Reklama
Reklama

Jak nawiązać i utrzymać otwarty związek?

Jak nawiązać i utrzymać otwarty związek? fot. istock.com

Katarzyna Lemanowicz

03grudnia2018

Jeśli interesuje cię taka forma znajomości, skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Otwarty związek to nie jest nowe zjawisko ale faktycznie jeśli nigdy nie byłaś w jednym, koncepcja może być lekko przerażająca, myląca, ale też całkiem fascynująca.

Czy istnieją jakieś zasady? A może jest to taki totalnie spontaniczny rodzaj związku? Jeśli interesuje cię koncepcja otwartego związku, powinnaś zapamiętać tych kilka rzeczy…:

JAKA JEST RÓŻNICA MIEDZY OTWARTĄ RELACJĄ A POLIAMORIĄ?

Niezależnie od tego jaki rodzaj związku cię interesuje, pierwsze pytanie powinnaś skierować do siebie: co tak naprawdę cię interesuje? Jaki rodzaj partnerstwa. Jeśli chcesz mieć wielu partnerów, z którymi łączy cię głębsza więź emocjonalna to prawdopodobnie masz na myśli poliamorię. Zastanów się, bo może interesuje cię bardziej bycie parą, która wymienia się partnerami, albo myślisz o trójkącie…? Jedno jest pewne powinnaś być uczciwa wobec siebie i myśleć przede wszystkim o swoich pragnieniach.

NA PIERWSZYM MIEJSCU POMYŚL O SWOICH BEZPOŚREDNICH KORZYŚCIACH

Żadna forma związku nie jest czymś błahym. Jeśli myślisz o otwartym związku, zastanów się jak będziesz się czuć w stosunku do swojego partnera, który ma w tym samym czasie inne partnerki. Jeśli stwierdzisz, że czujesz ukłucie zazdrości, to chyba otwarty związek nie jest dla ciebie. Wiadomo, że nie jesteś w stanie przygotować się na każdą ewentualność co do otwartego związku, ale są pewne podstawy, które musisz przemyśleć. Zrób listę za i przeciw i na jej podstawie zadecyduj czy to najlepsze rozwiązanie.

NIE BĄDŹ ZBYT BEZPOŚREDNIA

Jesteś w monogamicznym związku, ale czujesz że chciałabyś coś zmienić i otworzyć się na innych… W porządku, ale nie stawiaj swojego dotychczasowego partnera pod ścianą. Zacznij od rozmowy, wskaż mu drogę, którą chcesz iść ale niezbyt dosłownie. Pamiętaj, że twój partner na tę wiadomość może zareagować dość impulsywnie i być w szoku. Zapytaj się delikatnie co twój partner myśli o związkach otwartych lub poliamorii.

BĄDŹ PRZYGOTOWANA NA KAŻDĄ REAKCJĘ

Nie możesz zakładać z góry, że twój partner będzie skakał do góry z radości na wieść o tym, że planujesz wasz monogamiczny związek przekształcić w luźniejszą relację. W trakcie rozmowy weź pod uwagę jego uczucia, nie zdziw się jeśli poczuje się urażony lub obrazi się na ciebie. Musisz wziąć też pod uwagę sytuację, że po twoim pytaniu: czy nie zechciałby spróbować czegoś innego, otworzyć się na relacje z innymi on powie nie i odejdzie. Dokładnie przemyśl tę rozmowę.

ZAPADŁA DECYZJA – OTWARTY ZWIĄZEK – W TAKIM RAZIE WYZNACZ JASNE GRANICE

Ok, porozmawiałaś z dotychczasowym partnerem i obydwoje zgodziliście się na otwarcie waszej relacji. Świetnie, ale to dopiero początek. Następnym krokiem jest stworzenie tego na co chcecie sobie pozwolić, a co jest totalnie niedopuszczalne.

BĄDŹ UCZCIWA I DOJRZAŁA WOBEC WSZYSTKICH PARTNERÓW

Tylko dlatego, że masz głównego partnera nie oznacza, że nie musisz troszczyć się o uczucia innych. Z każdym nowo poznanym partnerem, który wkracza do waszego związku ustal na samym początku dokładne zasady i granice.

NAJWAŻNIEJSZE – BĄDŹ ŚWIADOMA SWOJEGO ZDROWIA I WYMAGAJ TEGO SAMEGO OD PARTNERÓW

Zdrowie i życie jest najważniejsze. Nie gódź się na relację, jeśli nowo poznany partner potwierdzi, że jest w 100% zdrowy – chodzi nam przede wszystkim o choroby przenoszone drogą płciową. Sprawdzaj i zawsze korzystaj z zabezpieczenia.

NIE WYWIERAJ PRESJI I NIE ZAWSTYDZAJ SWOJEGO PARTNERA

Jeśli twój dotychczasowy partner po spróbowaniu otwartego związku powie stanowcze NIE – nie naciskaj i nie zmuszaj go do czegoś, co niekoniecznie mu się podoba. Bycie w otwartym związku musi być obupólną zgodą!

OTWARTY ZWIĄZEK NIE MOŻE BYĆ SPOSOBEM NA ZERWANIE

Nie chcesz być dłużej w związku monogamicznym, czujesz że to nie jest dla ciebie? Powiedz otwarcie o tym partnerowi. Nie wymiguj się o odpowiedzialności, bądź szczera. Kłamstwo jest zawsze najbardziej krzywdzące. Dlatego wyjaśnij wszystkie niejasności ze swoim partnerem, jeśli tak czujesz zakończ tę relację i dopiero później twórz coś nowego.

 

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama