Reklama
Reklama

5 faktów o tabletkach antykoncepcyjnych, o których być może nie słyszałaś

5 faktów o tabletkach antykoncepcyjnych, o których być może nie słyszałaś fot. iStock

Rozprawiamy się z kilkoma mitami na ich temat.

Na temat antykoncepcji hormonalnej krąży wiele obiegowych opinii, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Część negatywnych opinii pochodzi od kobiet, które przyjmowały źle dobrane pigułki. A przecież antykoncepcja, zupełnie jak odpowiednie buty czy ciuchy, powinna być „szyta na miarę”, ponieważ każda kobieta ma w tym temacie bardzo indywidualne potrzeby.

Fakt #1: Antykoncepcja ultralekka wcale nie jest mniej skuteczna

Słyszałaś o antykoncepcji ultralekkiej? Są to tabletki antykoncepcyjne o najniższej dawce etynyloestradiolu (zawierają go 0,015 mg) i gestodenu (zawierają go 0,06 mg). Są zalecane przede wszystkim dla młodych kobiet, ale między innymi również dla kobiet przed menopauzą czy po prostu chcących przejść na mniejszą dawkę hormonów. Warto przy tym podkreślić, że obniżona ilość hormonów chroni przed niepożądaną ciążą w takim samym stopniu, jak standardowe tabletki.

Fakt #2: Tabletki antykoncepcyjne mogą poprawiać twój nastrój

I znów, wszystko zależy od tego, czy zostaną dobrze dobrane. Podczas wizyty u ginekologa opowiedz mu dokładnie o swoich potrzebach, jak wygląda twój cykl, a także jak obfitą masz miesiączkę. Z badań przeprowadzonych przez Neurohm w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę” wynika, że aż 61% respondentek uznało, że antykoncepcja hormonalna pozytywnie wpłynęła na ich nastrój. U części kobiet doustna antykoncepcja hormonalna może likwidować lub zmniejszać objawy związane z PMS, a także korzystnie wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci. Co ciekawe, pigułki zawierające chlormadinon (pochodną progesteronu) zwiększają wydzielanie beta endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Ogólne samopoczucie poprawia też sam fakt stosowania skutecznej antykoncepcji. Dzięki niej czujesz, że masz kontrolę nad własnym życiem, a to znacznie zwiększa poczucie komfortu na co dzień.

Fakt #3: Tabletki antykoncepcyjne można stosować długoterminowo

Przekonanie, że od czasu do czasu należy robić przerwę w przyjmowaniu antykoncepcji doustnej, jest absolutnie błędne. Przy tabletkach nowej generacji, z medycznego punktu widzenia takie przerwy są wręcz niewskazane, zwłaszcza bez konsultacji z ginekologiem. Co więcej, taka praktyka może być niebezpieczna dla twojego zdrowia! Jak potwierdzają ostatnie wyniki badań naukowców ze szkockiego Uniwersytetu w Aberdeen, u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną występuje mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, raka trzonu macicy czy raka jajnika. Prawdziwą sensacją jest jednak wniosek, że ochrona przed tymi nowotworami trwa przynajmniej przez 30 lat po odstawieniu pigułek! Wyniki tego badania wydają się być godne zaufania, bo trwało ono aż 44 lata (od 1968 roku) i objęło aż 46 tys. kobiet. Dlatego jedynym powodem, dla którego możesz zrezygnować z tabletek, jest nic innego, jak tylko chęć zajścia w ciążę. Dodajmy, że nie ma badań, które potwierdzałyby trudności zajścia w ciążę po odstawieniu tabletek – organizm potrzebuje zwykle około 3 miesięcy na powrót do cyklu sprzed przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.

Fakt #4: Tabletki mogą leczyć wiele problemów

Jak wspomniałyśmy, doustna antykoncepcja hormonalna może poprawiać wygląd skóry i włosów, a także zwalczyć bardziej uciążliwe dolegliwości, jak łojotok lub trądzik. Jeżeli ich przyczyną są zaburzenia w gospodarce hormonalnej, lekarze przepisują właśnie tabletki antykoncepcyjne. Badania wykazują, że efekty są widoczne już po czterech cyklach. Dodajmy, że hormonalnemu leczeniu cery łojotokowej powinien towarzyszyć odpowiedni tryb życia: jedzenie zbilansowanych posiłków, dbanie o higienę i unikanie niepotrzebnego stresu.

To jednak nie koniec korzyści, jakie mogą płynąć ze stosowania antykoncepcji doustnej. Może ono również pomóc w walce z hirsutyzmem, czyli męskim owłosieniem u kobiet, które wcale nie jest tak rzadką przypadłością. Z tym zaburzeniem boryka się około 5-10% kobiet. I znów – jeżeli ma ono podłoże hormonalne, a nie genetyczne, można je skutecznie zwalczyć przy pomocy antykoncepcji hormonalnej, która uzupełnia niedobór kobiecych hormonów.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej, potencjalnie groźnej kobiecej chorobie. Jest nią endometrioza, czyli rozrost błony śluzowej macicy. Terapia hormonalna, zwykle przy pomocy dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, jest stosowana w początkowym stadium choroby, aby zmniejszyć dolegliwości, które są z nią związane.

Fakt #5: Skuteczność tabletek może zostać obniżona przez wiele czynników

Przez wiele lat kobiety musiały same pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek o tej samej porze. Teraz możesz po prostu ustawić sobie przypomnienia w telefonie, które uwolnią twoją głowę od pamiętania przynajmniej o tej rzeczy.

Istnieją też produkty, których stosowanie koniecznie trzeba skonsultować z ginekologiem. Należą do nich na przykład niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwbakteryjne, leki uspokajające i nasenne z grupy barbituranów, preparaty zawierające dziurawiec, a także wszystkie leki, które zwiększają perystaltykę przewodu pokarmowego lub zmniejszają wchłanianie, na przykład popularny węgiel aktywowany. Uważaj też na  leki przeciwgrzybicze, leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV, leki obniżające poziom cholesterolu, a także kwas askorbinowy lub paracetamol. W przypadku tego ostatniego nie można przekroczyć dopuszczalnej dziennej dawki, a dla pewności weź dopiero 2 godziny po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej.

Warto dodać ,że wchłanianie się tabletki antykoncepcyjnej trwa około 3 – 4 godzin i jeśli w tym czasie wystąpi u ciebie biegunka lub wymioty, skuteczność antykoncepcyjna może być osłabiona.

Co ciekawe, na wchłanianie się estrogenów może mieć wpływ również… grejpfrut! Wiedziałaś, że ten owoc hamuje metabolizm leków w przewodzie pokarmowym?

I na koniec mit na temat wpływ alkoholu na zmniejszenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Otóż, nie ma on na nią wpływu, o ile z jego powodu nadmiaru spożytego alkoholu nie dopadną cię mdłości.

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał wiele twoich wątpliwości. Jesteśmy ciekawe, jakie masz doświadczenia w temacie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych? Więcej na ich temat przeczytasz na: www.antykoncepcjanamiare.pl

 

Materiał promocyjny

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama