Reklama
Reklama

Właśnie tyle dni powinien trwać urlop, żeby czuć się wypoczętym! Nowe dane naukowców

Właśnie tyle dni powinien trwać urlop, żeby czuć się wypoczętym! Nowe dane naukowców Unsplash.com

Im dłużej wcale nie oznacza lepiej.

Chyba każdy pracujący człowiek przyzna rację, że urlop to rzecz święta, bez której ciężko jest wydajnie pracować. Jedni uważają, że lepiej jest wykorzystać wszystkie wolne dni za jednym razem, a inni skrupulatnie rozdzielają sobie urlop na pojedyncze lub podwójne wolne dni w ciągu całego roku.

 

Do tej pory utarło się przekonanie, że pracownik potrzebuje trzech tygodni wolnego, aby w pełni wypocząć, odstresować się i zregenerować organizm. Jednak to nie jest do końca prawdą. Naukowcy z Uniwersytetu Tampere w Finlandii, na podstawie wieloletnich badań, stwierdzili, że najbardziej korzystnym urlopem dla naszego organizmu jest... 8 dni wolnego!  

 

Przez pierwsze 2 dni urlopu nasz organizm nadal pracuje na pełnych obrotach, bo dopiero powoli odzwyczaja się od pracy. Między 3 a 5 dniem przestajemy się stresować i zaczynamy regenerację, a w ósmym dniu urlopu dochodzimy do stanu, w którym jesteśmy w pełni wypoczęci. Jeśli po tym okresie nadal mamy wolne, to organizm wraca do punktu wyjścia i znowu zaczynamy myśleć o obowiązkach i czuć się poddenerwowani. W związku z tą teorią najlepiej robić sobie kilka 8-dniowych urlopów w ciągu roku.  

 

Co wy na to? Wolicie mieć miesiąc wolnego czy kilka krótkich urlopów? 

 

 

l
Reklama

Polecane wideo

Polecamy również

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama

Najpopularniejsze