Reklama
Reklama

Czy on jest kopią twojego taty?

Czy on jest kopią twojego taty? fot. istock.com

Ksenia Krasko

22października2018

Na pierwszy rzut oka nie widzisz podobieństw. Może tylko mają podobne uszy i zwyczaj odpowiadania pytaniem na pytanie. Czy to jest więc możliwe, że relacje z ojcem mają wpływ na twoje życie z potencjalnym mężem? Sprawdzamy.

Kiedy Kasia była mała, wszystkie koleżanki zazdrościły jej tatusia, który ją uwielbiał. Barbie dla ukochanej córeczki, rodzinne wyjścia na lody i do kina. Każda chciała mieć takiego ojca. Minęło kilka lat, dziewczyny wydoroślały i założyły rodziny. Kasi znów się udało. Jej mąż to prawdziwy prezent od losu: szczodry, troskliwy, kochający – zupełnie jak tatuś. Zbieg okoliczności? Czy może relacja z ojcem rzeczywiście ma wpływ na późniejszy związek? Badania przeprowadzone przez The American Journal of Family Therapy (Amerykański Dziennik Terapii Rodziny, tłum. red.) potwierdzają: więź ojca z córką jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na jej stosunki z osobnikami płci męskiej.

Nie chodzi tu o kompleks Elektry, tylko o to, że relacja z tatą to nasze pierwsze doświadczenie w relacjach z mężczyznami. Nasze wyobrażenie na temat relacji powstaje na podstawie obserwacji związku rodziców. Nieświadomie przyjmujemy wizerunek ojca jako męski wzorzec zachowań i próbujemy odnaleźć go w otaczających nas chłopakach. Ważne jest też to, jak tato nas traktował.

A co jeśli nie miałaś takiego szczęścia i tacie daleko do ideału? To da się naprawić. Jak podkreśla psychoterapeutka Aleksandra Gibińska, istnieje 6 najbardziej traumatycznych typów ojca. Możesz potraktować je jako drogowskaz w budowaniu zdrowego związku ze swoim ukochanym.

TATA BOCIAN

Przyleciał z jakiegoś egzotycznego kraju, z konferencji naukowej, z koncertu, itd. Sprezentował cię twojej mamie i uciekł. Lub od razu po twoich narodzinach, kiedy między rodzicami pojawiły się różnice „nie do pogodzenia”, spakował się i wyfrunął z rodzinnego gniazdka. Kolejny wariant: miał drugą rodzinę, czasami pojawiał się z kwiatkami i prezentami, ale któregoś dnia zniknął na zawsze. Nawet jeśli go pamiętasz, to ze starego zdjęcia lub z zamglonej, dalekiej przeszłości.

Twoje życie prywatne: Może przypominać poszukiwanie utraconego ojca. Wybierasz mężczyznę dużo starszego lub na wysokim stanowisku, albo żonatego. Jak i tata, on istnieje w twoim życiu tylko formalnie: wstydzisz się go poznać z przyjaciółmi, lub w ogóle ukrywasz związek. Podczas posuchy na froncie miłosnym, zakochujesz się w aktorach lub innych znanych osobach, czyli w „obiektach”, o których można fantazjować, tak samo jak marzyłaś o ojcu i spotkaniu z nim. Jednak nawet jeśli nie miałaś taty blisko siebie, nie traktuj tego jako złą prognozę dla przyszłych relacji. Według psychologa Natalii Wiatkinoj ważna jest nie tyle obecność głowy rodziny, ile jego wizerunek, istniejący w świadomości córki. Jeśli myślisz o nim pozytywnie, możesz spokojnie zbudować szczęśliwy związek z partnerem.

Porada: Warto prześledzić drzewo genealogiczne, aby dowiedzieć się więcej o ojcu i jego bliskich. Albo odnaleźć go i poznać. Kiedy on wypełni puste miejsce w twoim sercu, ty otworzysz się na innych ludzi i zaczniesz pewnie budować relacje z równolatkami i wolnymi facetami.

TATA POTWÓR

Wszyscy się go bali, bo miewał nagłe ataki wściekłości. Potrafił stłuc kubek, jeśli stał nie na swoim miejscu. Wyrzucał przez okno przypieczone kotlety. Przejawiał agresję – fizyczną lub psychiczną – wobec wszystkich członków rodziny, a poza domem udawał miłego i troskliwego człowieka. Ty broniłaś mamę przed jego atakami i jesteś pewna: każdy facet to wcielenie zła.

Twoje życie prywatne: Próbujesz być partnerem dla samej siebie. Jesteś niezależna, silna, nie boisz się ryzykować. Poradzisz sobie z przeciekającą uszczelką lub dziwnymi odgłosami silnika. Raczej unikasz związków, a jeśli już, to, według Aleksandry Gibińskiej, najczęściej budujesz relacje w stylu BDSM, nie tylko w łóżku, ale i w życiu codziennym. Przeważnie rywalizujesz z facetem lub próbujesz go zdominować, żeby potem „dumnie” porzucić.

Porada: Przebacz. To nie znaczy, że musisz zapomnieć o urazach lub na siłę podtrzymywać relację z ojcem. Pozbądź się żalu, który nosisz w sobie. Przyznaj, że miałaś trudne dzieciństwo, które doprowadziło do wielu wynikających z tego traum i rozczarowań. Pomyśl również o tym, jak wiele cennych zalet udało ci się rozwinąć: jesteś odważna, samodzielna i potrafisz walczyć o swoje. Z resztą się pożegnaj.

TATA GÓRA LODOWA

Dorastałaś w chłodzie emocjonalnym: ojciec był wymagający i rygorystyczny. Nigdy cię nie chwalił, nie przytulał i właściwie nawet się nie uśmiechał. Jeśli dostawałaś dobrą ocenę, pytał, dlaczego nie z plusem. Kiedy wybierałaś się na szkolną imprezę, mówił, że z takim wyglądem nadajesz się na wiejską potańcówkę. Ojciec jest dumny, że nie jesteś rozpieszczona, chociaż tak naprawdę maksymalnie obniżył twoją samoocenę. Inny przykład zimnego ojca to alkoholik, karierowicz lub psychicznie chory człowiek. Rzadko bywał w domu (lub był nieprzytomny) i jeszcze rzadziej zwracał uwagę na ciebie.

Twoje życie prywatne: Opiera się na przekonaniu, że nie jesteś wystarczająco dobra dla żadnego mężczyzny. A miłość to skarb, który można zdobyć tylko ciężką pracą. Jeśli mądry i przystojny mężczyzna powie ci o swoich uczuciach, ty oczywiście mu nie uwierzysz. Przecież jeszcze nie zapracowałaś na jego sympatię! Ciągle wybierasz niedostępnych lub obojętnych facetów, których uparcie zdobywasz. Nie jesteś w stanie zaakceptować faktu, że może woli inny typ kobiety, albo że czuje, że nie macie szans na poważny związek, bo sam nie jest gotowy. Wolisz żyć w przekonaniu, że po prostu musisz się bardziej postarać, a wtedy zakocha się w tobie do szaleństwa i pożałuje swojej wstępnej niechęci. Lub wybierasz niezrównoważonych emocjonalnie mężczyzn, którzy dzisiaj przysięgają, że kochają nad życie, a jutro znikają bez słowa.

Porada: W ocenie siebie nie kieruj się opiniami innych ludzi. Zaakceptuj swoje słabsze strony. Ale przede wszystkim doceniaj siebie, podkreślaj swoje zasługi i zachwycaj się swoim odbiciem w lustrze.

TATA BODYGUARD

On wie najlepiej, gdzie chcesz się uczyć, z kim się spotykać i o której masz wracać do domu. Jako nastolatka prawdopodobnie próbowałaś się buntować. Ale tata był przekonujący – przecież on lepiej zadba o wszystko niż ty sama. Więc się poddałaś. Ojciec umiejętnie udowodnił, że robi to wszystko w obawie o twoje życie i dobrobyt. Do tej pory co wieczór telefonuje, żeby dowiedzieć się, gdzie jesteś i z kim, a ty regularnie pytasz go o zdanie na każdy temat.

Twoje życie prywatne: Nie układa się. Każdy kandydat jest odsyłany z kwitkiem, bo tata go nie zaakceptował. Psychoterapeutka Ksenia Kasparova ostrzega, że nadopiekuńczy ojciec to lżejszy wariant tyrana, który pozbawia wolności wyboru, a wszystko ma się dziać według jego wskazówek. I z powodu tego, że twój materialny i fizyczny komfort są dla ojca najważniejsze (to on rozwiązuje wszystkie problemy życiowe), ty tak naprawdę ciągle jesteś małą dziewczynką. I wcale nie jesteś pewna, czy w ogóle potrzebujesz innych facetów w swoim życiu.

Porada: Twoja relacja z ojcem przypomina współuzależnienie, jakie często występuje w relacji z matką. Jeśli on nie jest gotów do rozmowy, gdzie postawić granice ingerencji w twoje życie, warto zgłosić się do psychologa z prośbą o pomoc.

TATA SUPERMAN

O takim ojcu marzą wszystkie dzieciaki. Był tak wspaniały, że w kwestii wychowania odsunął mamę na drugi plan: opowiadał bajki, bawił się razem z tobą na podwórku, pomagał wybierać sukienki i wysłuchiwał sekrety o chłopakach. Ciągle jesteście blisko, a ty jesteś zachwycona związkiem swoich rodziców i nie zgadzasz się na nic gorszego w swojej relacji.

Twoje życie prywatne: układa się różnie. Możliwe, że znalazłaś już kopię swojego ojca, więc będziecie żyć długo i szczęśliwie. Jednak bardziej prawdopodobne jest to, że przebierasz w facetach, bo żaden nie przypomina ideału. „Możliwe, że pociąga cię wygląd, status, dobre maniery i poczucie humoru mężczyzny, ale zauroczenie szybko mija, kiedy realna osoba odbiega od narzuconych przez ciebie standardów”, mówi Ksenia Kasparov. Często interesują cię nieosiągalni faceci. A jak tylko „bohater” staje się człowiekiem z krwi i kości, nadchodzi rozczarowanie.

Porada: Mylisz stosunki intymne ze stosunkami rodzic–dziecko. Nawet najwspanialszy partner nie powinien pełnić funkcji ojca: bezwarunkowo kochać, rozpieszczać i zabawiać. Musisz zastanowić się nad swoim podejściem do mężczyzn. Czy nie za dużo od nich wymagasz?

TATA NIEWIDZIALNY

Liderem w waszej rodzinie zawsze była matka, więc ojciec trzymał się z daleka. Najczęściej spędzał czas w garażu, delegacjach, na stadionie – tak daleko, żeby uniknąć trudów wychowywania dzieci. Chronił cię przed gniewem matki, która upokarzała go na każdym kroku. Mimo że ojciec bardzo cię kochał, ty nie nauczyłaś się go szanować i doceniać, czego – czasami – żałujesz.

Twoje życie prywatne: To ciągła huśtawka. Mając u boku silnego faceta, cierpisz z powodu braku czułości i romantyczności, a od mężczyzny bardziej delikatnego wymagasz stanowczości. Czujesz się niekomfortowo, kiedy w twoim otoczeniu pojawia się „ten jedyny”, bo nie wiesz, jak się zachowywać: albo rozkazujesz i wymagasz podporządkowania, albo masz pretensje i tupiesz nóżkami.

Porada: Prawdopodobnie byłaś zbyt ostra w stosunku do swojego ojca, a w dodatku on na to nie zasłużył. Pamiętaj, nigdy nie jest za późno na przeprosiny. W ten sposób będziesz miała możliwość otrzymać miłość, którą próbował ci okazać w dzieciństwie. A później pomyśl, czy chcesz wnosić problemy matki do swojego życia: nawet jeśli ona poniżała męża, to wcale nie znaczy, że ty też musisz zachowywać się tak samo.

Kiedy Kasia była mała, wszystkie koleżanki zazdrościły jej tatusia, który ją uwielbiał. Barbie dla ukochanej córeczki, rodzinne wyjścia na lody i do kina. Każda chciała mieć takiego ojca. Minęło kilka lat, dziewczyny wydoroślały i założyły rodziny. Kasi znów się udało. Jej mąż to prawdziwy prezent od losu: szczodry, troskliwy, kochający – zupełnie jak tatuś. Zbieg okoliczności? Czy może relacja

 z ojcem rzeczywiście ma wpływ na późniejszy związek? Badania przeprowadzone przez The American Journal of Family Therapy (Amerykański Dziennik Terapii Rodziny, tłum. red.) potwierdzają: więź ojca z córką jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na jej stosunki z osobnikami płci męskiej.

 Nie chodzi tu o kompleks Elektry, tylko o to, że relacja z tatą to nasze pierwsze doświadczenie w relacjach z mężczyznami. Nasze wyobrażenie na temat relacji powstaje na podstawie obserwacji związku rodziców. Nieświadomie przyjmuje- my wizerunek ojca jako męski wzorzec zachowań i próbujemy odnaleźć go w ota- czających nas chłopakach. Ważne jest też to, jak tato nas traktował. „Kobiety, które dorastają u boku taty, które je kocha, desperacko akceptacji ze strony mężczyzn, już ją masz”, dodaje. A co jeśli nie miałaś takiego szczęścia i tacie daleko do ideału? To da się naprawić. Jak podkreśla psychoterapeutka Aleksandra Gibińska, istnieje 6 najbardziej traumatycznych typów ojca. Możesz potraktować je jako drogowskaz w budowaniu zdrowego związku ze swoim ukochanym.

Tata bocian Przyleciał z jakiegoś egzotycznego kraju, z konferencji naukowej, z koncertu, itd. Sprezentował cię twojej mamie i uciekł. Lub od razu po twoich narodzinach, kiedy między rodzicami pojawiły się różnice „nie do pogodzenia”, spakował się i wyfrunął z rodzinnego gniazdka. Kolejny wariant: miał drugą rodzinę, czasami pojawiał się z kwiatkami i prezentami, ale któregoś dnia zniknął na zawsze. Nawet jeśli go pamiętasz, to ze starego zdjęcia lub z zamglonej, dalekiej przeszłości.

 Twoje życie prywatne: Może przypominać poszukiwanie utraconego ojca. Wybierasz mężczyznę dużo starszego lub na wysokim stanowisku, albo żonatego. Jak i tata, on istnieje w twoim życiu tylko formalnie: wstydzisz się go poznać z przyjaciółmi, lub w ogóle ukrywasz związek. Podczas posuchy na froncie miłosnym, durzysz się w aktorach lub innych znanych osobach, czyli w „obiektach”, o których można fantazjować, tak samo jak marzyłaś o ojcu  i spotkaniu z nim. Jednak nawet jeśli nie miałaś taty blisko siebie, nie traktuj tego jako złą prognozę dla przyszłych relacji. Według psychologa Natalii Wiatkinoj ważna jest nie tyle obecność głowy rodziny, ile jego wizerunek, istniejący w świadomości córki. Jeśli myślisz o nim pozytywnie, możesz spokojnie zbudować szczęśliwy związek z partnerem. Porada: Warto prześledzić drzewo genealogiczne, aby dowiedzieć się więcej o ojcu i jego bliskich. Albo odnaleźć go i poznać. Kiedy on wypełni puste miejsce w twoim sercu, ty otworzysz się na innych ludzi i zaczniesz pewnie budować relacje z równolatkami i wolnymi facetami.

Tata potwór Wszyscy się go bali, bo miewał nagłe ataki wściekłości. Potrafił stłuc kubek, jeśli stał nie na swoim miejscu. Wyrzucał przez okno przypieczone kotlety. Przejawiał agresję – fizyczną lub psychiczną – wobec wszystkich członków rodziny, a poza domem udawał miłego i troskliwego człowieka. Ty broniłaś mamę przed jego atakami i jesteś pewna: każdy facet to wcielenie zła.

Twoje życie prywatne: Próbujesz być partnerem dla samej siebie. Jesteś niezależna, silna, nie boisz się ryzykować. Poradzisz sobie z przeciekającą uszczelką lub dziwnymi odgłosami silnika. Raczej unikasz związków, a jeśli już, to, według Aleksandry Gibińskiej, najczęściej budujesz relacje w stylu BDSM, nie tylko w łóżku, ale i w życiu codziennym. Przeważnie rywalizujesz z facetem lub próbujesz go zdominować, żeby potem „dumnie” porzucić.

Porada: Przebacz. To nie znaczy, że musisz zapomnieć o urazach lub na siłę podtrzymywać relację z ojcem. Pozbądź się żalu, który nosisz w sobie. Przyznaj, że miałaś trudne dzieciństwo, które doprowadziło do wielu wynikających z tego traum i rozczarowań. Pomyśl również o tym, jak wiele cennych zalet udało ci się rozwinąć: jesteś odważna, samodzielna i potrafisz walczyć o swoje. Z resztą się pożegnaj. Tata góra lodowa Dorastałaś w chłodzie emocjonalnym: ojciec był wymagający i rygorystyczny. Nigdy cię nie chwalił, nie przytulał i właściwie nawet się nie uśmiechał. Jeśli dostawałaś dobrą ocenę, pytał, dlaczego nie z plusem. Kiedy wybierałaś się na szkolną imprezę, mówił, że z takim wyglądem nadajesz się na wiejską potańcówkę. Ojciec jest dumny, że nie jesteś rozpieszczona, chociaż tak naprawdę maksymalnie obniżył twoją samoocenę. Inny przykład zimnego ojca to alkoholik, karierowicz lub psychicznie chory człowiek. Rzadko bywał w domu (lub był nieprzytomny) i jeszcze rzadziej zwracał uwagę na ciebie.

Twoje życie prywatne: Opiera się na przekonaniu, że nie jesteś wystarczająco dobra dla żadnego mężczyzny. A miłość to skarb, który można zdobyć tylko ciężką pracą. Jeśli mądry i przystojny mężczyzna powie ci o swoich uczuciach, ty oczywiście mu nie uwierzysz. Przecież jeszcze nie zapracowałaś na jego sympatię! Ciągle wybierasz niedostępnych lub obojętnych facetów, których uparcie zdobywasz. Nie jesteś w stanie zaakceptować faktu, że może woli inny typ kobiety, albo że czuje, że nie macie szans na poważny związek, bo sam nie jest gotowy. Wolisz żyć w przekonaniu, że po prostu musisz się bardziej postarać, a wtedy zakocha się w tobie do szaleństwa i pożałuje swojej wstępnej niechęci. Lub wybierasz niezrównoważonych emocjonalnie mężczyzn, którzy dzisiaj przysięgają, że kochają nad życie, a jutro znikają bez słowa.

Porada: W ocenie siebie nie kieruj się opiniami innych ludzi. Zaakceptuj swoje słabsze strony. Ale przede wszystkim doceniaj siebie, podkreślaj swoje zasługi i zachwycaj się swoim odbiciem w lustrze.

Tata bodyguard On wie najlepiej, gdzie chcesz się uczyć, z kim się spotykać i o której masz wracać do domu. Jako nastolatka prawdopodobnie próbowałaś się buntować. Ale tata był przekonujący – przecież on lepiej zadba o wszystko niż ty sama. Więc się poddałaś. Ojciec umiejętnie udowodnił, że robi to wszystko w obawie o twoje życie i dobrobyt. Do tej pory co wieczór telefonuje, żeby dowiedzieć się, gdzie jesteś i z kim, a ty regularnie pytasz go o zdanie na każdy temat.

Twoje życie prywatne Nie układa się. Każdy kandydat jest odsyłany z kwitkiem, bo tata go nie zaakceptował. Psychoterapeutka Ksenia Kasparova ostrzega, że nadopiekuńczy ojciec to lżejszy wariant tyrana, który pozbawia wolności wyboru, a wszystko ma się dziać według jego wskazówek. I z powodu tego, że twój materialny i fizyczny komfort są dla ojca najważniejsze (to on rozwiązuje wszystkie problemy życiowe), ty tak naprawdę ciągle jesteś małą dziewczynką. I wcale nie jesteś pewna, czy w ogóle potrzebujesz innych facetów w swoim życiu.

Porada: Twoja relacja z ojcem przypomina współuzależnienie, jakie często występuje w relacji z matką. Jeśli on nie jest gotów do rozmowy, gdzie postawić granice ingerencji w twoje życie, warto zgłosić się do psychologa z prośbą o pomoc.

Tata superman O takim ojcu marzą wszystkie dzieciaki. Był tak wspaniały, że w kwestii wychowania odsunął mamę na drugi plan: opowiadał bajki, bawił się razem z tobą na podwórku, pomagał wybierać sukienki i wysłuchiwał sekrety o chłopakach. Ciągle jesteście blisko, a ty jesteś zachwycona związkiem swoich rodziców i nie zgadzasz się na nic gorszego w swojej relacji.

Twoje życie prywatne układa się różnie. Możliwe, że znalazłaś już kopię swojego ojca, więc będziecie żyć długo i szczęśliwie. Jednak bardziej prawdopodobne jest to, że przebierasz w facetach, bo żaden nie przypomina ideału. „Możliwe, że pociąga cię wygląd, status, dobre maniery i poczucie humoru mężczyzny, ale zauroczenie szybko mija, kiedy realna osoba odbiega od narzuconych przez ciebie standardów”, mówi Ksenia Kasparov. Często interesują cię nieosiągalni faceci. A jak tylko „bohater” staje się człowiekiem z krwi i kości, nadchodzi rozczarowanie.

Porada: Mylisz stosunki intymne ze stosunkami rodzic–dziecko. Nawet najwspanialszy partner nie powinien pełnić funkcji ojca: bezwarunkowo kochać, rozpieszczać i zabawiać. Musisz zastanowić się nad swoim podejściem do mężczyzn. Czy nie za dużo od nich wymagasz?   Tata niewidzialny Liderem w waszej rodzinie zawsze była matka, więc ojciec trzymał się z daleka. Najczęściej spędzał czas w garażu, delegacjach, na stadionie – tak daleko, żeby uniknąć trudów wychowywania dzieci. Chronił cię przed gniewem matki, która upokarzała go na każdym kroku. Mimo że ojciec bardzo cię kochał, ty nie nauczyłaś się go szanować i doceniać, czego – czasami – żałujesz.

Twoje życie prywatne: To ciągła huśtawka. Mając u boku silnego faceta, cierpisz z powodu braku czułości i romantyczności, a od mężczyzny bardziej delikatnego wymagasz stanowczości. Czujesz się niekomfortowo, kiedy w twoim otoczeniu pojawia się „ten jedyny”, bo nie wiesz, jak się zachowywać: albo rozkazujesz i wymagasz podporządkowania, albo masz pretensje i tupiesz nóżkami.

Porada: Prawdopodobnie byłaś zbyt ostra w stosunku do swojego ojca, a w dodatku on na to nie zasłużył. Pamiętaj, nigdy nie jest za późno na przeprosiny. W ten sposób będziesz miała możliwość otrzymać miłość, którą próbował ci okazać w dzieciństwie. A później pomyśl, czy chcesz wnosić problemy matki do swojego życia: nawet jeśli ona poniżała męża, to wcale nie znaczy, że ty też musisz zachowywać się tak samo.

Nadopiekuńczy ojciec to lżejsza wersja tyrana, który  pozbawia wolności wyboru, a wszystko ma się dziać według jego wskazówek. Także wybór męża.

 

Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama