Reklama

8 zasad kupowania przez Internet, o których być może nie słyszałaś

8 zasad kupowania przez Internet, o których być może nie słyszałaś fot. Rawpixel / Unsplash

Dowiedz się, jak nie dać się oszukać, a przy okazji też zyskać więcej z zakupów online.

Już nie tylko Allegro, ale i różne zagraniczne serwisy handlowe, z AliExpress na czele, kuszą nas swoimi ofertami. Na co jednak zwrócić uwagę, kupując online? Czego się wystrzegać? Odpowiadamy na te i inne bardzo istotne pytania. Stawką jest przecież stan twojego portfela.

#1 Sprawdź sprzedawcę

Duże serwisy aukcyjne mają wiarygodny system nagradzania uczciwych sprzedawców na podstawie dużej ilości transakcji zakończonych sukcesem i pozytywnych opinii. To dobry, ale nie wystarczający sposób na upewnienie się, że twoje zakupy będą udane. Oprócz tego, na stronie oferty powinnaś też łatwo znaleźć pełne dane kontaktowe firmy. Natomiast nie zawsze warto ufać dużej ilości pozytywnych komentarzy na stronie sprzedawcy czy sklepu, a nawet na niezależnym forum. Tak zwany marketing szeptany jest nagminny zwłaszcza w przypadku fikcyjnych sklepów internetowych. Osoby, które za nimi stoją, kupują dziesiątki, a nawet setki pozytywnych komentarzy. Z tego powodu całkiem rozsądnym rozwiązaniem jest powrót do tradycyjnych sposobów weryfikacji uczciwości danej firmy, czyli zasięgnięcia opinii bliskich osób.

#2 Nie daj się zwieść atrakcyjnej cenie

Podobnie, jak w przypadku informacji o samym sprzedawcy, im rzetelniej opisany jest przedmiot, tym lepiej. Jeżeli oglądasz rzecz używaną, w ogłoszeniu powinny znajdować się zdjęcia dokładnie tego przedmiotu, a nie grafiki ściągnięte z Internetu. Uwaga – nie daj się zwieść bardzo atrakcyjnej cenie! Reklamowanie najnowszych modeli markowych towarów za połowę ceny to typowy sposób na sprzedaż bubla. Oferta wygląda aż za dobrze? Lepiej nie ryzykować.

#3 Uważaj na pośredników

W Internecie można znaleźć ogłoszenia osób, które oferują sprowadzenie jakiegoś przedmiotu z zagranicy. Jeżeli rozważasz skorzystanie z usługi takiego pośrednika, dokładnie wczytaj się we wszystkie informacje na temat sposobu realizacji takiego zamówienia. Może na przykład zdarzyć się, że nie doczytałaś informacji o tym, że to na tobie ciąży obowiązek opłacenia cła czy inne opłaty. Tak jak w przypadku bezpośredniego sprzedawcy, warto skontaktować się z pośrednikiem mailowo, a najlepiej telefonicznie, i o wszystko wypytać.

#4 Unikaj przedpłat

Najlepszym wyjściem będzie oczywiście płatność za pobraniem. Zawsze masz prawo obejrzeć towar i dopiero wtedy zdecydować się na jego przyjęcie i zapłacenie kurierowi. Nie oznacza to jednak, że masz całkowicie zrezygnować z płatności online. Zawsze weryfikuj stronę banku — czy jest to faktycznie twój bank. Natomiast na stronach, które nie są stroną banku, nigdy nie podawaj loginu i hasła, którymi logujesz się na swoje konto. 

#5 Jak bezpiecznie płacić przez Internet?

Przede wszystkim korzystaj z sklepów internetowych i serwisów aukcyjnych, które korzystają z certyfikatu SSL. Dzięki niemu wrażliwe dane są szyfrowane i ryzyko ich wycieku jest minimalne. Jeszcze jedną, niezwykle istotną sprawą, jest klikanie w linki weryfikujące płatność, które bardzo często dostajemy w mailach. Przyznaj, że zwykle po prostu w nie klikasz. Nigdy tego nie rób! Takie linki to klasyczny już sposób na przechwyt danych. Zamiast tego, po prostu skopiuj adres i wklej go w pasek przeglądarki.

Często też podpinamy swoją kartę debetową do różnych aplikacji mobilnych — zachowaj szczególną czujność w tej kwestii i korzystaj tylko z tych aplikacji, co do których masz stuprocentową pewność. Przechwyty danych po prostu się zdarzają i musisz mieć wtedy możliwość szybkiego odpięcia karty. Rozsądne będzie też nałożenie limitu na płatności internetowe. Unikniesz przez to ryzyka, że w kilka godzin z twojego konta zniknie duża suma pieniędzy.

#6 Korzystaj tylko z zaufanego sprzętu i WiFi

Dla jeszcze większego bezpieczeństwa rób zakupy na własnym komputerze czy telefonie i poprzez zamkniętą sieć WiFi, do której nie mają wstępu osoby,  mogące przechwycić twoje dane. Kupowanie za pomocą telefonu (poprzez BLIK, Apple Pay, Googe Pay lub HCE) jest teraz coraz bardziej popularne. Płatności mobilne, oprócz tego, że są bezpiecznie, mogą nieść ze sobą też inne korzyści. Wśród nich znajduje się na przykład usługa Cashback, którą oferuje teraz wiele banków. Usługa jest dostępna m. in. w ramach Konta Jakże Osobistego (w skrócie: KJO) w Alior Banku. Warto zastanowić się właśnie nad tym kontem, bo ma jedną z najbardziej korzystnych ofert na rynku ze względu na szereg rozwiązań ułatwiających płatności bezgotówkowe. Jak działa Cashback w ramach KJO? Po prostu płacisz za zakupy telefonem, a na twoje konto wraca 1% zapłaconej kwoty. O sposobach na zyskanie dodatkowych korzyści z zakupów piszemy więcej w dalszej części artykułu.

#7 Używaj karty kredytowej

Wiele z nas używa karty debetowej podczas płatności online. Karty te są bezpośrednio połączone z kontem bankowym, a stąd już tylko o krok od przechwycenia twoich danych i uzyskania dostępu do twoich pieniędzy. Dlatego lepiej unikać bezpośrednich płatności za ich pomocą. Wyjściem jest korzystanie z serwisów, które w zamian za bezpieczeństwo zakupów pobierają prowizję. Jeszcze bezpieczniejsze jest używanie karty kredytowej, która nie jest powiązana bezpośrednio z kontem. I tu znów warto zastanowić się nad KJO w Alior Banku, gdzie konto oszczędnościowe, do którego dołączona jest karta kredytowa, ma bardzo korzystne oprocentowanie 3%. W dodatku możesz skorzystać z wyższego oprocentowania na koncie oszczędnościowym czy limitu w rachunku bez odsetek przez 10 dni.

#8 Spróbuj zyskać więcej na własnych zakupach

Wspomniałyśmy o usłudze Cashback, ale jest jeszcze inny sposób na uzyskanie większych korzyści z zakupów. Jest nim uczestnictwo w programie lojalnościowym. Zawiodłaś się na tej usłudze wiele razy? Mamy dobrą wiadomość. Programem, który naprawdę udaje się zrealizować, jest program Priceless Specials, również dostępny w ramach KJO. Przykład? Zamawiasz online w Empiku kilka książek, za które dostajesz punkty, a kiedy uzbierasz odpowiednią ich ilość, dostajesz prezent, na przykład w postaci kolejnej książki. Fajne, prawda?

Jak widać, nawet w dobie wszechobecnych oszustów, którzy czyhają na nasze pieniądze, istnieją całkiem proste sposoby na udane i bezpieczne zakupy online. Co więcej, można czerpać z nich dodatkowe korzyści. Udanych zakupów!

Więcej o Koncie Jakże Osobistym znajdziesz na oficjalnej stronie Alior Banku.

 

Materiał promocyjny

 

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj