Reklama
Reklama

Te drobne nawyki zmienią twoje życie na bardziej eko

Te drobne nawyki zmienią twoje życie na bardziej eko fot. istock.com

Joanna Twaróg

14lutego2019

Wierzymy, że nawet te pozornie drobne zmiany mogą zmienić nasz świat na lepszy i... czystszy!

Zaczęłyśmy od zrezygnowania z (ohydnych) plastikowych słomek. Zastąpiłyśmy je papierowymi lub tymi w kolorze złota – wykonanymi z metalu. Nie są to jednak jedyne dostępne opcje. Na rynku znajdziesz też rurki zrobione z drewna, a nawet makaronu. Zainwestowałyśmy też w materiałowe torby na zakupy. Złożone w kostkę zajmują w torebce mniej miejsca, niż smartfon.

Kolejnym krokiem było zaopatrzenie się we własną butelkę na wodę. Codziennie, przed wyjściem do pracy, napełniamy ją przegotowaną wodą bądź kranówką, a dzięki temu nie tylko wspomagamy planetę, ale też pamiętamy o piciu wody.

To samo tyczy się jednorazowych kubków na kawę. Może ci się wydawać, że są wykonane z papieru, czyli materiału przyjaznego naturze, ale są tylko pozornie eko. W rzeczywistości pokryte są cienką warstwą folii, którą bardzo ciężko zutylizować. Do tego oczywiście wieczko – także wykonane z plastiku.

Idealnym zamiennikiem są ekologiczne kubki na kawę, stworzone z grubego plastiku wielokrotnego użytku lub (co jest już totalnie cosmo!) z bambusa (zdj. kubek z bambusa WOODWAY, ok. 49zł)!

Są piękne, designerskie i zdecydowanie przyjazne środowisku. Warto wspomnieć również o tym, że wiele kawiarni w całej Polsce oferuje swoim gościom zniżkę na kawę na wynos – warunkiem jest jedynie własny kubek. Fajnie, prawda?

W domu dość łatwo jest być eko. Tak naprawdę, wystarczy gasić za sobą światło, segregować śmieci i oszczędzać wodę. My postanowiłyśmy pójść o krok dalej.

Plastikowe szczoteczki do zębów zamieniłyśmy na takie, wykonane z bambusa (znajdziesz je między innymi w Lidlu, a ich koszt jest porównywalny z ceną szczoteczek tradycyjnych, na zdj.: bio bambusowa szczoteczka, ecobamboo, ok. 13zł)

 To samo zrobiłyśmy z wacikami kosmetycznymi i patyczkami do uszu, które nie dość, że są plastikowe, to jeszcze zapakowane w folię. Dramat! Uwierz, że jest to tylko kwestia przyzwyczajenia. I nie bój się ewentualnych błędów – każdy je popełnia, wszyscy mają lepsze i gorsze dni. Nie panikuj, jeżeli okaże się, że musisz użyć plastiku lub zrobić coś nie-eko. Stawiaj małe kroczki, wprowadzaj zmiany powoli, a gwarantujemy, że eko nawyki staną się dla ciebie tak powszechne, jak codzienne mycie zębów.

 

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama