Reklama
Reklama

Jak czerpać przyjemność z codzienności?

Jak czerpać przyjemność z codzienności? fot. istock.com
TAGI:

Paula Konieczny

08kwietnia2019

Odłóż ten telefon i zacznij doceniać małe chwile!

Nie, nie będziemy ci radzić, żebyś każdego dnia starała się wygospodarować chociaż godzinę czasu tylko dla siebie, którą poświęcisz na medytację czy po prostu leżenie na kanapie. Wiemy, że w ciągu tygodnia niewiele z nas może sobie pozwolić na ten luksus.

Żyjemy w ciągłym pędzie, większość czasu spędzamy w pracy, po to, by i tak przynieść ją do domu. Tymczasem świat wymaga od nas byśmy byli wydajni i pełni energii, młodzi, ale doświadczeni. Niełatwo jest sprostać tym oczekiwaniom, przez co większość z nas żyje w permanentnym stresie i frustracji.

Jak więc zacząć czerpać radość z codzienności?

Uwierz nam, że to łatwiejsze niż myślisz. Wystarczy, że odłożysz telefon. Tak, tak, słyszałaś to wiele razy – albo sama mówisz to swojemu dziecku, jednak ty też wcale nie stosujesz się do tej rady.

Telefon jest obecnie nieodłącznym elementem naszego życia. Korzystamy z niego non stop – w pracy, w domu. Niemal przy każdej okazji - w drodze na przystanek, w autobusie, taksówce, przy obiedzie, przed snem... Wielka część z nas niemal się z nim nie rozstaje. Tymczasem, to właśnie ten rozpraszacz sprawia, że nie potrafimy czerpać przyjemności z prostych czynności!

Nie wierzysz? Rozproszenie w znacznym stopniu wpływa na nasze zmysły. Potwierdzają to badania opublikowane w 2013 roku. Sprawdzono w nich, jak rozproszenie wpływa na nasze nawyki żywieniowe. Naukowcy dali uczestnikom substancje słodkie, kwaśne i słone, które mieli spożyć podczas wykonywania różnych zadań. Jaki był wynik? Według osób, które miały więcej zadań do wykonania substancje smakowały zdecydowanie mniej intensywnie, niż według osób, które miały tych zadań mniej.

Przyznaj teraz - każdy posiłek spędzasz z nosem w ekranie. Rozproszona, nie zwracasz uwagi na smak. Może i starasz się jeść zdrowo, ale wpatrzona w telefon nie czerpiesz z jedzenia żadnej przyjemności, tylko automatycznie pochłaniasz kolejne kęsy. A gdybyś tak podczas posiłku skupiła się na smaku? Zamiast myśleć o tym, co napisać w mailu, albo przeglądać posty na Instagramie, obudź swoje zmysły i skup się na tym co jesz. Odłożenie na chwilę tego rozpraszacza, sprawi, że naprawdę zaczniesz delektować się posiłkiem i czerpać z niego przyjemność.

Kładąc się do łóżka, nie czujesz miękkości świeżej pościeli, bo znowu jesteś zbyt skupiona na tym, co wyświetla się na ekranie twojego telefonu. Odłóż go, rozciągnij się na łóżku i poczuj tę przyjemność, kiedy wreszcie, po całym dniu w pędzie, możesz położyć głowę na miękkiej poduszce.

Według naukowców, to właśnie dzięki tym małym przyjemnościom, możemy zacząć czerpać radość z życia. Nie wymaga to od ciebie żadnego wysiłku, wydatków, ani czasu. Wystarczy, że staniesz się bardziej obecna podczas wykonywania prostych codziennych czynności.

Wychodząc z mieszkania, nie wybiegaj z głową wbitą w ekran! Poczuj powiew wiatru, pierwsze wiosenne promienie słońca. Jedząc, delektuj się każdym kęsem. Idąc do łóżka rozkoszuj się zapachem i miękkością świeżej pościeli. Skup się. Obudź zmysły.

I naprawdę, żyj tu i teraz.

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama