmęczenia. Najlepiej byłoby wyeliminować stresogenne sytuacje, jednak zdajemy sobie sprawę, że w większości przypadków nie jest to możliwe. Spróbuj więc korzystać z technik relaksacyjnych. Natomiast jeśli stoisz przed trudnym wyborem, skorzystaj z metody 10-10-10 autorstwa Suzy Welsch. Zadaj sobie pytania: jakie konsekwencje będzie miała twoja decyzja za 10 minut? 10 miesięcy? 10 lat? Kiedy zdasz sobie sprawę, że za 10 lat możesz nawet nie pamiętać tego, co dzisiaj spędza ci sen z powiek, zobaczysz, że od razu przestaniesz się mniej denerwować.

Pijesz za mało wody

Przyczyną takiego stanu może być też odwodnienie. Już trzy procentowa utrata wody z organizmu objawia się właśnie zmęczeniem i sennością. Pij wodę, nawet jeśli nie czujesz pragnienia. Aby wyrównać niedobory płynu, należy dziennie wypijać co najmniej 1,5 litra wody.

Zbyt dużo czasu spędzasz przed ekranem

Przyznaj, ile godzin dziennie spędzasz ze wzrokiem wbitym w ekran? Średnio 8 godzin przed komputerem w pracy, do tego czas, który spędzasz gapiąc się w ekran telefonu i  telewizora... Sporo, prawda? Okazuje się, że twoje oczy narażone są na działanie ekranów, niemal przez cały dzień. Niestety, ma to swoje konsekwencje. Naturalnym stanem dla naszych oczu jest patrzenie w dal, są wtedy rozluźnione. Patrząc cały dzień na ekran komputera, czy też smartfona, które są w bliskiej odległości, zmuszamy je do długotrwałego wysiłku. Ciągłe napięcie temu towarzyszące objawia się bólami głowy, a także zmęczeniem. Aby temu zapobiec, rób przerwy. Jak mówią specjaliści, wystarczy, że co 30 minut przez 30 sekund spojrzysz w dal (minimum na odległość 6 metrów). Twoje oczy się wtedy rozluźnią.

Jeśli zmiana złych nawyków nie pomoże, nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się do lekarza!

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama