Reklama
Reklama

Jak poradzić sobie z zazdrością?

Jak poradzić sobie z zazdrością? fot. istock.com

Izabela Cieplińska

02lutego2019

Życie twojej przyjaciółki przypomina film: właśnie awansowała, ma mężczyznę marzeń, designerskie mieszkanie i... zjawiskowy biust! I choć trudno ci się do tego przyznać, zżera cię zazdrość. Potraktuj ją jako motywacyjny dopalacz.

Czy ten scenariusz brzmi znajomo?

Jak co dzień przeglądasz Facebooka i Instagram. Nagle, zupełnie nieproszona wpadasz do świata „Pani Perfekcyjnej”. Oto ona: błyszczące włosy zawijają się wokół szyi jak Marcie Żmudzie-Trzebiatowskiej w reklamie szamponu. W tle mieszkanie, którym zachwyciłaby się Dorota Szelągowska. Na sofie siedzi bliźniak Ryana Goslinga. Czujesz, jak rusza lawina zazdrości... Dodatkowo wbijasz się w poczucie winy, bo to twoja bliska znajoma i powinnaś cieszyć się jej szczęściem.

Poznaj wroga...

...ponieważ zazdrość możesz pokonać dopiero wtedy, gdy się do niej przyznasz. Skąd się wzięła? Psychologowie ewolucyjni twierdzą, że tak jesteśmy biologicznie zaprogramowani. Jako gatunek ludzki przez tysiąclecia konkurowaliśmy o jedzenie, ciepło, partnera. Zazdrość motywowała do zdobywania większej ilości zasobów od innych, czyli zwiększała szanse na przetrwanie. „U źródeł zazdrości leży też samokrytycyzm”, wyjaśnia psycholożka Marta Dziekanowska. „Odczuwamy ją, bo pod pewnymi względami czujemy się gorsi niż inni. Trudno się do niej przyznać, bo zakładamy, że to oznaczałoby przyznanie się do własnych słabości”, dodaje.

Spójrz w głąb...

...ponieważ to, co czujesz, nie dotyczy przyjaciółki, ale ciebie. „Badania pokazują, że zazdrość jest silniejsza, gdy to ktoś nam bliski osiąga sukces w dziedzinie, w której my też staramy się wypaść dobrze”, mówi Marta Dziekanowska. Jeśli więc zależy ci na pracy w kancelarii adwokackiej, ale to twoja przyjaciółka dostała tam etat, poczujesz większą zazdrość niż na wieść o tym, że taką pracę zdobyła twoja znajoma z podstawówki. „Jeśli natomiast bliska ci osoba osiągnie coś w dziedzinie, na której ci nie zależy, zamiast zazdrości poczujesz dumę”, tłumaczy psycholog. Dla przykładu: gdy twoja przyjaciółka zostanie znaną koszykarką, a ty nie miałaś nawet piłki w dłoni, łatwo ci będzie cieszyć się jej szczęściem. „Odczuwanie zazdrości może dostarczyć nam cennych informacji o nas samych”, pisze Zelena Montminy w książce „21 days to Resilience” (21 dni do uodpornienia, tłum. red.). Może być drogowskazem w podróży do swoich pragnień i marzeń. Więc następnym razem, gdy „Pani Chodzący Ideał” opublikuje posta swojego nieskażonego cellulitem ciała w bikini, potraktuj swoje emocje jako podpowiedź. One poinformują cię, czego brakuje ci w życiu. Nie skupiaj się na jednej rzeczy, której zazdrościsz. Stwórz całą listę! A gdy skończysz, pogratuluj sobie: właśnie stworzyłaś pełną i prawdziwą mapę swoich marzeń.

Ustal cele...

...ponieważ kiedy już skupiłaś uwagę na swoich pragnieniach, musisz je urzeczywistnić. „Przyjaciółka, która je spełniła, może ci w tym bardzo pomóc. Ona pokonała tę drogę. Ale najpierw musisz schować zazdrość do kieszeni i się do niej odezwać”, mówi Marta Dziekanowska. Nie chcesz tego robić? Ustal swój własny plan działania. Jeśli zachwyca cię mieszkanie przyjaciółki, zrób kalkulację (albo idź do doradcy finansowego), jak kupić wymarzone gniazdko. Sprawdź, na czym możesz zaoszczędzić albo w jaki sposób zwiększyć wpływy do domowego budżetu. Jeśli zazdrościsz jej partnera, zacznij szukać swojego. Może czas ściągnąć aplikację randkową lub wykorzystać przyjaciół jako swatów?

Trzymaj się obranej drogi...

...ponieważ łatwo jest zawrócić, gdy droga do celu wymaga zmian. „Pamiętaj o swoim pragnieniu, zapisz je na kartce, powieś na komputerze lub na ścianie. Nie rzucaj się na głęboką wodę. Drastyczne zmiany przerażają jeszcze bardziej”, mówi psycholog. Czasem lepiej zrobić kilka małych kroczków, ale dreptać regularnie. A w międzyczasie, gdy znów przypadkowo zobaczysz doskonałe życie przyjaciółki, weź głęboki oddech. Powiedz sobie, że za chwilę twoje będzie równie dobre, a może nawet lepsze.

Jak poradzić sobie z zazdrością?

Po pierwsze: to, co pomaga osiągnąć sukces, to pozytywne nastawienie innych. Zdobędziesz je, gdy inni zobaczą, że cieszysz się ich szczęściem.

Po drugie: unikaj zachowania, które jest motywowane zazdrością. Przestań plotkować – to jej klasyczny przejaw. Zamiast tego, pogratuluj osobie, która ma to, o czym marzysz. Powiedz jej, że jesteś pod wrażeniem. Nawet wtedy, gdy twoje ego się buntuje. Jeśli zazdrość jest silna – przyznaj się do niej na głos. Otwartość i szczerość w wyrażaniu tych emocji nastawi innych przychylnie.

Po trzecie: zachowuj się tak, jakby zazdrość nie istniała. Zamiast niej okaż dumę z osiągnięć bliskiej osoby. Badania pokazują, że często wraz ze zmianą zachowania zmieniają się nasze postawy i emocje. Gdy zaczynasz uśmiechać się do ludzi, nastrój nieco ci się poprawia. Podobnie jest z zazdrością – gratulując komuś sukcesów, zmniejszysz swoją zazdrość.

 

Artykuł premierowo ukazał się w numerze 02/2017 Cosmopolitan.

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama