Reklama
Reklama

Właśnie dlatego powinnaś zimą wybrać się do Tajlandii

Właśnie dlatego powinnaś zimą wybrać się do Tajlandii fot. Robin Noguier / Unsplash

Najlepszy czas na niezapomniany urlop w Tajlandii to właśnie polska zima.

Średnie temperatury powietrza w Tajlandii wynoszą zimą około 30 stopni Celsjusza, opady deszczu są tylko rześkim ochłodzeniem, dlatego, jeśli marzą Ci się ciepłe kraje, gdy za oknem plucha, Tajlandia będzie idealnym miejscem wypoczynku! Dlaczego? Dowiesz się z tego poradnika.

Jednym z najczęściej wybieranych kierunków przez Polaków jest Azja, a właściwie jej południowo - wschodnia część. Tajlandia zawsze wita słońcem i aurą idealną do zwiedzania przez niską wilgotność powietrza, co docenisz, wybierając się tam w sezonie polskiej zimy. Wprawdzie może się wydawać, że skoro miejsce jest tak popularne, to nie będzie tam szans na spokojny wypoczynek, ale nic mylnego! Nawet tak tłoczny kraj ma do zaoferowania kameralną atmosferę w dość przyzwoitych kosztach, dlatego warto rozważyć urlop po tajsku.

Azjatycka Kraina Uśmiechu

Tajlandia leży częściowo na Półwyspie Indochińskim, a częściowo na Półwyspie Malajskim. To kraina kontrastów. Z jednej strony mamy tętniącą życiem metropolię, jaką jest Bangkok, z drugiej spokojne atrakcje z zapierającymi dech w piersiach zabytkami i widokami. Do tego można zaobserwować wyraźny podział krajobrazu: na północy i zachodzie przeważają doliny rzek i wysokie pasma górskie Tanen Tong Dan, gdy w pozostałych częściach kraju dominują niziny z malowniczymi jeziorami i bujną zielenią. Niewątpliwie przyciąga tymi kontrastami, ale ma też czynnik wspólny: uśmiech. Tutaj każdy mieszkaniec jest uśmiechnięty, ludzie są przyjaźnie nastawieni, sam rytm dnia przebiega niespiesznie i łatwo mu się poddać.

To właśnie przez życzliwość i gościnność mieszkańców Tajlandia nazywana jest Krainą Uśmiechu. Wpływa na to nie tylko ich otwartość, ale również specyfika miejsca. Są tu buddyjskie świątynie, klasztory, ruiny, rajskie plaże, a przy tym doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna, która sprawia, że nawet najbardziej osowiały turysta doceni uroki tego zakątka i zacznie się uśmiechać.

Sprawdź, jakie atrakcje oferuje Tajlandia, jeśli chodzi o aktywny i spokojny wypoczynek, na stronie biura podróży TUI: https://www.tui.pl/wypoczynek/tajlandia.

Tajlandia i jej najczęściej odwiedzane miejsca

Wakacje w Tajlandii najczęściej dotyczą takich miejscowości jak Bangkok, Pattaya, Krabi oraz Wyspa Phuket.

Zacznijmy od tej ostatniej. Wyspa Phuket to najsłynniejsze kąpielisko w Tajlandii oddalone około 900 km od Bangkoku. Nazywana jest Perłą Południa i jest największą wyspą z powierzchnią 539 km2. Jest świetnie dostosowana pod turystów – obok przepięknych raf koralowych Morza Andamańskiego znajduje się tu wiele zabytków i kulturalnych atrakcji, do tego liczne nowoczesne hotele ukryte w malowniczych zakątkach jak Nakalay Bay i Nai Harn Beach lub przy przepięknych, długich plażach na północy wyspy, jak np. Nai Yang Beach i Bang Tao Beach. Nie brakuje restauracji, barów, dyskotek i sklepików, a nawet szkół nurkowania. Kata Noi Beach, która jest najpiękniejszą krajobrazowo częścią wyspy, jest wybierana głównie przez osoby młode pragnące aktywnego wypoczynku.

Miasta Bangkok nie trzeba nikomu bliżej przedstawiać. Ta azjatycka metropolia ma wiele obliczy: miesza się tu tradycja i nowoczesność, Wschód i Zachód, spokój i pośpiech. Na pewno wizyta w nim pozostawi mnóstwo pozytywnych wrażeń! Co najciekawsze, wcale nie jest to miasto tak energiczne, jak mogłoby się wydawać, ponieważ bez problemu można w nim znaleźć miejsca do zadumy jak świątynie, pałace i muzea. Dzięki licznym targowiskom z orientalnymi przyprawami i aromatycznymi potrawami bez problemu można skosztować specjałów kuchni tajskiej.

Oprócz aktualnej stolicy Tajlandii warto zwiedzić przynajmniej jedną z jej dawnych jak położoną blisko Bangkoku Ayutthaya z pięknymi świątyniami i ruinami starożytnych miast, które robi naprawdę wielkie wrażenie!

Pattaya położona jest nad malowniczymi zatokami i powstała z dawnej osady rybackiej, popularnej w latach 80. Turyści doceniają tą miejscowość właśnie za kontrast, ponieważ z jednej strony są strzeliste hotele, głośne dyskoteki i ośrodki sportowe, a z drugiej magiczne malownicze zatoki i nadmorski spokój. Pattayę warto wybrać, jeśli wypoczynek ma być aktywny, ponieważ są tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych.

Natomiast Krabi to jedna z prowincji Tajlandii uznawana za najpiękniejsze jej miejsce i najbardziej bajeczny kurort wypoczynkowy. Krajobraz jest nieziemski, bo są tu jaskinie, roślinność, plaże, zatoki, wodospady, klify, do tego znajduje się tu Park Narodowy Khan Sok, czyli najstarsza dżungla świata!

Zwyczaje w Tajlandii, czyli na co się przygotować

Przed przyjazdem do Tajlandii warto zapoznać się ze zwyczajami tam panującymi, ponieważ można urazić Tajów. Przykładem jest kwestia króla – w miejscach publicznych najlepiej nie wypowiadać się na temat króla, ponieważ może być to źle zrozumiane. Ponadto kategorycznie zabrania się dewastowania obrazów lub wizerunków króla, kategorycznie nie można siadać tyłem do jego uwiecznionej na malowidle twarzy – może to się skończyć mandatem, a nawet więzieniem.

Szokujące dla osób, które pierwszy raz odwiedziły Tajlandię, a właściwie Azję, mogą być inne warunki sanitarne. W toaletach nie ma często sedesów, jest za to dziura w ziemi, do tego brakuje papieru, ale za to postawione jest wiadro z wodą, nad którym można się podmyć. Niestety nie ma mydła. Do tego publiczne i hostelowe prysznice ulokowane są na zewnątrz i często nie mają sufitów i zasłonek, więc można w nich spotkać zarówno przyjazne, egzotyczne zwierzęta, jak i te najbardziej groźne. Ponadto w czasie czynności higienicznych jest się narażonym na opady deszczu. Takich warunków nie spotka się hotelach i kurortach, które dostosowane są do zachodnich zwyczajów.

Jak się porozumiewać z mieszkańcami? Większość Tajów nie zna angielskiego, a nawet jeśli, to i tak można mieć spore problemy z komunikacją przez ich niedbałość i akcent. Wynika to z tego, że język tajski jest językiem tonalnym i poszczególne słowo może oznaczać co innego, w zależności od postawionego akcentu. Dlatego też zwyczaj intonowania przechodzi na język mówiony i można nie zrozumieć nawet najprostszych słów – najlepiej więc komunikować się mailowo lub przez inny komunikator albo też do języka angielskiego dołączyć gesty (mowę ciała).

Nie trzeba się również obawiać oficjalnego zapoznawania się z mieszkańcami. Wprawdzie mają długie, trudne do zrozumienia i powtórzenia imiona, ale ci w rejonach turystycznych posługują się krótkimi pseudonimami, najczęściej w języku angielskim. Można więc spotkać George'a, Supermana, nie brakuje też ksyw od cech charakterystycznych danej osoby jak Fat, Hairy i tym podobne.

Na koniec warto dodać, że jest tu bardzo żywa kultura targowania się, zatem nawet drogą rzecz dostrzeżoną na miejskim kolorowym bazarze można kupić o połowę taniej. Tylko trzeba wejść w negocjacje, bo ich brak może nawet zostać potraktowany jako znieważenie sprzedawcy.

Ile kosztuje urlop w Tajlandii?

Sam bilet lotniczy w dwie strony może kosztować nawet ponad 1500 złotych. Największym portem lotniczym Tajlandii jest międzynarodowy port lotniczy w Bangkoku. Na szczęście Tajlandia należy do stosunkowo tanich krajów, jeśli chodzi o koszty pobytu. Wypoczynek 14-dniowy, w zależności od terminu, biura podróży i lokalizacji hotelu, wynosi średnio od 3500 do 4500 złotych. Można znaleźć również droższe opcje (od 6000 złotych) w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych z licznymi basenami, strefami spa, wellness i fitness i z dostępem do plaży z zapewnionymi sportami wodnymi.

Backpackerzy (osoby podróżujące z plecakiem) polecają Tajlandię ze względu na to, że jest bardzo tania, egzotyczna, tętniąca życiem i nieprawdopodobnie różnorodna, a tanie noclegi można załatwić szybko i bezproblemowo samemu za pośrednictwem serwisów bookujących.

Tajlandia uznawana jest za jednej z najbezpieczniejszych i najłatwiejszych egzotycznych kierunków. Niezależnie, czy planujesz wybrać się indywidualnie, czy z biurem podróży, warto wybrać ten kraj na swój pierwszy wyjazd do Azji, która na pewno zaskoczy wspaniałą kulturą, zwyczajami, nieziemską kuchnią, plażami, ciepłym klimatem, tropikalną przyrodą, a także innym stylem życia, który pozwoli odpocząć od szybkiego, cywilizacyjnego Zachodu.

 

Materiał partnera

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama