Reklama
Reklama

Kiedy pozwolić byłemu wrócić, a kiedy nie?

Kiedy pozwolić byłemu wrócić, a kiedy nie?

Anna Majcher

18września2018

Pewne badanie odkryło nawet, że aż 45% ludzi między 17 a 24 rokiem życia wróciło do swoich byłych przynajmniej raz. Ale czy to dobrze, czy niedobrze? Po czym to poznać? Pomimo demotywującego hasła, że ludzie się nie zmieniają, dowody wskazują na to, że twój związek z kimś z przeszłości może ulec poprawie w pewnych okolicznościach.

„Co więcej, byli partnerzy, którzy wracają do siebie, zwykle są na wyższym poziomie intymności i zażyłości niż pary, które są ze sobą po raz pierwszy”, mówi Sarah Halpern-Meekin, adiunkt psychologii w School of Human Ecology na University of Wisconsin.

„Szybciej i chętniej dzielą się swoimi przemyśleniami, spostrzeżeniami, obawami, nadziejami i uczuciami, co tylko zacieśnia więź między nimi”, dodaje. No więc, jak to jest z wami? Macie szansę na „Szczęśliwe zakończenie”, część II? Czy wręcz przeciwnie, powinniście trzymać się z daleka od siebie, bo czeka was powtórka z rozrywki?

Sprawdzamy, czy naprawdę chcesz do niego wrócić, czy po prostu boisz się samotności? Badanie opublikowane w Journal of Personality potwierdziło, że najchętniej rozważamy powrót w chwilach, gdy samotność ciąży nam najbardziej. Do tego  płytkie relacje zawierane przez aplikacje randkowe sprawiają, że chętniej wybieramy znaną już nam „truciznę” od tej nowej.

POBĄDŹ SAMA ZE SOBĄ

Jeśli rozstaliście się niedawno, najprawdopodobniej usychasz z tęsknoty. Po zerwaniu powinnaś jednak dać sobie trochę czasu na regenerację. Kiedy doskwiera ci samotność, umawiaj się z przyjaciółmi. Zapisz się na intensywne zajęcia do klubu fitness. Zacznij spotykać się z innymi mężczyznami, którzy różnią się kompletnie od twojego byłego. Mówiąc krótko: rób wszystko, aby zapomnieć o byłym i się od niego uwolnić. Może wydaje się to sprzeczne z intuicją, ale badania pokazują, że samodzielne przepracowanie trudnego rozstania może pomóc ci w rozwoju wewnętrznej siły. „Jeśli wciąż cierpisz po zerwaniu, trzymaj się z daleka od twojego eks. istnieje spore ryzyko, że rozdrapiesz częściowo zagojone rany”, mówi ekspert od związków Ty Tashiro, autor książki „Związkologia”. kiedy zejdziecie się za wcześnie, będziesz musiała zmierzyć się z tym wszystkim, co drażniło cię w facecie przed rozstaniem. Ale jeśli poukładasz się sama ze sobą, to będziesz miała szansę wejść w ten związek z jasną wizją, czego oczekujesz w miłości od partnera.

POMYŚL CZY WARTO

Spójrz prawdzie w oczy: zerwaliście z konkretnego powodu. Zastanów się, czy te same problemy nie staną wam na drodze po raz kolejny. Zacznij od kwestii najważniejszych:  „Jeżeli twój partner był agresywny, lub cię obrażał, albo też wielokrotnie zdradzał, to nie oczekuj cudów. Nie zmieni się na 99%”, mówi Tashiro. „Osobowość jest dość niezmienna. Ktoś, kto jest okrutny i niestabilny emocjonalnie w wieku 22 lat, będzie dokładnie taki sam 20 lat później”, dodaje. Ale jeśli zostawiłaś go, bo był niedojrzały, może zdarzyć się, że już dojrzał. Możecie też spróbować, jeśli przyczyną rozstania była odległości lub inne, nazwijmy to, niedogodności.

OSZACUJ NOWĄ SYTUACJĘ

Przeprowadź małe dochodzenie, czy irytujące cechy twojego byłego należą już do przeszłości. „Pytaj, ale nie wprost. Na przykład, jeśli był potwornym egoistą i egocentrykiem, zapytaj: „co słychać u twojej rodziny?”, radzi Ty Tashiro. Jeśli wyczujesz niewidziane wcześniej zainteresowanie, przyjmij to za dobrą monetę. Przyjrzyj się także innym sprawom w jego życiu. „mężczyźni często ukrywają kłopoty finansowe lub zawodowe ale napięcie przynoszą do domu”, mówi halpern-meekin. Jeśli twój eks miał trudną sytuację, gdy byliście parą za pierwszym razem, ale z nią się uporał, to oznacza, że może poczuć się bezpieczniej i chętniej zaangażuje się w wasz związek. Ty zaś dostaniesz tego samego faceta, za to w lepszym wydaniu.

PRÓBA GENERALNA

Próba generalna Całkiem możliwe, że na tym etapie zdecydujecie o powrocie do siebie. Śmiało! Aby jednak wszystko zadziałało prawidłowo, musicie oczyścić teren i pozwolić pewnym rzeczom zniknąć z pola widzenia – jak na przykład informacjom, z kim i co robiliście w tzw. „międzyczasie”, gdy urzędowaliście w pojedynkę. „To naturalne, że zżera cię ciekawość, co on robił, gdy był sam, z kim się umawiał i czy uprawiał seks. Ale zanim rozpoczniesz przesłuchanie, zastanów się, do czego potrzebna ci jest ta informacja ”, radzi Tashiro. „Jeśli to tylko próba zaspokojenia impulsywnej ciekawości, nie pytaj. Nic dobrego nie wyjdzie z przerabiania lekcji historii dotyczącej pozazwiązkowego życia twojego partnera”, dodaje ekspert. Zamiast tego zawrzyjcie pakt o nieagresji i zacznijcie od początku, wybaczając sobie wszystko z waszej przeszłości (i tej gdy byliście razem, i tej, jak to Ross z„Przyjaciół” zwykł mówić, „gdy byliśmy na przerwie”). Poza tym porozmawiajcie ze sobą szczerze, czego nauczyliście się przy okazji pierwszej porażki, gdy harmonijny świat między wami legł w gruzach. Podzielcie się uwagami, co chcielibyście zmienić tym razem i ustalcie jasne oczekiwania w stosunku do waszego związku. Praca u podstaw da wam poczucie świeżości pomimo dobrej znajomości. Reset pomoże rozpocząć nowy rozdział w bardzo romantycznych warunkach. I jest spora szansa, że tym razem wreszcie się uda. Powodzenia!

 

Zobacz także: Jak zapomnieć o przeszłości partnera?

 

Tekst premierowo ukazał się w numerze kwietniowym COSMOPOLITAN (4/2018)

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze

Reklama