Reklama
Reklama

Czy wiesz, że dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Pizzy?

Czy wiesz,  że dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Pizzy? fot. istock.com

Katarzyna Lemanowicz

09lutego2019

Chrupiące ciasto, sos pomidorowy, ser…

Dodatkowo podana tak, że aż prosi się o podzielenie z najbliższymi podczas wyjątkowych spotkań. Dokładnie dzisiaj, 9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. A czy wiesz jakie są jej początki?

Słowo pizza pochodzi od łacińskiego picea co oznacza nic innego jak właśnie mączny placek. Pizza w postaci placka z dodatkami znana jest już od czasów starożytnych i do dzisiaj w różnych kulturach, w różnych formach jest serwowana. Turcja, Meksyk, Francja mają jej swoje wersje, tylko kiedy pizza stała się pizzą?

Rzeczywiście pochodzi z Włoch, z Neapolu. Mniej więcej w roku 1889 roku, malownicze miasto na południu Włoch odwiedziła królowa, Małgorzata II Sabaudzka. Jednym z punktów wizyty było skosztowanie lokalnych wypieków. Ceniony w mieście piekarz upiekł nową wersję pizzy, którą na cześć królowej nazwał Margherita.

Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie, a z danych zebranych przez PizzaPortal.pl wynika,  że kuchnia włoska stanowi aż 61% zamówień składanych za pośrednictwem serwisu. Większymi od Polaków smakoszami pizzy okazują się być jedynie mieszkańcy Szwecji, gdzie kuchnia włoska stanowi aż 75 proc. zamówień w dostawie. W Niemczech to 46 proc. (również tu pizza to najpopularniejsza potrawa w dostawie), w Austrii - 22 proc., w Turcji - 21 proc., w Argentynie - 20 proc, w Grecji - 18 proc, a w USA - 17 proc.

Pizza a geografia Polski

Największymi miłośnikami pizzy są mieszkańcy Trójmiasta – Sopotu, Gdańska i Gdyni. Na czwartym miejscu rankingu „Pizzomaniaków” znaleźli się łodzianie, a na kolejnych mieszkańcy Rumii, Krakowa, Poznania, Torunia, Wrocławia i Zielonej Góry.

Jaką pizzę kochają Polacy?

Tutaj upodobania Polaków są stałe – najchętniej wybieramy capricciosę. Z danych PizzaPortal.pl wynika, że pizza ta króluje w dostawie od początku istnienia serwisu. Druga w kolejności najpopularniejszych pizz jest margherita, trzecie miejsce na podium zajmuje pepperoni. Kolejnymi pod względem popularności są pizza hawajska, salami, mafioso, funghi, roma, supreme i wiejska. Chętnie jemy też pizzę z sosami – numerem jeden jest czosnkowy, popularne są także pomidorowy, ostry, BBQ, musztardowo-miodowy i serowy. Z dodatków najczęściej wybieramy szynkę (19 proc.), salami (15 proc.), pieczarki (14 proc.), cebulę (12 proc.), boczek (6 proc.), kebab, oliwki, czosnek i jalapeño (5 proc.) - podsumowuje Piotr Kruszyński, CEO PizzaPortal.pl.

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama